У Тернопільському обласному краєзнавчому музеї триває витинанково-мотанкова «Різдвяна казка»

У Тернопільському обласному краєзнавчому музеї триває витинанково-мотанкова «Різдвяна казка»

Паперові фіранки та світильники, ляльки-мотанки в національному вбранні з різних куточків України, оригінальний новорічний декор представили тернополянам.

Усім, хто бажає опинитися у різдвяній казці і набратися святкового настрою, неодмінно треба завітати у Тернопільський обласний краєзнавчий музей. Саме тут до 19 січня діятиме персональна виставка «Різдвяна казка», на якій представлені витинанки, ляльки-мотанки і новорічний декор. Авторами цих неймовірних рукотворів є членкині Національної спілки майстрів народних мистецтв України Галина Дудар та Алла Шушкевич. Це вже третя спільна виставка майстринь. Цього разу до них доєдналась Оксана Чорномаз зі своїм новорічним декором.

Відроджує витинанку

Відкриття експозиції відбулося у день вшанування святого Миколая. На вернісаж завітало чимало учнів, адже усі три авторки займаються педагогічною діяльністю.

Відео дня

Заступниця директора Тернопільського обласного краєзнавчого музею Наталія Чеканова зазначила, що майстриня Галина Дудар ще рік тому запланувала провести до Різдва виставку своїх витинанок. Алла Шушкевич доповнила її своїми чудовими традиційними народними ляльками-мотанками.

  • Майстрині, які представляють цю виставку, є дослідницями, тому можуть багато розповісти про витинанки і ляльки-мотанки, – додала пані Наталя. – Це надзвичайно талановиті люди, які мають у своєму доробку дуже багато творів.

Тернополянка Галина Дудар любить робити красиві речі своїми руками – листівки, витинанки, ляльки-мотанки та всілякі дрібнички. Цікавиться фотографуванням, українською вишивкою та народними традиціями. Останнім часом захопилась кардмейкінгом. Жінка вже 36 років працює вчителем математики у ТЗОШ №19. Любить спілкуватись із цікавими людьми і вчитись всьому новому. А ще їй до вподоби подорожі, читання та збір фольклору.

Авторка 52 витинанок, представлених у музеї, наголосила, що витинанка є дуже прекрасним і доступним видом мистецтва, адже для її створення потрібні лише ножиці, папір і фантазія.

  • На цій виставці зібрані твори різдвяної тематики за три останні роки, – каже Галина Дудар. – Після того, як я побувала в Литві, де це мистецтво дуже поширене,  побачила, що в нас є багато спільного, особливо фіранки. Десь позаторік я взялася їх витинати. До речі, в нас на Поділлі їх здавна витинали, щоби прикрасити вікна. Правда відтоді майже нічого до наших днів не дійшло, бо папір не довговічний матеріал. Саме фіранки наштовхнули мене на думку підготувати різдвяну виставку. Спочатку я хотіла зробити саме білі витинанки і, навіть, планувала назвати експозицію «Біле Різдво».

Майстриня представила фіранки, серветки, тематичні композиції, паперові підсвічники у формі ангелів і пташок, паперові прикраси на ялинку тощо.  Найновіші роботи – дві витинанки «Різдвяний Тернопіль» і «Катедра». Виготовити їх було непросто, адже рапорти довелося складати навіть у шістнадцятеро. Галина Дудар все вирізає ножицями, тому про її роботи можна сказати, що вони «намальовані ножицями».

У творчих планах майстрині – зробити картину-витинанку, на якій буде зруйнована архітектурна пам’ятка Парафіяльний костел, який до Другої світової війни стояв на місці сучасного ЦУМу.

Пропагує ляльку-мотанку

Майстер народної ляльки Алла Шушкевич працює вчителем-методистом у Тернопільській школі № 11. Захопилася народною лялькою ще з 2011 року, коли почала навчати дітей за програмою варіативного курсу трудового навчання. Відсутність підручників і методик змусила її шукати необхідні матеріали в Інтернеті та створювати навчальні матеріали для учнів.

  • Моя лялька родом з дитинства, бо коли я почала збирати краплинки знань про народну ляльку, вивчаючи технології її виготовлення, вже тоді згадала бабусину ляльку з мого раннього дитинства, – каже пані Алла. – Так, у мене була мотанка, що пахла літом, зроблена бабусиними добрими руками у чарівному подільському селі. Тож не дивно, що у зрілому віці я вже не розлучаюсь з народною лялькою, а накопичені з різних джерел знання використовую для навчання дітей, систематизую і поширюю через пресу, Інтернет, книжки.

Для виготовлення ляльки майстриня використовує тканини з натуральних волокон. Щоби швиденько і без жодних інструментів зробити красиву мотанку, їй достатньо кілька клаптиків тканини, пакля, кукурудзяний качан, стрічки, намистинки та нитки.

