Родичам вояків ОУН-УПА передадуть нагороди, які чекали їх 70 років

Родичам вояків ОУН-УПА передадуть нагороди, які чекали їх 70 років

За ініціативи волонтерів родичі загиблих воїнів ОУН-УПА отримають нагороди, які не були вручені в 1944-1953 рр. На Тернопільщині в нагородних списках 525 чоловік.

 

В період боротьби Української повстанської армії із радянськими окупантами близько тисячі вояків по всій Україні отримали медалі та ордени різних ступенів. В період інтенсивних боїв керівництво УПА не мало можливості нагороджувати бійців реальними відзнаками. Натомість їх, перед строєм, нагороджували тимчасовими посвідками, в яких зазначалося, яку нагороду повинен отримати повстанець за кращих часів. В результаті, маса загиблих воїнів так і не дочекалися заслужених нагород і  полягли під час боїв або в загинули в застінках радянських спецслужб.

Проблема в тому, що в багатьох випадках неможливо встановити справжнє прізвище людини, адже в УПА з метою конспірації було прийнято використовувати псевдоніми. Тепер це ускладнює роботу дослідників по ідентифікації повстанських героїв. Дослідники повстанського руху та меценати створили "Координаційну раду з вшанування памяті нагороджених лицарів ОУН і УПА", щоб виправити історичну несправедливість. За сприяння спонсорів виготовлять точні копії нагород ОУН-УПА і передадуть потомкам героїв повстанської війни. 

 - Ми долучили до роботи 40 істориків та краєзнавців, завдання яких встановити справжнє прізвище нагородженого, його місце проживання та адресу його нащадків, яким будуть передавати нагороди, - говорить голова Координаційної ради Михайло Посівнич. -  Додатковою проблемою є те, що частина вояків та командирів УПА, народилися в одній області, воювали в іншій, а осіли після закінчення війн в третій. Це ускладнює пошуки і потребує додаткових зусиль по роботі в архівах. Не завжди зберігались і списки нагороджених. 

За словами організаторів, вони планують  влаштувати урочисте нагородження по районних центрах і селах до 18 жовтня - Покрови та Дня захисника України.

Відео дня

 - Ми виступили з проханням в 75-ту річницю УПА помістити на бігбордах міста та області місцевих учасників повстанського руху. - продовжує Михайло Посівнич. -  Тоді українці будуть знати в лице не лише Бандеру і Шухевича, але героїв, які жили на  сусідній вулиці.  Крім того плануємо видати книгу „Лицарі УПА”, в якій зберемо усі доступні на сьогоднішній день матеріали про нагороджених вояків. 

Всі нагороди запевняють організатори акції номерні, мають чітко встановлену кількість і тому не потраплять в руки спекулянтів і не піддадуться фальшуванню.

 - На Тернопільщині 525 людей потрапили в нагородні списки і повинні були отримати заслужені відзнаки.  - каже історик Сергій Волянюк. - 176 із них мали отримати Золотий хрест заслуги та Золотий Хрест бойової заслуги - найпочесніші нагороди УПА. Із власного досвіду знаю, наскільки важко ідентифікувати нагороджених: за 10 років, що я досліджую цю проблематику встановив лише 30 % справжніх імен. Але ми не втрачаємо надії відновити пам'ять про всіх заслужених бійців.  

 

 

 

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
19:03 Як змінювався парк Сопільче у Тернополі: дивіться відео! 18:00 У парках Тернополя відбуватимуться спортивні заходи 17:00 Флорбол, доджбол, регбі-5 та інші — 10 безкоштовних спортивних локацій у парку Сопільче 16:00 Просять запровадити щоденну хвилину мовчання через систему оповіщення — створили петицію Від читача 17:29 Тижневий дайджест новин служби зайнятості Тернопільщини 15:00 Де безпечно купатися на Тернопільщині та в інших областях: перелік 14:00 Вихідні у кіно: у Тернополі покажуть екшени, анімації, трилери і комедії 13:00 Спека і грози: детальний прогноз погоди на 6-8 липня в Тернополі та області 12:00 Готуємо фаршировані кабачки в духовці, мультиварці та на сковорідці 11:00 Куди піти, що побачити у Тернополі на вихідні 5-6 липня 10:00 Знущання з військових у 211 бригаді: до суду передали справу екскомандира, який замовчував факти 09:03 Тернополян закликають не блокувати доступ до дворів автівками чи обмежувачами руху play_circle_filled 22:00 Як у Тернополі з'явилися перші телефони: дивіться відео! play_circle_filled 21:01 200 балів з української мови та історії: випускниця Христина Дехтяренко – серед найкращих на НМТ 20:01 «Мого сина більше нема, а медики досі працюють»: у суді розглядають справу про смерть однорічного Єремія
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up