Тернополяни нещодавно навідались до очільника Держекоінспекції Едуарда Ференца. Причиною візиту стали новини від провладних ЗМІ про те, що ні у суду, ні у Держекоінспекції нема заперечень щодо продовження реконструкції котельні на Київській,3с. Люди переконані, що причини для заборони не зникли, а на самого очільника просто “невідомі” натиснули.
У той же час “добро” від екоінспекції щодо провження робіт з реконструкції стали підставою для позитивного рішення у цьому питанні у суді. Очільник екоінспекції заперечує будь-які спроби тиску на нього та переконує, що відповідь очолюваної ним інстанції — законна та обгрунтована. Мовляв, якби були причини для подальшої заборони, то б інстанція встала на сторону громадськості.
Нагадаємо, майже три роки у Тернополі тривають “бої” між громадськістю та владою через появу торф'яних котелень. Найактивнішими виявились жителі вул. Київської і як результат — до сьогодні владі не вдалось добудувати котельню, зокрема завдяки позиції Держекоінспекції. Остання ще у липні 2017 звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до комунального підприємства теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради про застосування щодо відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду у вигляді тимчасової заборони (зупинення) виконання робіт щодо реалізації проекту реконструкції котельні по вул. Київська, 3с в для використання альтернативних видів палива з добудовою виробничого приміщення, до отримання позитивного висновку державної екологічної експертизи. Упродовж 2017 року тепломережі намагались оскаржити цю заборону, однак безрезультатно.
Однак, у 2018 році стались певні зміни в екозаконодавстві, і тепломережі знову подались оскаржувати заборону. Бо, мовляв, підставою для заборони була відсутність позитивного висновку державної екологічної експертизи проектної документації. Але в грудні 2017 року втратив чинність Закон України "Про екологічну експертизу", а набув чинності Закон України "Про оцінку впливу на довкілля". І запланована торф'яна котельня на Київській потужністю 3,5 Мвт під нього не підпадає, А відтак причини для подальшої заборони зникли. Суд, зважаючи в тому числі на аналогічну відповідь екоінспекції тепломережам про відсутність причин для подальшої заборони, ухвалою від 18 вересня 2018 задовольнив позов тепломереж і скасував заходи реагування.
З такою позицією суду та екоінспекції категорично незгідні противники будівництва, зокрема потенційні сусіди торф'яної котельні. Вони уже направили скарги щодо невідповідності займаній посаді очільника Держекоінспекції в Міністерство екології та природніх ресурсів, підроблення документів, а також навідались 2 жовтня у гості до очільника екоінспекції.
- Зміни у законодавстві відбулися, для котелень потужністю 3,5 МВт оцінки впливу на довкілля не треба, - каже активістка Юлія Мамчак. - Однак об'єкт називається “Реконструкція котельні по вулиці Київській,3с” і йдеться про потужність усіх котлів на цій котельні, а не одного торф'яного, про який питали у своєму листі тепломережі та який у подальшому передали до суду для скасування заборони. Тож позитивного рішення вдалось добитися через підміну понять: якщо рахувати потужність усіх котлів на Київській,3 с, то очевидно, що тоді котельня підпадає під новий закон і потребує оцінки впливу на довкілля. Адже вцілому котельня після реконструкції, відповідно до документів, запланована на 162,2 МВт.
На таке зауваження очільник інспекції відповів, що наразі по цьому готують відповідь у Києві, зокрема і в міністерстві, і наразі відповіді він дати не може.
- Нас запитали про торф'яний котел — ми відповіли. Ми вважали, що так воно є правильно, - каже очільник Держеконіспекції в Тернопільській області Едуард Ференц. - Ви вважаєте трохи по-іншому. Прокуратура, поліція будуть розслідувати — я не проти, хай вони розслідують, є спеціалісти, вони можуть сказати, хто правий, а хто ні. Якби була хоч якась зачіпка для того, аби допомогти громаді, ми би вхопились за неї.
За словами пана Едуарда, відповідь тепломережам про відсутність причин для заборони готував особисто він, обпираючись на норми закону. Також посадовець запевняє, що ніякого тиску зі сторони влади на нього задля появи потрібної відповіді не було. І, якщо він неправий, то готовий за це відповідати.
- Ми готові перепитати у тепломереж про загальну потужність котельні ни Київській,3с, - додає він. - Якщо вона виявляється більше 50 МВт, про що йдеться в законі “Про оцінку впливу на довкілля”, ми відразу ж готові вживати заходів.
Відповідь від тепломереж в екоінспекції, як уточнив 5 жовтня пан Ференц, орієнтовно очікують у понеділок, 8 жовтня. У той же час очільник переконаний, що про будь-яку підміну понять у цій ситуації не йдеться.
Наразі ж активісти готуються оскаржувати рішення суду про скасування заходів реагування. Уже подали заяву про перегляд судового рішення. Також очікують на відповіді із столичного відомства.
- Нас цікавить, окрім цієї ситуації із скасування заборони, коли екологи нарешті почнуть реагувати на те, що не дотримуються санітарні розриви між котельнями, а не будуть перенаправляти до інших служб, - кажуть мешканці Київської. - Коли вже хтось зробить хоч одну якісну перевірку?
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер