Проєкт «Memory Savers» реалізували у Національному заповіднику «Замки Тернопілля»

Культура України завдяки своїй самобутності та колориту чітко вирізняється на Європейських просторах. Завдяки цьому було докладено чимало зусиль для її збереження від наслідків загарбницького вторгнення, природніх процесів руйнування та зробити українське надбання ще більш видимим на світовому культурному майданчику.
Одним з методів підсилення цієї видимості є представлення багатого музейного фонду на міжнародній платформі Museum Digital:Ukraine.
Цього року Національний заповідник «Замки Тернопілля» став одним з двадцяти двох учасників міжнародного проєкту «Memory Savers», який реалізовує «Центр цифрової історії» в м. Рівне у партнерстві з міжнародною ініціативою Saving Ukrainian Cultural Heritage Online за фінансової підтримки німецького Фонду «Пам'ять, відповідальність, майбутнє»(Stiftung EVZ).
Завдяки цьому проєкту музеї отримали змогу пришвидшити процес оцифрування. Але, насправді, це крутезний освітній проект, аналогів якого ще не було в Україні, і у фокусі його уваги перебувають студенти - молоді фахівці, те наступне покоління, котре дбатиме про здобутки наші та наших предків, берегтиме мовчазних свідків віх історії.
Тож у липні 2023 року фондовий відділ НЗ «Замки Тернопілля» поповнився ще одним працівником – студенткою третього курсу історичного факультету Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка Катериною Козій.
Даний проект триває шість місяців, з липня по грудень 2023 року, і проходить він у два етапи. Перших три місяці студент – практикант працює повноцінно у музеї, а наступних три місяці – поєднує роботу з навчанням та працює у команді з іншими учасниками над власним цифровим проєктом на основі музейних матеріалів.
Основні завдання, які були поставлені перед Катериною у заповіднику – це оцифрування предметів музейного значення, тобто фотографування та внесення атрибутивної інформації про експонат на сторінку заповідника, створену на платформі Museum Digital:Ukraine. Ця платформа є чудовим зразком та прикладом для навчання музейників роботі з електронними базами даних. Окрім цього, по бажанню, музей може робити свої колекції закритими, тобто лише для внутрішнього користування, або ж видимими для широкого загалу користувачів: любителів старовини, науковців, дослідників, реставраторів.
Та однією з умов було те, що студент має влитися в музейне життя через виконання своїх завдань. І ось тут відкривається справжня суть динамічного та емоційного закулісного життя музею.
Окрім того, що Катерина опанувала прийоми фотографування, вивчила структуру платформи Museum Digital, вона ще й навчилася працювати з фондово-обліковою документацією.
Підбираючи предмети для оцифрування, ознайомилася з вимогами по догляду, зберіганню, комплектуванню експонатів. Вносячи дані про предмет на сторінку заповідника, гортаючи музейну документацію, вивчила процес обліку музейних предметів.
Також Катя була активним учасником у процесах реекспозиції існуючих залів, створені нового залу «Зброя» та ряду інших виставок у Збаразькому замку. Долучалася до організації наукової конференції, організованої заповідником.
Цю круговерть доповнювали інші культурно-просвітницькі заходи, які вона бачила через об’єктив камери, для прикладу – квест та екскурсія у Збаразькому замку, які проводилися для дітей ВПО.
Практика Катерини у заповіднику проходить під керівництвом головного зберігача фондів Наталії Адамович, та до ознайомлення з роботою долучалися усі науковці фондового відділу.
Для студентів-практикантів і їх керівників були організовані онлайн семінари та координаційні зустрічі, під час яких ознайомлювали зі світовим досвідом музейної справи, проектного менеджменту, тенденцій цифрового розвитку для збереження та популяризації культурної спадщини України.
Проект ще триває, але його результати вже очевидні. Молодь отримала нагоду спробувати свої сили у охороні культурної спадщини, впритул підійшовши до питання методів збереження пам’яток та шляхів досягнення поставлених цілей. Розуміння, куди їм рухатися далі, стало більш окресленим – чи вони захочуть і надалі працювати з фондовими матеріалами, чи підкорюватимуть простори нашої країни як археологи або дослідники, приборкають інформаційні технології для створення нових цікавих проєктів по збереженню нашої матеріальної і духовної культури, чи популяризуватимуть нашу країну на міжнародному рівні. Або ж навчатимуть юних українців ще більше любити свою землю, знаючи її складну, насичену героїзмом історію. Досвід, отриманий протягом цих шести місяців роботи молодими фахівцями, неоціненний. Адже опираючись на нього, вони зможуть проявити себе у багатьох сферах діяльності.
Національний заповідник «Замки Тернопілля», ставши базою для проходження навчальної практики, долучився до процесу навчання та становлення молодих спеціалістів. Сподіваємося, що подібні освітні проекти будуть реалізовуватися в Україні й надалі.
Головний зберігач фондів
Національного заповідника «Замки Тернопілля»
Наталія Адамович
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.