Унікальне море різнобарвних тюльпанів можна побачити і в Україні. Шматочок Голландії є не так вже й далеко від Тернополя — у селі Мамаївці, що за 12 км від Чернівців.
Посіяв таке поле місцевий підприємець, який багато років був на заробітках у Голландії. Там доглядав за тюльпанами. Тепер свій досвід чоловік застосовує на українській землі.
Аби сфотографувати всі тюльпани, і дня може забракнути. Адже їх тут близько 40 видів. Квіти займають майже гектар поля. Їх підприємець привіз із Голландії. Червоні, жовті, рожеві, білі, бордові, фіолетові, високі та мініатюрні, з пухнастими пелюстками та класичними… Вражень словами не передати!
Про неймовірне тюльпанове поле наразі знають небагато людей. Ми й самі дізналися про це диво природи випадково. Тож у суботу, 26 квітня, відвідали підприємця.
До нього найчастіше приїжджають туристи з Чернівців, а також Львова, ІваноФранківська, часом — із Тернополя та інших міст. Декілька турфірм уже навіть розробили туристичні маршрути до тюльпанового поля. Але сюди можна дістатися і самотужки. З Тернополя до Мамаївців — 160 км. Туди їздить рейсовий автобус, який прямує до Чернівців. Якщо їхати автомобілем, то в селі Мамаївці, що неподалік від Кіцмані, слід біля кільця повернути вглиб села — до ферми. Де саме є тюльпанове поле, вам підкажуть місцеві жителі.
Загалом тюльпани милують око близько двох тижнів, а розпускаються у квітні. Минулі вихідні були, можливо, й останніми, коли можна застати цвіт у всій красі. Адже квіти вже перецвітають. Цьому сприяють тепло та вітер. Тож записуйте тюльпанове поле у план своїх мандрівок уже на наступний рік! А цьогоріч на травневі можете, зокрема, відвідати ботанічний сад у Кременці. Там якраз зацвіли магнолії, сакури, азалії та інше.
А от власником тюльпанової краси в Мамаївцях є підприємець Олександр Стратійчук. Чоловік каже, що він за фахом будівельник. Але життєві обставини змусили перекваліфікуватися на квітникаря.
— Допомагає мені вся родина: батько, мама, племінниці, дружина, яка наразі працює в Голландії,— розповідає він.
Кольорове поле — під пильним оком охоронця. Також тут щодня є хтось із господарів. Тюльпани можна придбати по 2 грн за квітку, цибулину — за 10.
— Тюльпани щороку хочуть нової землі, тож ми постійно змінюємо для них місце, — каже пан Стратійчук. — Але вони ростуть тут, у Мамаївцях. Іноді буває важко знайти нову ділянку, доводиться проситися до людей на городи.
Розведенням тюльпанів чоловік займається вже близько шести років.
— Все починалося з грядочки біля хати, щоразу вона ставала все більшою і більшою,?— пригадує він. — Тож перейшли на поле.
Чоловік також розводить тюльпани вдома — у теплицях. Вирощує й інші квіти — гіацинти, нарциси, крокуси, калли. Таке поле — чи не єдине в Україні, додає підприємець. Раніше так масово вирощували тюльпани у Криму. Але він туди не їздив.
— У Голландії тюльпанові поля в рази більші, — каже він. — Там усі луки кольорові, аж до лінії горизонту. Аж дух перехоплює.
Підприємець додає, що в майбутньому хотів би створити із тюльпанів картину. Але наразі це — лише у планах чоловіка, бо така робота доволі важка.
Та й узагалі, тюльпановий бізнес, за словами пана Олександра, не такий вже й легкий. Квіти цвітуть лише два тижні. А працювати на них треба майже весь рік. До того ж тепер, коли знецінилась гривня, догляд за квітами стає все дорожчим. Бо ж добрива, засоби для обробітку і цибулини купують за валюту.
Ділиться чоловік і деякими секретами з догляду за тюльпанами. Приміром, щоб ці квіти гарно цвіли, їх бажано щороку викопувати. Тож наприкінці травня цибулини викопають, перебируть та просушать. З жовтня до грудня їх знову висаджуватимуть у землю.
— Це поле висаджуємо за день, — каже чоловік. — Маємо спеціальну машину.
Також слід пам’ятати, що не можна зривати стебло тюльпана зі всіма листками. Слід залишити не менше двох листочків. Адже якщо зрізати стеблину повністю, цибулина уже не ростиме.
Євгенія ЦЕБРІЙ, Мирослава КАРМЕЛЮК
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер