Знаний селекціонер Ігор Хорош за 30 років вивів понад 120 сортів ірисів. Виставка «Ірида», починаючи з червня 1999 року, стала традиційною для Тернополя.
Лікар за професією, квітникар і селекціонер за покликанням. Більшу частину свого життя він присвятив вирощуванню квітів і створенню нових сортів. Відомий тернополянин Ігор Хорош каже, що з дитинства марив біологією і вчився читати не з букваря, а з журналів «Малятко», «Барвінок» і «Цветоводство».
Зараз він вирощує квіти, займається їх реалізацією, творить нові сорти, організовує виставки. Пан Ігор – засновник і незмінний голова суддівської колегії Української спілки ірису, член Української, Американської, Італійської та Середньоєвропейської ірисових спілок, суддя міжнародного класу, почесний член Французького товариства ірисів та цибулинних рослин. Виведені ним сорти завойовують призові місця і високі нагороди на Всеукраїнських і Міжнародних виставках.
Наприкінці травня у Тернопільській обласній універсальній науковій бібліотеці відбулася зустріч читачів, у тому числі й студентів-біологів ТНПУ ім. В. Гнатюка, із селекціонером Ігорем Хорошем. Він розповів як захопився квітами, про численні сорти ірисів, поділився секретами селекційної роботи, ознайомив присутніх із кращими зразками ірисів зі своєї колекції. Присутні мали нагоду не лише помилуватися квітами, а й потримати в руках нагороди селекціонера і його найновіші результати його праці – не інтродуковані іриси «МЕЛОДІ ОФ СКОРИК», «МІСС ЮКРЕЙН».
Відтак майбутній селекціонер вирішив поступати на біологічний факультет Львівського університету. Проте через дембельські святкування його звільнили у запас в останній день подачі документів, тому був вимушений обрати тоді ще Тернопільський медичний інститут. Здобувши лікарський диплом, працював кілька років на швидкій допомозі. У 2001 році пану Ігорю стало дуже важко поєднувати медицину і квітникарство.
Чоловік почав схрещувати різні сорти ірисів. Йому не вистачало 200 нових сіянців, тому сіяв 1000.
Висіваючи півтори-дві тисячі насінин, через два роки селекціонер отримує 500-600 розквітлих сіянців. З них обирає 3-4 найкращих. Каже, що все життя потрібно вчитися, бо у світі є чимало селекціонерів, які знають дуже багато.
Для того, щоб сіянець отримав диплом, може знадобитися навіть 20 років. А щоби вивести новий сорт ірисів – 7-10 років. Новинку треба зареєструвати у Центральному реєстраційному товаристві ірисів, що знаходиться у США. Для цього слід подати заявку, упродовж 7-8 років перевірити сорт, описати його. Відтак надходить реєстраційне посвідчення.
Історичні сорти ірисів зараз у тренді. Вони прекрасно себе показали, бо не хворіють і не вимерзають.
Більшість ірисів самі собі приносять назву, каже Ігор Хорош. Один із найновіших сортів селекціонера, який буде зареєстрований у наступному році, називатиметься «КЕЛИХ ТЕРПКОГО ВИНА», бо серединка схожа на бокал із вином. Перший сорт іменний сорт пана Ігоря – «НАЗАРІЙ ЯРЕМЧУК». Тоді була «АННА ҐЕРМАНГ».
До речі, реєструючи ці іменні іриси, селекціонер звертався до родичів за офіційним дозволом назвати квіти іменами співаків. Наступним був сорт «БАРБАРА БРИЛЬСКА». До речі, з цією актрисою пан Ігор знайомий особисто.
У колекції селекціонера є сорт «ЛІНА КОСТЕНКО» – «золотаво-кучерявий» і один із найвищих, адже досягає людського зросту.
Сорти «НАТАЛІ БАСАРАБ» і «ІВАН МАРЧУК», присвячені землякам-художникам.
Один із найновіших сортів «АННА КОРОЛЕВА ФРАНЦІЇ» вражає оригінальністю форми, бо окрім трьох верхніх і нижніх пелюсток має ще й просторові продовження – металоїди. До новинок належить і «УКРАЇНСЬКИЙ ТАНЕЦЬ», «ТІНІ ЗАБУТИХ ПРЕДКІВ».
До речі, вже 20 років поспіль у Галереї квітів «Ігор» на початку літа відбувається виставка ірисів (500 сортів і півоній (300 сортів). Цьогоріч магічне різнобарв’я квітів – 300 сортів півоній можна побачити до 18 червня.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 15 від 9 квітня 2025
Читати номер
Оксана Гирич
Maria Kalakura
Бородюх Марія
Maria Zabandzhala
Таня Галайда reply Maria Zabandzhala
Таня Галайда reply Maria Zabandzhala