На Тернопільщині – пташиний грип та африканська чума свиней

На Тернопільщині – пташиний грип та африканська чума свиней
фото: із стор. у "Фейсбуці" Олександра Дністряна - начальника Управління безпечності харчових продуктів та ветеринарії Головного управління Держпродспоживслужби в області

Пташиний грип та африканська чума свиней підібрались вже й до Тернопільщини. Від першого – загинуло близько 30 лебедів у Борщівському районі, від другої – 11 свиней у приватному господарстві у Збаражі. 


Аби ці хвороби не поширювались, фахівці проводять в області ряд заходів. 
- Близько 60 лебедів почали зимувати на річці Дністер, в районі села Вільхівці Борщівського району, - розповідає заступник начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області Володимир Богоніс. - 12-13  січня, тоді були морози -19 градусів, річка почала замерзати і птахи почали гинути. П’ятеро – 13 січня, стільки ж - 14  січня, згодом дійшло майже до 30 штук. Але ми відразу, після загибелі птахів, відібрали матеріал, направили у Київ. Звідти прийшло підтвердження, що виявили РНК - вірус пташиного грипу типу А субтитру Н5, високопатогенний. 


Тоді ж провели засідання протиепізоотичної комісії у Борщівській РДА, наклали карантинні обмеження на річку завширшки 100 метрів - на берег і прибережну територію, і завдовжки 3 км. Також ветспеціалісти ходять населеними пунктами, що потрапляють у зону нагляду, проводять роз’яснювальну роботу з населенням і нагляд за домашньою птицею. Люди ж домашню птицю закрили і не випускають на водойми. 

- Карантин накладається тоді, якщо хворіє птиця у населення, - каже пан Богоніс. -  А оскільки хвороба виникла у дикій фауні, то ми обмежуємо доступ людей до того місця, ставимо блокпост, наглядаємо, щоб там не було сільської птиці, і попереджаємо селян, щоб не забирали лебедів додому.


За словами фахівця, імовірно, пташиний грип на Тернопільщині поширився з Чернівеччини. Так, у цій області, за 48 км від місця, де зимують у нас лебеді, зафіксували пташиний грип.

Відео дня


- Лебеді на 80-90% є переносниками і носіями вірусу, - додає посадовець. – Якщо падає резистентність (здатність організму чинити опір – прим. ред.), тоді вірус прогресує. Окрім того, на Дністрі є багато окільцьованих лебедів – з Польщі, Німеччини. Орнітологи говорять, що зараз відбувається дуже велика міграція. Тому важливо, аби птахи не принесли вірус, адже вони є природним резервуаром для вірусу.

Також важливо, аби люди не брали лебедів додому, до свійської птиці. А ще аби не завжди підгодовували диких лебедів – задля блага останніх.


- Орнітологи кажуть, що якщо водне плесо не замерзло, то підгодовувати птахів не треба, - каже пан Богоніс. – Одна справа, коли діти десь шматочок хліба кинуть, інша – коли корито зерна поставлять. Дика птиця втрачає інстинкт самозбереження, перестає шукати корм, одомашнюється, жиріє і не може літати. Окрім того, на місце годівлі підлітають горобці, ворони, сороки та ін. Вони також можуть підхопити вірус і рознести його далі, навіть заразити свійську птицю.


Іншою хворобою, яка насторожила Тернопільщину, є африканська чума свиней (далі АЧС). До січня Тернопілля входило до трійки областей, де АЧС не фіксували. 
- Гинути свині почали у приватному господарстві ще 6-7 січня, - каже Володимир Богоніс. – Офіційно власник звернувся у ветслужбу 16 січня. На місце виїхали фахівці, відібрали матеріал. На той час уже загинуло 11 свиней, залишилось троє. Їх умертвили і разом з іншими спалили. Відібраний матеріал ще 17 січня надіслали фахівцям, 19 січня з Києва отримали підтвердження, що це АЧС.


Відтак провели протиепізоотичну комісію при райдержадміністрації, де ухвалили план спільних заходів з ДСНС, поліцією, управлінням лісового господарства, і наклали карантин. А також перекрили вісім під’їзних шляхів, виставили три блокпости, встановили дезбар’єр. Тут працюють поліція, ветслужби. Вони перевіряють транспорт, обробляють колеса дезрозчинами. Окрім того, ввели заборону на вивезення сировини – свинини і живих свиней з осередку. Наразі фахівці проводять перепис поголів’я у зоні та вилучають тварин.


- Зона захисту охоплює трикілометрову територію, а зону нагляду ми обрали протяжністю 20 кілометрів. В останню входять частини територій Збаразького, Лановецького, Підволочиського, Зборівського і Тернопільського районів, - додає фахівець.


На вилучення тварин люди реагують по-різному. Здебільшого розуміють, адже від АЧС вилікувати неможливо і хвороба однозначно призводить до загибелі тварини. Єдина можливість припинити поширення – розірвати епізоотичний ланцюг. Для людей же хвороба, за словами фахівців, загрози не становить. Окрім того, на відміну від спеціалізованого господарства, для населення, у якого вилучають тварин, є розроблений механізм компенсації.  


- У нас є припущення, чому захворіли свині у приватному господарстві, - каже Володимир Богоніс. – Жінка годувала свиноматку, яка загинула першою, відходами харчів зі святкового стола. Вірус знищується лише при проварюванні, тобто його нема у вареній ковбасі, тушонках, натомість у копченому салі може зберігатись і півроку. 

Найшвидше зняти карантин з території можна тільки через 40 днів з часу його встановлення. Після цього фахівці ще півроку наглядають за територією. І лише по закінченні нагляду  населення знову зможе купувати свиней у господарства.  

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
21:03 Сергій Жадан, Вахтанг Кіпіані та «Тайра» розповіли студентам про сучасну армію photo_camera 20:00 На Тернопільщину прилетіли лелеки 19:00 Артилеристи 44-ї бригади показали, як знищили ворожі гармати та боєприпаси 18:00 Жителька Кременецького району отримала адмінпротокол за неправдивий виклик поліції Від читача 11:29 РОЗ’ЯСНЕННЯ ЩОДО ЗАКОНОПРОЄКТУ ПРО ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО ЗАКОНУ «ПРО НАЦІОНАЛЬНУ ГВАРДІЮ УКРАЇНИ» 17:03 За фактом смерті жінки на Лесі Українки відкрили кримінальну справу: що відомо? 16:41 Аварія на водопроводі: можливе погіршення якості води на «Дружбі» 16:05 Податкова запустила онлайн-запис до електронної черги в Центрах обслуговування платників 15:00 У Зарваниці відбудеться Хресна дорога 14:02 Синоптики попереджають про дощі і сильний вітер на Тернопільщині 13:03 Виставка зброї, ярмарка та благодійний концерт: у центрі Тернополя збирають гроші на підтримку ЗСУ photo_camera 12:00 Жителька Тернопільщини віддала шахраям понад 230 000 гривень під час купівлі авто 11:03 Що показуватимуть у кінотеатрах Тернополя у вихідні 22-23 березня: розклад сеансів та ціни photo_camera 10:01 Війна забрала життя Захисників з Тернопільщини Володимира Серкізевича, Віталія Шаварина і Тараса Януша 09:05 Готуємо крем-суп із сочевиці та пасту з оливок
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up