На полотнах 25-річного художника з Києва Ярослава Леонця не побачиш червоного кольору. Хлопець зізнається, що має дальонізм, тому трохи по-іншому бачить світ. На своїй виставці «Відблиск», яку 24 жовтня відкрили у тернопільській галереї «Бункермуз» митець представив полотна, виконані в техніці олійного живопису із різних серій. Експозицію побудував на контрастах – спокій-тривога, молодість-старість тощо. Тут представлені пейзажі, натюрморти та сюжетні композиції, які різняться за розмірами і тематикою. Оглянути їх можна до 13 листопада.
Одразу при вході великоформатна картина на релігійну тематику «Втеча до Єгипту». На ній зображена Діва Марія із малим Ісусиком на руках, праведний Йосиф позаду як тінь. Ярослав Леонець каже, що не намагався створити ікону, просто його зацікавив сам факт втечі у невідоме, який пережила Пресвята Родина.
Поряд два натюрморти із вазонами. Митець розповідає, що часто йому попадаються такі картинки.
– Це випадкові робот и, – каже Ярослав Леонець. – Спочатку я роблю ескізи олівцем, а тоді переношу зафіксоване на полотно, підбираючи олійні фарби. В мене є ціла серія творів із рослинами, особливо подобаються листкові. Я через картини відкриваю світ.
На стіні навпроти входу – три пейзажі, якими художник хоче донести до глядачів ідею про те, що людина – це частина природи, бо без неї вона ніхто. Перший пейзаж – це молодість, третій – старість.
Увагу глядачів привертають дві великоформатні сюжетні композиції. На одній розбита статуя піонера, на другій – хлопець і дівчина з книжкою на природі.
Поряд – весняний квітучий пейзаж, далі – полотно, на якому краєвид покритий туманом, ще одна робота – дівчина заглядає крізь віконце каси.
Ось що написав про себе сам Ярослав Леонець: «З дитинства я відчував потребу виражати свої відчуття невербально. Адже використовуючи слова, жести чи міміку, я не міг би повністю передати переживання від спостережень за тим, що навколо. Я проводив багато часу наодинці із власними думками. Це змусило мене шукати те, за допомогою чого я міг би комунікувати зі світом, розповідаючи про своє суб’єктивне бачення. Через різні художні образи візуального мистецтва я поступово зрозумів, як розкривати й передавати те, що відчуваю по-справжньому. Мене завжди надихав пошук нових форм спілкування зі світом. Так моє дитяче дослідження переросло у справу життя. Я реалізую себе у різних видах мистецтва. Займаюся живописом, графікою та скульптурою. Багато експериментую, відшуковуючи нові способи передачі тієї реальності, в якій я живу, часто синтезуючи різні матеріали. У своїй творчості звертаюсь до буденних і соціальних тем. Мистецтво — це спосіб суб'єктивної комунікації з навколишнім світом. Я використовую різні образотворчі засоби, щоби виразити неповторні, чисті, щирі почуття».
Довідка
Ярослав Леонець народився 12 листопада 1994 року в Хмельницькому. Навчався в Харківському художньому училищі на графічному факультеті. В 2019 році закінчив Харківську державну академію дизайну та мистецтв, факультет образотворчого мистецтва, спеціальність — станковий живопис (портретно-жанрова майстерня). Наразі мешкає у Києві.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 28 від 9 липня 2025
Читати номер