На Тернопільщині майже на 300% зросла кількість охочих вступити в аспірантуру чи магістратуру

Єдиний вступний іспит (ЄВІ – авт.) – обов’язкове тестове випробування для вступників до магістратури й аспірантури в 2024 році. Сесія почалась 24 червня і триватиме до 15 липня. Додаткова – для тих, хто не зміг зареєструватись на основну, відбудеться з 31 липня до 14 серпня. Журналісти «20 хвилин» перевірили, як відбувається тестування.
ЄВІ для магістрів та аспірантів включає два блоки запитань, з запропонованими варіантами відповіді: іноземна мова та тест загальної навчальної компетентності (ТЗНК – авт.). Останній, по-суті, є тестом на загальну ерудицію та логіку. Конкретних фахових чи тематичних питань – не містить.
Тестування відбувається на комп’ютерах в різних навчальних закладах міста, де організували пункти тестування. Де саме і хто здаватиме тестування – визначає система. Про час та місце проведення кожного учасника інформують в електронному кабінеті на сайті «Українського центру оцінювання якості освіти».
Третина не приходить
Як розповіла для «20 хвилин» директорка департаменту освіти і науки ОВА Ольга Хома, цьогоріч на участь в ЄВІ зареєструвались – 7825 жителів області, що на 263 відсотки більше, ніж у 2023 році. На участь в ЄФВВ (для магістрів, які продовжують профільне навчання) – 3517, що на 265 відсотків більше, ніж минулого року. Щоденний відсоток явки на тестування – різний, але в середньому складає 72% від кількості зареєстрованих на ЄВІ.
– Дозвольте ваші документи та екзаменаційний листок, – каже до групи чоловіків в холі однієї з шкіл міста представниця організаторів тестування. – Проходьте у свою аудиторію. Ваше місце №30.
Аудиторія для тестування – клас інформатики. Старі системні блоки, не протерті монітори, не зручні дерев’яні стільці. Але пункт-пункту різниця, бо ж все залежить від навчального закладу. У куті кімнати камера. Все, що відбувається в аудиторії – фіксується. Працівники, які контролювали процес, варто сказати, були максимально привітні до учасників, чітко проінструктували щодо самої роботи, але разом з тим уважно за всім стежили.
– Ось вам ножиці, – каже до одного з учасників тестування контролер. – Вам доведеться зрізати з пляшки етикетку. На робочому місці не може бути нічого з написами.
Всі речі учасники залишають в спеціально відведеному місці. Телефони просять вимикати і залишати з речима. За декілька хвилин до початку тестування в аудиторію зайшов поліцейський з металодетектором. Кожного учасника сканували.
– Як воно буде далі – не знаю, – почулося з розмови контролерів. – У сусідній аудиторії майже всі є, а тут з 15 лише четверо. Чула, що і в інших пунктах багато не приходить.
Тестування триває 120 хвилин. Які завдання і з якого блоку виконувати – вирішує сам учасник. Робочий інтерфейс – зрозумілий та інтуїтивний. Технічних складностей в роботі не виникало. Цікаво, що з дозволу контролерів учасники можуть залишати аудиторію, але відлік часу, при тому, не зупиняється. Мінімально необхідна сума балів для вступу на навчання – від 160 балів за тест загальної навчальної компетентності. Цікаво, що міністерство освіти піднімало мінімальний бал декілька разів. Спочатку 100 балів, потім 150. Останнє підняття планки – минулого тижня до 160.
– Роблять все аби максимум людей не змогли піти вчитись, а натомість – підсилили військо, – каже тернополянин Юрій, який зареєструвався на ЄВІ, але вирішив не проходити тестування. – Тести не надто легкі. Набрати 160 – непросто.
«Закрили віконце»
Основне причина, через яку тернополянин вирішують не брати участі в ЄВІ, а також напівпорожніх аудиторій у пунктах тестування – рішення Міносвіти скасувати контрактні місця в аспірантурі.
– Не є таємницею, що в останні два роки стрімко зросла кількість чоловіків-студентів призовного віку, які раптом згадали, що їм треба друга чи третя вища освіта, аспірантура чи докторантура, – написав на своїй сторінці в фейсбук міністр освіти України Оксен Лісовий. – Жага до знань — це чудово. Фіктивне навчання — ні. Тож змінюємо правила вступу на аспірантуру у 2024. Отже, ЄВІ залишається. Прохідний бал в частині ТЗНК — 160. І ця частина є обовʼязковою для допуску до вступних випробувань закладу чи установи. Іноземна мова складається і є обовʼязковою для вступу до магістратури, але НЕ обовʼязковою для допуску до вступу до аспірантури. Однак зріз знань та загальний рівень побачимо та проаналізуємо.
Основна ж зміна, про яку повідомив міністр – вступити на контракт до аспірантури можна буде лише на заочну або вечірню форми, які не дають право на відстрочку.
– І для того, щоб не відрізати можливість вступу для справжніх, вмотивованих та здібних, збільшуємо кількість місць на бюджеті – з 3 200 до 7 000, — повідомив пан Лісовий. – Тепер трохи цифр для загальної картини. До початку повномасштабної війни щороку на аспірантуру (і бюджет, і контракт) вступали близько 7-8 тисяч людей. Вступали на підставі іспитів безпосередньо у ЗВО та наукових установах. Цього року ми запровадили обов’язковий тест для вступу до аспірантури — ЄВІ. Його також складають і майбутні магістри. І ось, у 2024, для складання ЄВІ всього зареєструвалися 246 189 осіб. 79% з них — це чоловіки, серед яких майже половина претендує на вступ до аспірантури. А якщо конкретніше — 91 561 особа призовного віку. Рекорд всіх рекордів.
Власне, зважаючи на зміни в мінімальному балі, а також скасування денних контрактників аспірантів для тисяч чоловіків ЄВІ став не актуальним. Подібні дії міністерства отримали як і схвалення, мовляв «закрили вікно для ухилянтів» так і критику. Останні вказують на колосальні втрати грошей закладами освіти та бюджетом адже середня вартість одного року платної аспірантури – 40-50 тисяч гривень, а в розрізі десятків тисяч бажаючих – мова про мільйони.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
-
Читач66Виживуть одна сволота хитровиєбана, в першу чергу держслужбовці, чиновники, бариги
-
Nick BobukhПросто тест ЄВІ став обовязковим цього року.
-
МиросяВсі будуть мудрими людьми ,жах
-
КовальМудрих людей видко здалеку!🙂