Скільки диких тварин вполювали з початку року та скільки їх було

Скільки диких тварин вполювали з початку року та скільки їх було
​​​​​​Фото з сайту Держпродспоживслужби

Майже півтисячі диких тварин застрелили (добули) з 1 січня до 28 лютого 2025 року на території мисливських угідь Тернопільщини. Саме в цей період проводили відстріл хижих хутрових м’ясоїдних тварин, відповідно до рішення Ради оборони області. 

За інформацією Південно-західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства, якому підпорядковуються мисливські угіддя нашої області, і де давали відповідний дозвіл на відстріл, за два місяці на Тернопільщині добули:

  • Вовки — 4
  • Лисиці — 207
  • Бродячі собаки — 259
  • Бродячі коти — 24

За ці два місяці в Управлінні зафіксували одне адміністративне порушення частини 6 статті 20 Закону України «Про мисливське господарство та полювання» (допускання собак у мисливські угіддя без нагляду). На порушника склали протокол за частиною 1 статті 85 КУпАП.

Скріншот відповіді «20 хвилин»

 

Відео дня

Нагадаємо, з 2022 року на території Тернопільської області заборонили полювання через дію воєнного стану. Відповідне рішення тоді прийняли на Раді оборони. 31 січня 2024 року ще одним рішенням Ради оборони дозволили проводити відстріл хижих тварин (лисиць, вовків та шакалів). 

 

Але громада дізналася про це рішення лише згодом. Так, 27 січня 2025 року Зоряна Биндас розмістила пост, як вона із групою бігунів зустріла мисливців на околицях села Великий Глибочок. Тернополянка з колегами бігає на довгі дистанції, 20-40 кілометрів, то ж для цього прокладають маршрути навколо ставу, а також лісами і посадками.

— Нюанс в тому, що перед тим не було жодних оголошень від обласної адміністрації про те, що на відкритій місцевості проводять відстріл тварин. І ми, не підозрюючи ні про яку небезпеку, звичними маршрутами в ту неділю бігли. Я спочатку навіть повірити не могла, думала, це якесь незаконне полювання, бо я не бачила ніяких документів, повідомлень. І ми з моїми колегами бігли і такі — а як це мисливці, ми тут бігаємо, це такий туман, а чи нас не застрелять. Купа думок і питань, — пригадує Зоряна.

Пізніше у соцмережах дівчина знайшла пост зоозахисників про те, ще на території Вишнівецької громади мали проводити відстріл диких тварин. А в коментарях до допису побачила, як хтось із користувачів опублікував документ — нове рішення Ради оборони.

— Потім почала просто дізнаватись, хто це був, чому вони там стріляли, чому не було публічних оголошень про потенційну небезпеку. З’ясувала, що хтось у вайбер-групі Білецької громади сповіщав про те, що «будуть в неділю мисливці відстрілювати диких тварин, не виходьте з дому». Ну це в вайбер-групі Білецької громади, відповідно, в нас не було можливості про це дізнатись, бо ми не є мешканцями тої громади, ми просто через неї пробігаємо постійно. Врешті, які відповіді я отримала — ніяких, — розповідає Зоряна Биндас.

Грубих порушень не виявили?

Вже після цього розголосу, а саме 30 січня, на сайті обласної військової адміністрації розмістили інформацію про те, що в області проводять регулювання чисельності лисиць і диких кабанів.

І хоча це повідомлення розмістили через місяць, як дозволили проводити відстріл, суттєвих порушень в області не фіксували. Зокрема, станом на 18 лютого до поліції жодних повідомлень про такі порушення не надходило, зазначали у Головному управлінні Нацполіції в області.

Одне порушення за весь період відстрілу зафіксували в Південно-західному міжрегіональному управлінні лісового та мисливського господарства. 

Також про виявленні порушення під час проведення заходу з регулювання чисельності хижих тварин повідомляли фахівці Державної екологічної інспекції в області.

У коментарі «20 хвилин» в екоінспекції повідомили, що за два місяці провели 9 перевірок, зокрема, для недопущення незаконного відстрілу хижих та шкідливих тварин. Під час рейдів жодного випадку грубих порушень правил полювання не виявили. Натомість зафіксували 13 легких порушень. Зокрема, це було пов'язано із дозволом на зброю, яке мисливці, відповідно до нинішнього законодавства, повинні мати в електронній формі, а не тільки у паперовій. На порушників склали адмінпротоколи за частиною 1 статті 85 КУпАП.

Фахівці також зазначили, що відстріл тварин проводили у межах мисливських угідь області, при цьому переходів мисливців на територію природно-заповідного фонду не зафіксували.

Скільки диких тварин в області 

Під час підготовки першого матеріалу про те, що на території області дозволили відстріл диких тварин, у зоозахисників були питання, яка взагалі кількість лисиць та інших диких тварин на території області. І як змінилась ця кількість за час воєнного стану, коли полювання заборонили. 

Щоб дізнатись це «20 хвилин» надіслали запит до Південно-західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства.

