Державу готів просто неба хочуть створити у с. Чернелів-Руський Тернопільського району. Цей населений пункт відомий у наукових колах в усьому світі завдяки археологу, краєзнавцю і музейнику Ігорю Гереті. Саме він відкрив тут поховання готів, які заселяли у свій час величезні території Європи. На цьому місці планують збудувати музей-скансен черняхівської культури.
Для майбутньої експозиції ще у 1990-х роках законсервували близько 20 найбільш придатних для показу захоронень. Серед них є і два так званих «князівських». Загалом розкопали 300 поховань. Крім того в експозиції Тернопільського обласного краєзнавчого музею задіяні матеріали лише кількох поховань, а все інше зберігається у фондах. Саме фондові матеріали, – а це близько 2000 оригінальних експонатів, будуть виставлені в майбутньому археологічному музеї. Таким чином будуть показані всі знахідки одного з найбільш досліджених некрополів черняхівської культури разом із найцікавішими похованнями. Це результати майже тридцятирічних археологічних досліджень.
Перші етапи зі створення музею вже пройдені. Байковецька громада підготувала проєкт «Створення музею-скансену черняхівської культури. Перші кроки» і подала його на конкурс Міністерства культури України «Малі міста – великі враження». Ініціатива отримала підтримку конкурсної комісії. Наступним стане проведення міжнародного форуму археологів, який відбудеться вже 9-11 жовтня. Це дозволить привернути увагу не лише науковців, а й меценатів, адже проєкт досить дорогий – понад 40 мільйонів гривень. На форумі презентують макет музею.
Про зроблену роботу і подальші етапи створення музею розповіли учасники пресконференції, що відбулася у бібліотеці-музеї «Літературне Тернопілля», – заступник Байковецького сільського голови Віктор Пулька, археолог, учень Ігоря Герети, уродженець села Чернелів-Руський Богдан Строцень, начальник відділу промоції і туризму Байковецької сільської ради Михайло Лисевич і представник Тернопільської кінокомісії, один з авторів документального фільму про Чернелево-Руське поховання готів Володимир Ханас.
Ініціатори сподіваються залучити меценатів, адже мають багато цікавих задумів. Хочуть застосувати 3D технології та продовжити розкопки. До речі, даний музей буде унікальним, адже в Україні є лише етнографічні музеї просто неба. Для місцевої громади це чудова можливість привабити сюди великий і постійний потік туристів, розбудувати відповідну інфраструктуру, створити додаткові робочі місця.
З першого вересня триває робота над документальним фільмом «Музей-скансен черняхівської культури». Тернопільська кінокомісія презентує його вже цієї осені.
Довідка
Площа земельної ділянки, необхідної для комплексу, – 1,018 га. Під забудову має піти 1380 кв. м. У музеї буде зона транзиту з виставками предметів побуту черняхівської культури, зал із похованнями звичайних людей, зал із князівськими похованнями і відтворення могил під відкритим небом. Музей стоятиме на горі. Окрім експозицій передбачені оглядові майданчики, кафе, центр археології з лабораторіями, конференц-залом, залом імені Ігоря Герети. На території музею архітектори запланували навіть відтворення календаря черняхівської культури за зразком того, що був знайдений на ритуальній чаші у селі Лепесівка на Волині. У музеї календар зобразять у вигляді колової доріжки у зоні відпочинку.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер