На Чортківщині зафіксували червонокнижних чорних лелек (ФОТО)

Чорний лелека охороняється Червоною книгою України, Бернською та Бонською конвенціями, Угодою AEWA та конвенцією CITES.
Чотири особини чорних лелек зафіксував орнітолог заповідника «Медобори» Арсен Капустинський.
Про це повідомляють на сторінці природного заповідника.
Під час харчових міграцій ці красені прилетіли на річку Голодні стави, що в Чортківському районі.
Чорний лелека є рідкісним птахом, популяція якого є під загрозою через деградацію місць гніздування внаслідок вирубування лісів, знищення та спотворення лісів у смузі Лісостепу, фактор турбування з боку людини», — кажуть працівники «Медоборів».
Для збереження виду необхідна сувора охорона старих лісів, усунення фактору неспокою з боку людей, природовідповідне ведення лісового господарства, охорона та відновлення водно-болотних угідь.
Довідка
Лелека чорний — це птах, який за розмірами дещо менший за звичного нам лелеку білого, або по народному «чорногуза». Він має здебільшого чорне забарвлення з металічним блиском. Лише груди, черево, нижня частина хвоста та пахові пера білі, а дзьоб і ноги червоні.
Весняна міграція лелеки чорного триває з другої половини березня і майже до кінця квітня.
Лелека чорний – птах обережний. Він обирає для гніздування старі високостовбурові ліси з порівняно густим підліском, розташовані неподалік від заболочених ділянок, вологих луків і річкових долин. Гніздиться окремими парами на високих деревах з розлогими кронами у розгалуженні головного стовбура або на великих бічних гілках на висоті 3-20 м.
Відліт птахів восени триває з другої половини серпня майже до кінця жовтня. Мігрує вдень.
Обмежуючими факторами для них є суцільне вирубування лісів, меліорація лісових угідь, іноді – пряме переслідування людиною (фактор непокою). Наприклад, відомо, що колись у гуцулів з Путильщини було модним причепурювати свої капелюхи довгим пір'ям зі здобутих лелек чорних. У зв’язку з цим місцеві жителі знищували певну кількість птахів.
Цей птах занесений до чинного видання Червоної книги України із природоохоронним статусом «рідкісний», до Європейських природоохоронних конвенцій. Довкола виявлених гнізд необхідно організувати спеціальні охоронні зони, заборонити вирубування дерев і обмежити господарську діяльність у репродуктивний період.
Читайте також:
Відвідувачів просять не годувати тварин у зоокутку в парку «Сопільче». Чому?
На Тернопільщині створили ландшафтний заказник «Лошнівська стінка»
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.