Парк Шевченка – єдиний з-поміж міських парків, що придатний до будівництва, згідно з призначенням землі та при умові, що будівельні наміри відповідатимуть законодавству. Експерти та небайдужі тернополяни вбачають в цьому реальну загрозу, бо місту й так бракує «зелених легень»
«Для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення» - саме таке цільове призначення всієї території парку Шевченка, а це 16,3 га, визначила міська рада попереднього скликання ще в 2012 році, коли затверджувала його площу. Ймовірно, що таки з'являться будівельні наміри. Хоча цільове призначення землі дозволяє лише зведення рекреаційних об’єктів.
Будь-яке будівництво передбачає зменшення зеленої зони, натомість можуть з’явитися фундаментальні споруди та їхня інфраструктура.
Парки – для всіх!
Журналісти "RIA" плюс запитали думку небайдужих тернополян, влади та експертів щодо майутнього парку Шевченка. Він, до слова, - єдиний з таким цільовим призначенням. Парк «Топільче» та парк «Національного відродження» мають інше – «землі загального користування (парки)». Вочевидь, розташування зеленої зони біля Ставу, зручні під’їзди до території та центрова локація - зіграли з парком злий жарт… Ще одне, що варто знати тернополянам, – не вся зелена зона, яку більшість вважає парком Шевченка, юридично є в його межах. Значні "кавалки", коли в 2012 році «легалізовували» парк, залишилися за межами документального захисту. Для розуміння: загальна зелена площа в тій місцині – 18 з лишком гектарів, а офіційна площа парку – 16,3. Тобто майже два гектари зелені – не парк.
Діє мораторій, але…
Громадські активісти також переконані, що будівельне освоєння парків потрібно припинити. Навіть, якщо мова йде про «соціальні», «спортивні» чи «рекреаційні» об’єкти.
Тим часом у Тернопільській міській раді запевняють, що вони – також за збереження зелених насаджень та раціональний підхід до питання вигляду та існування парків і зелених зон. Разом з тим, про всі будівельні наміри щодо парку Шевченка, детально не розповідають.
Потрібні «захисні» рішення
Мораторій щодо надання ділянок в зелених зонах дійсно діє, підтвердив ініціатор та співавтор рішення про мораторій, депутат міської ради Андрій Шкула. Однак, на його думку, прийняті заборони можуть захистити не все.
Ми підготували інформаційний запит до міської ради, аби детально дізнатися про всі інвестиційні угоди, реконструкції, власні будівництва та перспективні задуми, які є щодо парку Шевченка. Продовження буде.
Якими мають бути парки
*За іфн. фахівців та партнерів ГО «Екоальянс»
Озелененість будь-якого міського парку, згідно з державними будівельними нормами (далі ДБН – авт.), повинна становити не менше 65%, тобто все інше в парку (пішохідні та велодоріжки, доріжки, рекреаційні об’єкти, атракціони, МАФи тощо – авт.) повинно займати близько 35%.
Громадські центри (згідно ДБН – авт.) у зонах відпочинку паркових та лісопаркових комплексах повинні становити: культурно-видовищні заклади 1-2%, фізкультурно-оздоровчі та спортивні споруди 2-4%, майданчики для відпочинку дітей 3-6%, майданчики відпочинку і розваг для дорослих – 5-7%, а зелені насадження і квітники до 70% території громадського центру відпочинкової зони парку.
Відповідно до ДБН: «Максимально допустима одночасна кількість відвідувачів озеленених територій загального користування в межах населених пунктів для міських парків становить 100 осіб/га, міських лісопарків та гідропарків 15 осіб/га. Відповідно для Тернополя з кількістю населення 218 228 осіб і загальною площею парків, лісопарку та гідропарку 443 гектарів, максимально допустима одночасна кількість відвідувачів становить 12 000 осіб, тобто 5,5% населення міста. Для парку «Національного відродження» 4500 осіб, для Парку ім. Т. Шевченка 1800 осіб, для гідропарку «Топільче» 900 осіб і для лісопарку «Загребелля» 4800 осіб Хоча варто зазначити, що Парк ім. Т. Шевченка, який розташований вздовж набережної тернопільського водосховища, у літній період одночасно відвідую значно більше ніж 1800 осіб.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер
А ви виберіть цих самих ще третій раз.. і погуляти будете ходити по троутарах навколо ТРЦ..