У Чернелові-Руському буде музей-скансен черняхівської культури

У Чернелові-Руському буде музей-скансен черняхівської культури

Державу готів просто неба хочуть створити у с. Чернелів-Руський Тернопільського району. Цей населений пункт відомий у наукових колах в усьому світі завдяки археологу, краєзнавцю і музейнику Ігорю Гереті. Саме він відкрив тут поховання готів, які заселяли у свій час величезні території Європи. На цьому місці планують збудувати музей-скансен черняхівської культури.

 Для майбутньої експозиції ще у 1990-х роках законсервували близько 20 найбільш придатних для показу захоронень. Серед них є і два так званих «князівських». Загалом розкопали 300 поховань. Крім того в експозиції Тернопільського обласного краєзнавчого музею задіяні матеріали лише кількох поховань, а все інше  зберігається у фондах. Саме фондові матеріали, – а це близько 2000 оригінальних експонатів, будуть виставлені в майбутньому археологічному музеї. Таким чином будуть показані всі знахідки одного з найбільш досліджених некрополів черняхівської культури разом із найцікавішими похованнями. Це результати майже тридцятирічних археологічних досліджень.

Відео дня

Перші етапи зі створення музею вже пройдені. Байковецька громада підготувала проєкт «Створення музею-скансену черняхівської культури. Перші кроки» і подала його на конкурс Міністерства культури України «Малі міста – великі враження». Ініціатива отримала підтримку конкурсної комісії. Наступним стане проведення міжнародного форуму археологів, який відбудеться вже 9-11 жовтня. Це дозволить привернути увагу не лише науковців, а й меценатів, адже проєкт досить дорогий – понад 40 мільйонів гривень. На форумі презентують макет музею.

Про зроблену роботу і подальші етапи створення музею розповіли учасники пресконференції, що відбулася у бібліотеці-музеї «Літературне Тернопілля», – заступник Байковецького сільського голови Віктор Пулька, археолог, учень Ігоря Герети, уродженець села Чернелів-Руський  Богдан Строцень, начальник відділу промоції і туризму Байковецької сільської ради Михайло Лисевич і представник Тернопільської кінокомісії, один з авторів документального фільму про Чернелево-Руське поховання готів Володимир Ханас.

  • На початку 2019 року село Чернелів-Руський разом із селом Соборне увійшли до складу Байковецької територіальної громади, – каже Віктор Пулька. – До нас звернувся Богдан Строцень, який колись разом з Ігорем Геретою відкрили могильник черняхівської культуриі проводили там розкопки. Цей об’єкт нас зацікавив першу чергу як туристичний. Зрозуміло, що для археологів – це потужна наукова праця, а для простого громадянина – це цікава історія, яка була у давнину.

Ініціатори сподіваються залучити меценатів, адже мають багато цікавих задумів. Хочуть застосувати 3D технології та продовжити розкопки. До речі, даний музей буде унікальним, адже в Україні є лише етнографічні музеї просто неба. Для місцевої громади це чудова можливість привабити сюди великий і постійний потік туристів, розбудувати відповідну інфраструктуру, створити додаткові робочі місця.

  • Це має бути не просто музей, де зайшов, подивився експонати, послухав екскурсію і пішов, треба, щоб за допомогою цих експонатів, технічних засобів і працівників можна було б поринути в дух того часу, – каже Богдан Строцень. – Має відбутися своєрідна мандрівка в часі.

З першого вересня триває робота над документальним фільмом «Музей-скансен черняхівської культури». Тернопільська кінокомісія презентує його вже цієї осені.

Довідка

Площа земельної ділянки, необхідної для комплексу, – 1,018 га. Під забудову має піти 1380 кв. м. У музеї буде зона транзиту з виставками предметів побуту черняхівської культури, зал із похованнями звичайних людей, зал із князівськими похованнями і відтворення могил під відкритим небом. Музей стоятиме на горі. Окрім експозицій передбачені оглядові майданчики, кафе, центр археології з лабораторіями, конференц-залом, залом імені Ігоря Герети. На території музею архітектори запланували навіть відтворення календаря черняхівської культури за зразком того, що був знайдений на ритуальній чаші у селі Лепесівка на Волині. У музеї календар зобразять у вигляді колової доріжки у зоні відпочинку.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
09:01 Двох гастролерів підозрюють у серії крадіжок на Тернопільщині 08:50 Масована атака на Київ: кількість постраждалих зросла до 23 осіб 08:01 «На щиті» додому повертається захисник Руслан Цимбалістий 22:01 Ціною життя врятував інших.... У Києві попрощалися з пілотом F-16 Максимом Устименком Від читача 01:23 Вчителька з Тернополя стала амбасадоркою міжнарожної ініціативи EU Code Week 21:03 Ексклюзивні відеокадри із квартири на Вишневецького, де трапилася пожежа photo_camera 20:03 Кілька квартир і півтора мільйона зарплати: як новий прокурор Тернопільщини прокоментував свої статки 19:02 Помер викладач Тернопільського педуніверситету Петро Михальчук 18:40 Відмивають стіни та дякують Богу, що залишились живі: репортаж із будинку на Вишневецького, де сталась пожежа photo_camera 18:03 У Бучачі народився хлопчик-богатир 17:20 Три випускниці з Тернополя отримали по 200 балів на НМТ 16:45 У Почаєві собака покусав дівчинку: господарю загрожує до двох років в’язниці 16:11 «Все знищено, але Бог зберіг моїх дітей». На Вишневецького згоріла квартира військового 15:35 Тернополяни представили Україну на Чемпіонаті Європи з греко-римської боротьби 15:05 Жителя Кременця підозрюють у дезертирстві та поширенні російської пропаганди 14:35 Норвезький журналіст іде 450 кілометрів на підтримку українських медіа photo_camera 14:05 До якої суми зросте мінімальна пенсія у 2026 році 13:35 За умисне вбивство знайомого в Почаєві судитимуть 62-річного чоловіка 13:00 Нетверезий водій на Tesla врізався в дерево та намагався втекти в кущі 12:20 Упокоївся батько митрополита Тернопільського і Кременецького Нестора Анатолій Писик
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up