Навчання почнеться із вересня: що нового очікує школярів на Тернопільщині

Навчальний рік у серпні не почнеться. Відповідне рішення затвердили у Кабінеті Міністрів. Оскільки 1 вересня припадає на неділю, перший дзвоник для школярів продзвенить у понеділок, 2 числа. Які нововведення все ж планують запровадити у новому навчальному році — дізнавались «20 хвилин».
Навчання у школах, зокрема, на Тернопільщині, розпочнеться 2 вересня. Завершиться — 30 червня 2025 року. Про відповідне рішення Кабінету Міністрів України повідомили на сайті Уряду 23 липня.
Як повідомили «20 хвилин» в Департаменті освіти і науки Тернопільської ОВА, почати навчальний рік раніше школи не могли через Закон України «Про освіту». Там чітко написано, що в школу учні йдуть з 1 вересня. І тільки відповідна постанова Кабміну могла дозволити почати навчальний процес раніше. Але, відповідно до повідомлення Уряду, школярі підуть до навчальних закладів традиційно – у понеділок, 2 вересня.
Попри це нововведення все ж будуть.
Оновлена дисципліна «Захист України»
На базі освітніх закладів Тернопільщини триває процес створення осередків оновленої модульної програми «Захист України». Загалом в області планують облаштувати орієнтовно 35 таких осередків, на що отримали понад 80 мільйонів гривень освітньої субвенції. За ці кошти також проведуть підвищення кваліфікації вчителів.
— Осередки створюються на базі навчальних закладів і в тих територіальних громадах, де у 10-11 класах навчається більше 80 учнів. Не всі громади мають таку кількість учнів, тому їм потрібно буде домовляться з тими громадами, де будуть такі створені осередки і освітні послуги з даного предмету вони отримуватимуть там. Інші осередки створюються на одну тисячу учнів. Тобто, якщо ми говоримо про місто Тернопіль, де більше трьох тисяч учнів у 10-11 класах, то місто Тернопіль у закладах освіти буде мати три осередки, і у Галицькому коледжі ще один осередок, — пояснює Ольга Хома.
У такому осередку мають облаштувати кілька зон для навчання:
- Інтерактивний тир
- Навчальна зброя
- Надання першої домедичної допомоги
- Володіння керованими літальними апаратами
Вартість облаштування одного осередку програми «Захист України» відповідним обладнанням вартуватиме понад 2 мільйони гривень, пояснили в ОВА.
Нова модульна програма має охопити всі актуальні питання цієї навчальної дисципліни. З 1 вересня 2024 року її викладатимуть як хлопцям, так і дівчатам разом.
Керувати безпілотниками вчать офіційно
— В нас триває пілотний проєкт щодо впровадження спеціальності в закладах професійної освіти – це керування літальними дронами. На сьогодні в класифікатор внесено цей напрямок, і ми однозначно зможемо дітям надавати офіційні документи по даній спеціальності, які можуть використовуватися як в цивільному житті, ці більше сільськогосподарське спрямування, і у військовому напрямку, — додає Ольга Хома.
Опорні харчоблоки
Цього року на Тернопільщині впроваджують проєкти щодо облаштування харчоблоків у школах. Наразі в області чекають на освітню субвенцію, щоб реалізувати проєкти.
— Це створення як базових кухонь, так і опорної кухні. Наприклад, Великоберезовицька громада на сьогодні планує створити опорну кухню. Це коли кухня в одному із закладів годує не тільки дітей цього закладу, але і навчальних закладів, які поблизу. Це буде і автомобіль, який зможе довозити продукти, готову їжу в ті заклади, які самостійно не можуть забезпечувати харчування учнів, — підсумовує Ольга Хома.
У перших класах має бути не більш як 24 учні
З 1 вересня 2024 року набуде чинності норма частини 2 статті 12 Закону України «Про повну загальну середню освіту». Згідно з нею, кількість учнів у класах початкової має бути від 5 до 24. Але, як пояснила директорка департаменту освіти і науки Тернопільської ОВА Ольга Хома, такий наказ на сьогодні не прийнятий.
— На сьогоднішній час ця кількість може становити більшою, за рахунок того, що є діти, які навчаються на дистанційній формі навчання. Попередньо обговорювався наказ Міністерства освіти, що заклади освіти, де в класі навчається менше 5 учнів (бо 5 учнів це є клас), а четверо учнів, які можуть навчатися на дистанційній формі, мають перейти в ті заклади, де будуть сформовані повноцінні дистанційні класи. Дистанційний клас має мати не менше 20, але не більше 30 учнів. На сьогоднішній час такий наказ не прийнято Міністерством освіти, бо багато суперечок було в суспільстві. Тому не виключений варіант, що клас може мати більше як 24 учні за рахунок того, що є учні, які навчатимуться дистанційно у тому чи іншому навчальному класі, — пояснює Ольга Хома.
Більше про нововведення, чи, можливо, пілотні проєкти, які впроваджуватимуть на Тернопільщині, буде відомо з вересня, пояснює освітянка. Тоді буде і більше інформації про енергоситуацію в країні. Поки що підготовка до нового навчального року – у розпалі.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
-
Наталія СташевськаГоловне, щоб навчання було кожного дня. Досить нищити освіту.