Картини, які малювали паралельно два художники з Хмельницького – батько і син Сергій та Ілля Школяри, до 9 січня можна оглянути на їхній виставці «УНІsOН» у тернопільській галереї «Бункермуз».
На відкриття, яке відбулося 27 грудня, завітав лише Сергій Школяр. Він сказав, що до окремих робіт доклалася і його дружина Марина Шавиріна-Школяр. Син не приїхав, бо зайнятий навчанням, до того ж він ніяковіє від надмірної уваги до себе. За словами художника, ця експозиція є результатом міксу із почерків двох рук, адже працюючи над одним твором, батько і син взаємодоповнювали один одного.
У галереї представлені роботи з серії «Казки». В них немає ні початку, ні кінця. Вони висмикнуті з однієї історії, тож пан Сергій називає їх «коміксами однієї картинки».
Батька і сина на нові роботи надихають книжки та фільми. Зокрема на центральну картину експозиції їх надихнув персонаж книжки «Найлегший човен у світі».
Ще одна великоформатна робота, на якій багато різних відтінків зеленого кольору і зображені вигадані тварини, котрі дещо схожі на динозаврів, за словами Сергія Школяра є рецептом північного сяйва. Над зображенням Ілля написав: «Щоби побачити північне сяйво потрібна лампа, зеленка, сіль і поглянути вгору». Так юний художник розуміє північне сяйво.
Сергій Школяр додав, що Ілля малює з шести років, адже зростає в сім’ї митців, тому щодня бачить, як працюють батьки. Тож малювати хлопчина почав спонтанно, а потім під керівництвом батька, взявся за творчість організовано. Просив татуся домалювати щось на його картинах і навпаки.
Митець звернув увагу присутніх на роботу свого сина «Корови не несуть відповідальності», яка спочатку насмішила його самого. На малюнку Ілля зобразив корову, яка знесла яйце. На батькове зауваження про те, що корови не несуть яйця, хлопець філософськи відповів: «Ти хотів сказати, що корови не несуть відповідальності».
З гордістю Сергій Школяр розповів про синів арт-бук. Ідея видати його виникла у друзів мистецької родини, коли вони бачили у соцмережах жарти і карикатури Школяра-молодшого.
Загалом виставка двох Школярів – це ілюстрації до неіснуючих книжок, сюжети яких придумав 12-річний Ілля. Вони не мають закінчення і початку. Одна з робіт хлопчини називається «Вийди геть», на якій зображена жіночка із золотим зубом. Юний художник пояснив батькові, що це продавчиня з радянського магазину.
Вибір похмурих тонів, які переважають на картинах, Сергій Школяр аргументував тим, що спочатку син захопився графікою, а потім перейшов на фарби. Спершу хлопчик пробував малювати чистими фарбами, а згодом, на наполягання батька, став їх змішувати. Пан Сергій вважає таку кольорову гаму жартом, сарказмом, іронією.
До речі, про творчість Іллі Школяра однокласники і вчителі не знають. Хлопчик не дуже хоче цим ділитися. На уроках малювання йому навіть кажуть, що він дуже погано малює.
Сам Сергій Школяр каже, що почав малювати пізно. Спочатку освоїв декілька професій, і лише тоді зрозумів, що хоче творити. Для нього процес творчості схожий на те, як прийти додому і дивитися телевізор. Хоча додав, що в їхній квартирі телевізора немає. Всю потрібну інформацію отримують з Інтернету.
Окрім малювання, творча сім’я Школярів захоплюється походами в гори, поїздками в різні міста, вилазками на природу.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 41 від 9 жовтня 2024
Читати номер