Будинок «1898» або вілла Вітошинських: чому ніхто не дбає про занедбану пам'ятку архітектури

Будинок «1898» або вілла Вітошинських: чому ніхто не дбає про занедбану пам'ятку архітектури
  • Будинок на вулиці Юліана Опільського, 6 — один із небагатьох у Тернополі, який зберігся з 19 століття. 1898 рік – така табличка прикрашає старобуд, який притягує увагу тернополян і гостей міста своєю архітектурою.
  • Журналісти «20 хвилин» дізналися, кому належить будівля зараз і хто жив у ній сто років тому.

Стиль будинку на вулиці Опільського, 6 можна назвати англійським, розповідає історик Юрій Петрик. У той час такі були у моді. Хоча до нашого часу споруда могла і не «дожити».

— Є такі відомості від, на жаль, покійної краєзнавиці Любомири Бойцун, що через тріщину у цьому будинку його навіть збирались, вочевидь у радянські часи, зносити, —  говорить історик. 

Відео дня

Будинок «1898» – вілла Вітошинських

У народі цей будинок називають просто – «1898», продовжує Юрій Петрик. Історична ж назва —  вілла Вітошинських. Там проживало подружжя Володимира та Олімпії Вітошинських — це знані діячі в Тернополі у першій половині ХХ століття.

— Якщо взяти до уваги самого Володимира, то він був лікарем. Працював у канцелярії в будівлі «Народної торгівлі», це на вулиці 3 Травня, зараз Сагайдачного. Але також він приймав пацієнтів у себе вдома, якраз на території будівлі на Опільського, 6, колись Петра Скарги, 12, — продовжує історик.

Але Володимир Вітошинський знаний не лише як лікар, а і як суспільний діяч. Зокрема, він був причетний до діяльності товариства «Сокіл», каже Юрій Петрик.

— Окрім того, саме Вітошинський відзначився тим, що був одним із тих, хто організовував привітання Андрею Шептицькому  від Тернополя, один із таких от делегатів. Був причетний до діяльності такої організації як «Руська бурса». Це був на зразок гуртожитка, вони діяли при іншому товаристві — «Рідна школа», а також допомагали дітям із незаможних сімей, сиротам тощо. Вітошинський також згадується як один із членів тернопільського магістрату наприкінці ХІХ століття. Це якраз той період, коли бургомістром Тернополя був Володимир Лучаковський, — говорить історик

.

Хто така Олімпія Вітошинська

Олімпія Вітошинська, у дівоцтві Гриневецька, також була причетна до суспільної діяльності у Тернополі і загалом на західноукраїнських землях. І навіть після смерті чоловіка Володимира, у 1930 році, продовжувала вести активне соціально-політичне життя.

­— Вона була членкинею організації «Союз українок» — це жіноча організація, яка займалася тим, що допомагали українкам. Вони намагалися збільшити вплив жінок на культурне життя, займалися допомогою школам, бібліотекам, освітньою діяльністю загалом. Відомо, що якраз напередодні Другої світової війни Олімпія Вітошинська навіть очолювала «Союз українок» у Тернополі.

— Крім того вона працювала із організацією «Сільський господар», яка була популярна у першій половині ХХ століття на Галичині.

— Також відомо, що напередодні Другої світової війни Вітошинська була членкинею такої політичної організації «Українська національно-демократичне обєднання», УНДО. Це була найбільш популярна організація політична на території Східної Галичини, заснована ще у 1925 році, — розповідає історик Юрій Петрик.

Фасад історичної будівлі зараз прикрашають дві таблички. Одна із них присвячена Василю Стефанику.

На другій таблиці зображено батька Володимира – Осипа Вітошинського. Саме він заснував популярний тоді Денисівський хор.

— Це була одна з найпопулярніших родин у Тернополі, які займались не лише професійною діяльністю, а й відзначилися у культурно-просвітницькій і суспільно-політичній діяльності Галичини, — зазначає історик Юрій Петрик.

Історична будівля занепадає

Але вілла Вітошинських, хоч й уникнула від перебудови чи знесення у радянські часи, як переконалися журналісти, зараз не у найкращому стані. На стінах видно тріщини, обсипається штукатурка, поламані центральні двері, а сходи заростають бур’янами. Попри це будівля діюча.

Помітно, що історична частина будинку з двох сторін оточена більш сучасною прибудовою. На фасаді помічаємо таблички із назвами фірм, які колись або зараз працюють за адресою Опільського,6. Це, зокрема, комунальне підприємство міськради — фірма «Тернопільбудінвестзамовник», приватне підприємство «Тернобудтехексперт» та Приватне бюро технічної інвентаризації, об’єднання інженерів технагляду Тернопільщини, а також міське управління капітального будівництва виконавчого комітету міської ради народних депутатів.

Кому належить будівля

У соцмережах дописувачі висувають різні версії, нібито історична будівля може бути у приватній власності чи взагалі її збираються зносити. Журналісти «20 хвилин» дізналися, що вілла Вітошинських перебуває на балансі Тернопільської міської ради. І це — пам’ятка архітектури місцевого значення. Єдине, що повідомили наразі в ТМР, що пам’ятка потребує реконструкції.

Але, зазначає історик Юрій Петрик, окрім того, що старобуд було б добре зберегти, будівля також мала б служити культурним потребам міста. Там міг би працювати музей, виставкова зала чи щось на кшталт. Це послугувало б і туристичній привабливості Тернополя, і допомогло б зберегти історію міста для наступних поколінь.

Щоб дізнатися більше інформації, зокрема, коли востаннє будинок ремонтували і скільки на це виділяли коштів, ми відправили інформаційний запит. Як тільки надійде відповідь — оприлюднимо.

Читайте також:

Як змінився готель Тернопіль: відтворили фото з одного ракурсу

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (9)
  • Читач70

    Живуть, сука, вже 33 роки в незалежній країні, а мають весь час діло, треба чи не треба, до того "совка". В мене теж тітка ходила у той дитсадок, та усе тоді теж було гаразд зі слів мами.
  • Orysia Marchevska

    За союзу це був один із корпусів дитсадка 4, приміщення було доглянутим, а дальше перейшло міській раді і ось результат наяву. Сумно.
  • Читач99

    - на ескалатор грошей не вистачить - максимум елітну цирюльню побудують?
  • ВM

    Скоро знесуть і побудують атб

keyboard_arrow_up