Батьки учнів та директори тернопільських шкіл розповіли, чи доцільні камери спостереження у навчальних закладах і як вони допомагають у складних ситуаціях.
Відеоспостереження у навчальних закладах з кожним днем стає все актуальнішим. У зв'язку з Керченською трагедією збільшилась увага до безпеки у садках, школах, коледжах. Нагадаємо, в середу, 17 жовтня у Керчі 18-річний хлопець влаштував теракт у коледжі. Вчасно виявивши встановлення вибухового пристрою, трагедії можна було б уникнути. У цьому могли б допомогти камери спостереження.
У тернопільських школах система відеоспостереження працює з 2014 року.
- На встановлення камер у кожній окремій школі виділили 12 120 грн. Зараз відеоспостереження перебуває на обслуговуванні міськради, - коментує заступник начальника управління освіти і науки з фінансових питань Олена Пельвецька. - В основному у кожному навчальному закладі встановлювали по 3-4 камери. Є такі, що мають більше. Це залежало від місця встановлення та відстані. Також у кожному закладі є тривожна кнопка.
У кожній школі – камери і тривожні кнопки
Про встановлення більшої кількості камер у школах наразі мова не йде.
- Нещодавно ми встановили відеоспостереження у Тернопільській дитячій хоровій школі "Зоринка" та у Центрі дитячої творчості, - каже пані Пельвецька. - Також 8 камер встановили у Тернопільському обласному комунальному спеціалізованому будинку дитини. У дитячих садочках є тривожні кнопки, а камер відеоспостереження немає. Тричі брали участь у тендері, але він не відбувся. Після подій у Керчі підніматимемо питання відеонагляду у коледжах міста.
За інформацією управління освіти і науки зараз немає камер спостереження у Тернопільському вищому професійному училищі сфери послуг і туризму”, вищому професійному училищі №4 ім. М. Паращука, вищому професійному училищі технологій та дизайну”. Власним коштом становили відеонагляд у вищому професійному училищі ресторанного сервісу і торгівлі” (одна внутрішня камера). У центрі професійно-технічної освіти встановили 28 камер відеоспостереження: 9 зовнішніх, 11 внутрішніх, 6 у навчальних корпусах та 5 у гуртожитках. Ще 8 планують встановити. У навчальних і виробничих корпусах технічного коледжу тернопільського національного політехнічного університету імені Івана Пулюя є 10 відеокамер, одна з яких внутрішня, інші - зовнішні.
Директори тернопільських шкіл розповіли про ситуації, коли камери відеоспостереження ставали їм у нагоді.
Батькам спокійніше за дітей
Відеоспостереження в школі підвищує безпеку дітей, в кілька разів зменшуючи кількість порушень, кажуть педагоги. При виникненні будь-якої екстреної ситуації або конфлікту можна переглянути записи відеоархіву.
Ми запитали батьків тернопільських школярів, що вони думають про відеоспостереження у школах.
- Добре, коли батьки у будь-який момент мають доступ до відеонагляду і можуть зайти через інтернет, - вважає тернополянка Тетяна. - Якщо є така можливість, то це дуже добре. Це буде дисциплінувати вихователів і батьки будуть спокійні за дітей. А звичайний відеозапис - не має змісту.
Більшість опитаних зазначили, що відеонагляд у школах та садочках потрібен.
- До відеоспостереження у школах ставлюся позитивно, - каже Вікторія Фідак. - Адже при якихось незрозумілих ситуаціях зможуть переглянути запис. Бо якщо це суто для перегляду керівництва, то незрозуміло для яких цілей.
- Камери потрібні, - розповідає мама двох школярок Галина Трач. - Позитивно ставлюся до цього. Раптом щось би сталось, можна подивитися. Зараз ще є онлайн-трансляція, щоб в реальному часі стежити за дитиною. Це також дуже добре.
Камера допомогла знайти крадія
- У нас є три камери. Їх встановили ще десь 3-4 роки тому. Одна внутрішня, дві для зовнішнього спостереження при вході. Також у нас є система “Смарсі” і діти проходять по перепустках. У нас заклад християнського спрямування, то між дітьми не трапляється таких ситуацій, щоб ми переглядали записи. Але камери, безумовно, потрібні. Три - це дуже мало. Камери зовнішнього спостереження допомагають навіть звичайним перехожим. Був випадок, коли мама привела дитину у школу, а невідомий чоловік вкрав її сумку. У нас є камера при вході, яка фіксувала ті події. Тому я дала дозвіл на вилучення запису і його використовували для пошуку злочинця. Це добре, що ситуація не стосується учнів. Та раптом що - камери добрий помічник. Проте, добре було б якби дитячі заклади були закритими. Щоб перехожі не перебували на території шкіл.
Камери потрібні для безпеки
Олександр Остапчук, директор школи-ліцею №6 ім. Н.Яремчука:
Можна дізнатися, хто нищить шкільне майно
Ігор Каразія, директор загальноосвітньої школи №24:
- У нас є чотири відеокамери. Першочергово встановили камеру на вулиці. Вона охоплює територію спортивного майданчика. Потім ще встановили по камері на другому, третьому та четвертому поверсі з одного боку коридору. Плануємо у майбутньому додати ще камер, бо це працює. Наприклад, якщо нищать шкільне майно, можна побачити дізнатися, хто саме це зробив.
Відеоспостереження дає результати
- У нас є камери зовнішні, які фіксують територію біля головного входу та внутрішній двір. Є і дві внутрішні - в коридорах на першому та на другому поверсі. Їх встановили кілька років тому. Внизу є комп’ютер, на якому відображаються усі ділянки. Там завжди чергує вахтер. Була ситуація, що хтось через внутрішній двір хотів потрапити у школу через вікна. Охоронець це побачив, скористався тривожною кнопкою, поліція приїхала, але не встигла зловити невідомих. То тоді вони використовували записи камер, щоб розпізнати цих людей. Випадки використання записів суто у шкільних справах - рідкість. Проте, кілька років тому батьки самі встановили камери в одному класі. Та ці діти вже закінчили школу, камери давно не працюють. Загалом, наявність відеоспостереження це добре і дає свої результати.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 27 від 2 липня 2025
Читати номер