За даними управління, чисельність диких тварин на території мисливських угідь Тернопільської області:

2022 рік

  • Лисиця червона — 2 367 голів
  • Вовк — 14 голів
  • Кабан дикий — 781 голова

2023 рік

  • Лисиця червона — 2 621 голова (+254)
  • Вовк — 11 голів (-3)
  • Кабан дикий — 1 013 голів (+232)

2024 рік

  • Лисиця червона — 3 096 голів (+475 порівняно із 2023 роком, +729 порівняно із 2022 роком)
  • Вовк — 24 голови (+13 порівняно із 2023 роком, +10 порівняно із 2022 роком)
  • Кабан дикий — 1 147 голів (+134 порівняно із 2023 роком, +366 порівняно із 2022 роком)
Графіка «20 хвилин»
Скріншот відповіді «20 хвилин»

Ці дані свідчать, що кількість диких тварин за час воєнного стану і заборони на полювання в нашій області зросла, особливо щодо лисиць.

Окрім того, зоозахисники ставили під сумнів ефективність вакцинації диких тварин від сказу на Тернопільщині, а також витрачених на це коштів. Адже одна із причин дозволу на відстріл тварин була боротьба зі сказом.

Скільки коштів витратили на вакцинацію

Кошти на проведення вакцинації тварин від сказу протягом 2022-2024 років не отримували. Про це на запит «20 хвилин» повідомили у Головному управлінні Держпродспоживслужби в Тернопільській області. 

«Головне управління отримувало протягом 2022, 2023 та 2024 років не кошти, а вакцину на проведення пероральної вакцинації диких м’ясоїдних тварин шляхом наземного розподілу вакцин з принадою», — зазначили у відповіді.

Так, у 2022 році пероральну вакцинацію не проводили, у 2023 році використали вакцину антирабічну «Орісвак» в кількості 69 120 доз, а у 2024 році — 344 868 доз, повідомили у Держпродспоживслужбі.

Вакцина від сказу. Фото: Держпродспоживслужба

 

Скількох тварин вакцинували

Районні державні лікарні ветеринарної медицини протягом 2022 року вакцинували від сказу:

  • Великої рогатої худоби — 343 голів,
  • Свиней — 11 голів,
  • Дрібної рогатої худоби — 17 голів,
  • Коней — 11 голів
  • Собак — 69 396 голів
  • Котів — 35 094 голів

У 2023 році вакцинували від сказу:

  • Великої рогатої худоби — 1 445 голів
  • Свиней — 47 голів
  • Дрібної рогатої худоби — 24 голів
  • Коней — 30 голів
  • Собак — 91 637 голів
  • Котів — 49 125 голів

У 2024 році вакцинували від сказу:

  • Великої рогатої худоби — 1 410 голів
  • Свиней — 13 голів
  • Дрібної рогатої худоби — 28 голів
  • Коней — 19 голів
  • Інших тварин — 14 голів
  • Собак — 81 619 голів
  • Котів — 48 305 голів
Графіка «20 хвилин»
Скріншот відповіді «20 хвилин»

 

Також редакція запитувала у фахівців Держпродспоживслужби, який відсоток домашніх тварин охопили вакцинацією від сказу у відношенні до загальної кількості домашніх тварин, зареєстрованих на території Тернопільської області у 2024 році. Нам відповіли, що Єдиний державний реєстр домашніх тварин наразі лише впроваджують.

«Впровадження Реєстру реалізовують завдяки фінансовій підтримці донорів, перший етап якого — авторизація державних та приватних ветеринарних закладів (реалізований), другий — безпосередня кампанія з реєстрації домашніх тварин — запланований на початок 2025 року», — відповіли в Держпродспоживслужбі. 

 

А яка ситуація із дикими тваринами у вашому населеному пункті? І чи вакцинуєте ви своїх тварин від сказу? Розкажіть у коментарях 

 

Читайте також:

Боротьба зі сказом чи полювання? Чому в області відстрілюють диких тварин

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (11)
  • Bogdan Panasyuk
    Цікаво дізнатись прізвища мисливців, які були допущені до відстрілу копитних(кабанів)?
    На якій підставі було дозволено такий відстріл, при прирості 134 голови за рік на всю облась?
    Не для всіх в Тернополі полювання заборонене?
  • Svitlana Matviyiv
    Якби не застрелили тих тварин то напевно  б з голоду попухли.Таке враження що Україна переповнена фауною .Може двоногими тварями то так але чотороногими то 100% НІ
  • Володя Тукало
    Рішення Ради Оборони області передбачало вийнятковий відстріл хижих звірів, виключно!!!
  • Володя Тукало
    Управління екології та природних ресурсів Тернопільської ОДА на рівні області хтось планує займатись з ОТГ та громадськими організаціями, питаннями регулювання чисельності безпритульних, а не бродячих, тварин?
    Володя Тукало reply Володя Тукало
    Управління екології та природних ресурсів Тернопільської ОДА ну так тегніть їх.
    А щодо інших питань?
    Управління екології та природних ресурсів Тернопільської ОДА reply Володя Тукало
    Володя Тукало це повноваження комунальної сфери. управління житлового комунального господарства

keyboard_arrow_up