Тернопілський ізолятор КДБ - нині музей політв’язнів

Тернопілський ізолятор КДБ - нині музей політв’язнів
У льохах у будинку на вулиці Коперника 1, де тримали до війни картоплю, в радянські часи катували людей. У камерах, де до війни люди зберігали запаси продуктів, люди вмирали десятками.

Зараз у колишньому ізоляторі КДБ - меморіальний музей. Однак камери дотепер зберегли свою моторошність та сирість.
- Тюрму тут зробили уже “другі совіти” після того, як зайняли Тернопіль, - розповідає старший науковий працівник музею Орест Савка. - Раніше це був звичайний житловий будинок, у підвалах якого люди зберігали якісь свої речі, Радянська влада відразу після того, як зайняла Тернопіль, створила саме цю політичну тюрму. Тут не утримували злочинців - вбивць чи грабіжників. Тут допитували та катували саме політичних в’язнів - спочатку підпільників ОУН, потім - десидентів.


Щоб потрапити у слідчий ізолятор, потрібно спуститися вузькими крутими сходами у підвал. Ними сюди потрапляли сотні в’язнів, після чого починався їхній довгий важкий шлях.
- Отут при вході новоприбулого, незалежно від того, чоловік чи жінка, роздягали догола, - показує працівник музею Ігор Гуралевич. - І зачиняли на кілька годин ось у цій маленькій камері. Поки жертва чекала, зачинена у темряві, її одяг старанно обшукували. Шукали отруту, з допомогою якої арештований міг би вчинити самогубство. Вишуковували за всілякими записками та цидулками. Потім з одягу зрізали усі гудзики. З взуття виймали шнурівки. Забирали усе, за допомогою чого можна вчинити самогубство.
Далі людей вели низьким та вузьким коридором до камери. Обабіч коридору розташовані багато різних камер. У деяких із них проводили допити. В інших - утримували в’язнів. А маленькі кам’яні “мішки” були обладнані під карцери.
- Ось у цій камері цілодобово проживали приблизно 50 людей, - розповідає Ігор Гуралевич. - Тут було неймовірно тісно та задушливо, адже у приміщенні стояла ще й “параша” - металева бочка, у яку потрібно справляти нужду. Люди по черзі спали, стояли та сиділи. Наглядачі ж періодично заглядали у вічка у дверях та у стіні.
Однак ще гіршим місцем були карцери-одиночки. У цілковитій темряві та тремтячи від холоду люди там проводили іноді по кілька діб.
- А ось це так званий мокрий карцер, - показує пан Ігор. - У нього високі пороги. Це для того, щоб не витікала вода, якою тут було близько 20 сантиметрів. І арештований мусив сидіти у холодній воді. При цьому неможливо було спати, адже вода заважала лягти.


Втім, неймовірний холод був і в інших одиночних камерах. На собі це відчули також патріоти-шестидесятники, які сиділи тут місяцями. У шістдесятих роках оунівців та упівців до ізолятора уже не приводили, але людей і далі приводили сюди.
Тут сиділи ті дев’ятеро хлопців, які підняли синьо-жовті прапори над відділками міліції та іншими радянськими установами, - каже Орест Савка. - Вони пробули тут вісім місяців. Серед них був Степан Сапеляк, Микола Литвин, який зараз є літератором, громадським діячем та автором багатьох книжок.
В одній з камер ще збереглося металеве ліжко, на якому спав Микола Литвин - в якості подушки на ліжку був дерев’яний брусок. А підстилка - тонкий матрац.

Відео дня
>- Це було у 66-му році, - каже Орест Савка. - Тоді уже дозволяли забрати в’язнів пообідати. Ми з дружиною, у супроводі чотирьох кадебістів, пішли у ресторан “Україна”. Хоча це було літо, Микола Литвин усю дорогу трусився та цокотів зубами - ніяк не міг відійти від холоду камери. Там було настільки сиро, що навіть у спеку люди страшенно мерзли. Особливо уночі.

Багато своїх днів провів у цьому ізоляторі і громадський діяч Тернополя Ігор Герета. Він теж спав на таких металевих ліжках, поклавши під голову дерев’яний брусок. У часи незалежності саме він значно допоміг тому, щоб у приміщенні цього ізолятора відкрили музей. У музеї є різні експозиції - експонати з табірного життя в Гулагах, фотографії та стенди про національно-визвольний рух.
Зараз у приміщенні, де колись працювало КДБ, розташовані комунальні установи управління житлово-комунального господарства, різні офіси. Однак старші люди пам’ятають, скільки жаху навіював цей будинок, аж поки не розпався Союз.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (3)
  • Anonymous
    вікно моєї кухні якраз виходить на двір тюрми. бабця розповідала, що бачила, як в"язнів виводили на прогулянку.
  • Anonymous
    Мій дід сидів там в 9 камері але недовго після суду відправили на 10 років в сибір
  • Anonymous
    "У льохах у будинку на вулиці Коперника 1, де тримали до війни картоплю, в радянські часи катували людей. У камерах, де до війни люди зберігали запаси продуктів" - це так мудро накрутили, щоб до тупого дійшло - там продукти тримали, причому якісь люди. Але ж не всі на сайті лохи!!!!
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
21:50 BMW мчав зі швидкістю 174 км/год в населеному пункті 21:00 Історик «Хорват»: охороняв небо Тернополя, тепер на передовій photo_camera 20:00 300 доларів за відстрочку: судили головного спеціаліста мобілізаційного відділення 19:00 У Зарваниці відбудеться загальноукраїнська проща Від читача 09:00 Просимо всіх не байдужих,підписати петицію нашому Герою(посмертно) 18:15 На Тернопільщині оголосили штормове попередження через грози і шквали 18:00 «Маємо боротися за тих, чия доля невідома». Акцію-нагадування провели у Тернополі 17:00 Четверо випускників Чорткова отримають грошова винагороди за високі результати НМТ-2025 16:02 Збили велосипедистку на Збаразькій 15:00 Сформували календар матчів на сезон 2025/26: коли гратиме тернопільська «Нива» 14:00 Позбавлений права керування на 7 років знову сів за кермо — інцидент на Шумщині 13:00 Музей в Тернополі отримав цінну ікону, яку намагалися незаконно вивезти з України 12:00 Укрзалізниця розширює перелік поїздів із жіночими купе 11:15 Одружився захисник «Азовсталі» Михайло Діанов 10:00 Готуємо чізкейки з ягодами: класичні рецепти і без випічки 09:00 Хвилина мовчання на честь тернополянина Григорія Сипка
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up