Любов до України, єдність і незламність нашого народу у боротьбі за свободу – головні лейтмотиви двох дитячих казках, успішні прем’єри яких відбулись у Тернополі.
Одразу дві прем’єри дитячих вистав – «Дванадцять місяців» та «Пастка для орла», співавтором яких є знаний письменник, редактор, журналіст, краєзнавець, заслужений діяч мистецтв України Богдан Мельничук, показали 10-го та 12-го березня у Тернополі.
Казку «Дванадцять місяців», написану паном Мельничуком за творами Богдана Лепкого, у Тернопільському академічному обласному драматичному театрі актора і ляльки поставив головний режисер цього закладу заслужений артист України Володимир Лісовий. Він же і співавтор п’єси. Слід відзначити, що пан Володимир вдало поєднав кілька прийомів – живий план, техніку «чорного кабінету» та традиційну ширму із тростинними ляльками. Таке вирішення спектаклю дозволяє динамічно змінювати місце дії та точно охарактеризувати її.
Безперечно, вже з перших хвилин вистава захопила увагу глядачів. Вона перенесла їх у засніжені Карпати. На сцені з’являються троє вівчарів-казкарів, одягнених у традиційний гуцульський стрій. Лунає гучна трембіта, чути звук таємничої дримби, ніжно виспівує сопілка. Казкарі розповідають історію про сирітку Ксеню, злу мачуху та її ліниву і заздрісну доньку Палану, котрі посеред зими відправили дівчину у гори шукати фіалки. Таким чином вони хочуть позбутися Ксені, яку щиро кохає і до якої хоче свататися славний парубок Олекса. У горах біля багаття сирітка зустрічає дванадцять братів-місяців, які винагороджують її за добро, а згодом злу мачуху і Палану перетворюють на ворон.
Під час спектаклю діти то затамовували подих, то щиро сміялась, як і їхні батьки.
У захваті від побаченого і мама хлопця пані Марія. Вона вважає, що такі казки не лише вчать бути добрими і людяними, а й розвивають почуття любові до рідної землі, показують цікаві етнічні особливості.
Третьокласниця Тернопільської школи №24 Вікторія Вівчар вже третій рік займається у театральній студії «Третій дзвінок», тому залюбки прийшла подивитись нову виставу, в якій задіяні як актори керівники студії. Дівчинка вражена не лише їхнім вмінням розповідати казкову історію, а й грати на незвичних музичних інструментах. Також їй сподобалась двоплановість постановки – гра акторів і ляльок.
До речі, окрім нової вистави у театрі за ініціативи директора й художнього керівника заслуженого діяча мистецтв України Івана Шелепа започаткували акцію «Вільний квиток». Відтепер кожен охочий може придбати квиток у касі та залишити його для того, хто у скрутному становищі.
Літературно-мистецький арт-проект «Мистецький світ дитинства» стартував 12 березня у Тернопільському навчально-виховному комплексі №7. Його учасниками стали учні, вчителі, художники, письменники.
До уваги присутніх запропонували прем’єру казки «Пастка для орла», авторами якої є Лілія Костишин і Богдан Мельничук. Зіграли її учні ТНВК №7. Також відбулася презентація однойменної книжки, що вийшла у видавництві «Навчальна книга – Богдан». Її проілюстрували молоді тернопільські художники Ірина та Микола Кафтан.
– Метою нашого арт-проекту є популяризація сучасного українського мистецтва та літератури, сприяння комунікації між літераторами, художниками, поціновувачами мистецтва та пропагування кращих мистецьких творів тернопільських авторів, – зазначила заступник директора з навчально-виховної роботи Тернопільського комунального методичного центру науково-освітніх інновацій та моніторингу Галина Федун.
Школярики зіграли виставу настільки гарно і щиро, що у глядачів не раз щеміло серце, бриніли сльози на очах і сяяли посмішки на обличчях. За півтори години, – а саме стільки тривала постановка, – юні актори жодного разу не збилися. Безперечно, в цьому заслуга не лише талановитих дітей, а й їхніх наставників – педагогів, котрі поставили казку «Пастка для орла», батьків, які підтримали цю ідею матеріально.
До речі, в книжці головними дійовими особами є Зайчик, Білочка, Їжачок, Бобер і Орел. Натомість у виставі героїв побільшало, бо Зайчик живе у новій хатинці разом із Зайчихою і Зайченям. До них на новосілля прийшла компанія Білочок, подружжя Їжачків і Бобрів. Проте свято лісовим мешканцям зіпсував непроханий гість – двоголовий Орел, який підступно захопив їхній лісі оголосив усіх своїми рабами. Та кмітливі друзі не підкорилися ворогу. Вони згуртувалися і дали йому гідну відсіч. Звірята перемогли двоголового хитрістю – пригостили ховрашком, зробленим на зразок солом’яного бичка. Орел потрапив у пастку. Відтак його запроторили у бочку і відправили у вільне плавання.
Примітно, що виставу доповнював відеоряд, створений на основі ілюстрацій із нової книжки «Пастка для орла». Вдалими «фішками» стала проекція на стелі польоту Орла над захопленим лісом, зворушливі пісні звірят, танці з елементами акробатики. Сподобалась глядачам і карта Двоголовії, селфі-палка без смартфона, бо він несподівано відчепився. Стався курйоз і з Орлом – після вистави хлопчика, який грав цю роль, забули у бочці, в якій він навіть подрімати встиг.
Потужним і цікавим назвав проект «Мистецький світ дитинства» Богдан Мельничук. Його до глибини душі вразила постановка.
Наказний отаман Тернопільського крайового коша Українського козацтва, генерал-хорунжий Володимир Мосейко також похвалив юних акторів.
Привітали усіх учасників, постановників та авторів вистави з успішною прем’єрою й заслужені художники України Ярослав Омелян, Євген Удін, Володимир Якубовський, а також художники Володимир Шумило, Людмила Поворозник.
Один із учасників постановки Остап Курівчак, який зіграв роль Їжачка, розповів, що дуже зрадів, коли дізнався, що гратиме у цій казці.
До речі, казка «Пастка для орла» хоч і написана для дітей, проте має дуже глибокий зміст, бо ліс і звірята – це Україна і українці, а двоголовий Орел – наш північний сусід-агресор. Тож дай Боже, щоб як у цій виставі, ми якнайшвидше святкували перемогу!
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 41 від 9 жовтня 2024
Читати номер