Угода про муніципальне співробітництво може допомогти вирішити будь-яку задачу чи проблему для ОТГ. На Тернопіллі поки що таку підписали лишень одну, стосується вона створення ЦНАПу. І збираються підписати ще близько п'яти. Вони стосуватимуться освіти, обслуговування мереж, знову ж таки створення ЦНАПу та ін.
Відремонтувати дорогу, придбати сміттєвоз, створити спільний орган управління та інше, можуть різні громади, заключивши договір про співробітництво. Обов'язковою вимогою до такої угоди є згода жителів населеного пункту, якого запрошують до співпраці.
Таким чином ОТГ з іншими громадами, або ж сільрадами може вирішити будь-яку проблему, що раніше була просто “не по зубам”. Таку можливість їм надало ухвалення у 2014 році «Закону про співробітництво територіальних громад». Він визначив принципи, форми, правові засади та механізми співробітництва, а також питання стимулювання, фінансування і контролю.
- З часу прийняття «Закону про співробітництво» було укладено 185 договорів громадами, які скористались такою можливістю і пересвідчились у дієвості закону на практиці, - каже аналітик ГО “Український центр Європейської політики” Катерина Потапенко. - На сьогодні кількість договорів росте з динамікою 9 на місяць, а деякі громади, наприклад, Олевська міська рада та Білокоровицька сільська рада на Житомирщині вже не вперше укладають між собою договори про співробітництво з метою спільного утримання різних установ, пересвідчившись у дієвості такої співпраці.
Переважно угоди, за інформацією аналітика, укладають щодо поводження з твердими побутовими відходами, спільного утримання комунальних підприємств, проведення ремонту навчальних закладів та ін. Наразі лідером в укладанні договорів про співробітництво є Полтавська область. Тут уклали майже п'яту частину від усіх договорів, які є в країні.
Тернопільщина такими показниками не може похвалитися. Тут на сьогодні є одна-єдина угода про співробітництво. Однак, як кажуть в облдержадміністрації, для цього є об'єктивні причини.
- Активізація цього процесу фактично розпочалась торік, - каже заступник голови облдержадміністрації з питань децентралізації Олег Валов. - На території області є вже одна підписана угода між Борсуківською ОТГ і Снігурівською сільрадою у напрямку створення ЦНАПу, три документи готується у Теребовлянському районі щодо співпраці по освіті, по ЖКГ — обслуговування мереж і так далі. Крім того, зараз Саранчуківська громада разом із Бережанами також готують муніципальне співробітництво у напрямку створення ЦНАПу. Окрім того, ми підготували обласну програму щодо муніципального співробітництва, де хочемо залучити ресурси обласного бюджету щодо допомоги громадам, які готові в цьому напрямку працювати. Програма на стадії підготовки.
Невелику кількість укладених на сьогодні договорів в області пояснюють тим, що ОТГ почали фактично створюватися у 2015. Тому спочатку взагалі ніхто не знав, як вони мають працювати і що конкретно робити. Цьогоріч же громади активізувалися. Окрім того, до процесу долучилися міжнародні фонди та гранти. Відтак тепер громади є вмотивованішими і розуміють, де взяти гроші, якщо їх бракує.
- До кінця літа — початку осені у нас вже буде сформовано 2-3 пакета документів щодо формування інших муніципальних співробітництв, - додає пан Валов. - Окрім того, ми на рівні області хочемо зробити програму муніципального співробітництва усіх громад на тему поводженння з побутовими твердими відходами. Це програма USAID - “Добре”. Вони хочуть від нас певну кількість громад, підписання договорів, плюс підготовка самого процесу, хочуть концепцію та розуміння, що ми самі хочемо отримати від цієї програми в результаті.
Чому взялись укладати угоду про співробітництво і що на сьогодні від того мають, ми поцікавились у голови Борсуківської ОТГ.
- Ідея співробітництва в нашій області є новою, - розповідає очільник громади Іван Друзь. - Але ми неодноразово брали участь в різного роду семінарах, де нам розказували і показували, що це таке. Зокрема і у Полтавській області, де цих угод укладають багато. Так, на початках, ми хотіли укласти угоду з Лановецькою ОТГ щодо надання послуг музичною школою, бо у нас такої нема. Але наразі це не реалізовано.
А що стосується угоди із Снігурівською сільрадою щодо створення ЦНАПу, то все розпочалось із бажання мати в громаді свій ЦНАП. Для цього з бюджету виділили частину коштів, зробили ремонт в адмінбудівлі, закупили деякі меблі.
- І, крім того, торік у січні програма «U-LEAD з Європою» розпочала другу фазу проекту реалізації щодо відкриття ЦНАПів по Україні, - продовжує пан Друзь. - Ми на першу фазу також подавалися, але не пройшли. Коли ми подали заявку у другу фазу, ми прийшли відбір. І якщо у першій фазі серед вимог до учасників були ремонтні роботи у майбутніх приміщеннях ЦНАПу, то у другій фазі серед вимог до учасників була фактична готовність приміщення до роботи та певна кількість населення у громаді, або ж наявність в ОТГ договорів про територіальне співробітництво. І ось ми якраз стикнулися з тим, щоби гарантовано потрапити у другу фазу програми, нам слід було укласти такий договір.
Відтак звернулися до Снігурівської сільради щодо спільної реалізації проекту. Там розглянули звернення на сесії і дали позитивний відповідь.
- Відтак відбір ми пройшли і перебуваємо зараз на стадії затвердження, - додає він. - Ремонт зроблений, приміщення готове, а завдяки програмі «U-LEAD з Європою» нам закуплять повністю комп'ютерну техніку, принтери, меблі, які ще потрібно. Також ми плануємо ще створити віддалені робочі місці у найбільших селах громади, наприклад у Борщівці, Нападівці, Передмірці. Віддалене робоче місце у ЦНАПі матиме і Снігурівка.
Як запевняє пан Друзь, угода про співробітництво в Борусуківській ОТГ — не остання. Тут мають намір укладати угоди із сільрадами та власне іншими ОТГ не тільки у сфері надання адмінпослуг, але й інших.
Коментар:
Іван ОМЕЛЯН, регіональний координатор РПР (Реанімаційного Пакету Реформ):
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер