Евакуйовані обереги. Ляльки-мотанки з Донеччини показали тернополянам

Евакуйовані обереги. Ляльки-мотанки з Донеччини показали тернополянам

Ляльки мотанки із приватної колекції Марії Гайдук перевезли із села Криворіжжя Покровського району Донецької області до Тернопільського обласного краєзнавчого музею.

Десятки робіт представили на виставці у обласному краєзнавчому музеї у Тернополі. Волонтери привезли їх з Донеччини, аби зберегти. Сама майстриня долучилась до урочистостей через відеозв'язок.

— В мене була така задумка робити не просто ляльку-мотанку, а створити жінку Донеччини, яка і вихована, і трудолюбива, і красива. Це була українська традиція, на кожне свято робили лялечку. Першу робила мама, коли була при надії і потім клала в колиску. Коли дитинка хворіла, робила ще одну лялечку, яка повинна була вилікувати.  Бо це були як обереги, і ви знаєте, я в цьому переконалася, — розповідає майстриня.

Фото редакції «20 хвилин»
Фото редакції «20 хвилин»
Фото редакції «20 хвилин»

Марія Гайдук народилася у 1954 році у селі Завидо-Кудашеве на Донеччині. Все життя працювала у школі бібліотекаркою. З 2022 року у навчальному закладі зупиняються і військові, а пані Марія, окрім бібліотеки, працює волонтеркою на кухні. Розповідає, кожного разу, коли захисники відправляють на передову, дарує їм маленькі ляльки-мотанки.

Відео дня

— Коли у нас в школі жили хлопчики-військові, один із них звернувся до мене, щоб я зробила сімейну ляльку-мотанку. У нього така історія, що жінка поїхала на заробітки і не повернулася. І він каже: «Я хотів би доньці показати оберіг, щоб у неї завжди була сім’я. Щоб там був і тато, і мама, і донечка. І самі надішліть їй, бо я їй казав, що волонтером працюю, вона не знає, що я на нулі буваю». Я зробила цей оберіг, відіслала його донечці. А коли він йшов на «нуль», теж зробила маленьку лялечку. Рівно через два із половиною роки заїжджає до мене Сергій і каже, що моя лялечка врятувала йому життя, але, на жаль, згоріла. Я сказала, що встигну зробити ще одну, перш ніж він знову буде їхати на «нуль». А потім роблю йому ще одну — на день батька. Через волонтерів передала, але вони не змогли його знайти, бо він був у такій зоні, що не зміг отримати. Але вони його знайшли його донечку, і я дякую волонтерам, і вони передали татовий оберіг донці, — пригадує одну із історій виготовлення ляльок майстриня.

Фото редакції «20 хвилин»
Фото редакції «20 хвилин»
Фото редакції «20 хвилин»

Саме волонтери допомогли переправити частину творчого доробку Марії Гайдук з Донеччини на Тернопільщину. Цю місію виконали представники волонтерської організації «Десантно-козацький рій».

Додамо, майстриня Марія робить ляльки-мотанки з 2010 року. За цей час створила близько півтори тисячі таких оберегів. Майстриня наголошує, всі ляльки самобутні, жодна не схожа ні попередні. У колекції в Тернополі представлені ляльки збиральниці, наречені, різдвяні, великодні ляльки. Вони різні за розміром — від менше 10 см до понад метра у висоту.  

Фото редакції «20 хвилин»

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up