Алла Шушкевич неодноразово демонструвала свої роботи на різних виставках, є ініціатором  виставки-конкурсу народної іграшки, виготовленої руками дітей.

  • Лялька прийшла до нас із глибини віків, – розповідає майстриня. – Це є народний фольклор. Ляльку вчили робити змалку, це вміння передавалося з покоління в покоління. Колись ляльку робили з ганчір’я, з текстилю, який вийшов із ужитку. Наразі лялька-мотанка дає великий потенціал для творчості, адже створюючи її можна навчилися не лише мотати обличчя, а й шити одяг, оздоблювати його, ткати тощо.

На виставці «Різдвяна казка» пані Алла представила три десятки своїх ляльок-мотанок,  виконаних за народною технологією.

  • Це вже наша третя спільна виставка з Галиною Дудар, – додає Алла Шушкевич. – Ми чудово доповнюємо одна одну. Співпрацюємо з 2011 року. Зустрілися в музеї Івана Гончара в Києві, коли приїхали на перший всеукраїнський конкурс народної ляльки. Цього року я запросила ще свою колегу по роботі Оксану Чорномаз, яка доповнила виставку новорічним декором.

Роботи, які надихають і заряджають

Вже на відкритті експозиції авторки витинанок, ляльок-мотанок і новорічного декору отримали багато схвальних відгуків і компліментів.

  • Я рада побувати у різдвяній казці, – каже голова обласного осередку Національної спілки майстрів народних мистецтв України Уляна Джигринюк. – В цьому залі є дива, які, можливо, наснилися пані Галині та пані Аллі, а зараз можна споглядати дуже красиві речі, створені їхніми руками. Тільки таким шляхом можна передавати традиції нашим дітям. Новорічний декор від Оксани Чорномаз додав родзинки цій виставці.

Ще одна поціновувачка  народного мистецтва назвала експозицію вирієм для української душі, бо тут від кожного експонату йде тепло.

Ось який відгук написала у «Фейсбуці» Людмила Репиленко: «Саме в День святого Миколая талановиті майстрині Галина Дудар та Алла Шушкевич подарували тернополянам справжню Різдвяну казку! Це виставка, яка проходить в Тернопільському обласному краєзнавчому музеї, де представлені неймовірно ніжні витинанки та вишукані ляльки-мотанки. Захоплююсь Вашою творчістю, новизною, креативним підходом до улюбленої справи! Дякую Вам за чудові роботи!».

Світлинами з вернісажу та своїми враженнями від побаченого поділилася на своїй сторінці й Олександра Ситник: «Відчуття свята подарувало відкриття «Різдвяної казки» в Тернопільському обласному краєзнавчому музеї. Алла Шушкевич, Галина Дудар, Оксана Чорномаз – ваші роботи наповнюють життя радістю, роблять цей світ кращим, надихають і заряджають! Щира подяка вам за свято Миколая!».

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
22:01 Ціною життя врятував інших.... У Києві попрощалися з пілотом F-16 Максимом Устименком 21:03 Ексклюзивні відеокадри із квартири на Вишневецького, де трапилася пожежа photo_camera 20:03 Кілька квартир і півтора мільйона зарплати: як новий прокурор Тернопільщини прокоментував свої статки 19:02 Помер викладач Тернопільського педуніверситету Петро Михальчук Від читача 01:23 Вчителька з Тернополя стала амбасадоркою міжнарожної ініціативи EU Code Week 18:40 Відмивають стіни та дякують Богу, що залишились живі: репортаж із будинку на Вишневецького, де сталась пожежа photo_camera 18:03 У Бучачі народився хлопчик-богатир 17:20 Три випускниці з Тернополя отримали по 200 балів на НМТ 16:45 У Почаєві собака покусав дівчинку: господарю загрожує до двох років в’язниці 16:11 «Все знищено, але Бог зберіг моїх дітей». На Вишневецького згоріла квартира військового 15:35 Тернополяни представили Україну на Чемпіонаті Європи з греко-римської боротьби 15:05 Жителя Кременця підозрюють у дезертирстві та поширенні російської пропаганди 14:35 Норвезький журналіст іде 450 кілометрів на підтримку українських медіа photo_camera 14:05 До якої суми зросте мінімальна пенсія у 2026 році 13:35 За умисне вбивство знайомого в Почаєві судитимуть 62-річного чоловіка 13:00 Нетверезий водій на Tesla врізався в дерево та намагався втекти в кущі 12:20 Упокоївся батько митрополита Тернопільського і Кременецького Нестора Анатолій Писик 11:57 У Козівській лікарні тепер є отець-капелан 11:41 Як бізнес Тернопільщини може зменшити витрати на енергоресурси? (Прес-служба компанії Yasno) 11:22 У Бариші чоловік самовільно чистив потічок та отримав кримінальну справу
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up