Оподаткування криптовалюти: порівняння української та іноземної практики (на правах реклами)

Оподаткування криптовалюти: порівняння української та іноземної практики (на правах реклами)

Дискусії щодо оподаткування криптовалюти в Україні точаться вже досить давно. Варто зазначити, що відповідний закон існує, проте він не може набрати чинності. Передувати цьому має внесення змін до Податкового кодексу України, але поки цього не зроблено – такий законопроєкт лише пройшов реєстрацію. Тому чіткого роз’яснення, яким чином оподатковується криптовалюта, наразі немає. Що ж тоді? Податок не сплачується взагалі? Чи можливо існують інші підходи? І яким є досвід інших країн? Розбираємося далі.

Правовий статус криптовалюти в Україні

Незважаючи на те, що криптовалюту в Україні почали використовувати досить давно, правового статусу вона поки не має. Така ситуація є досить дивною, враховуючи велику кількість офіційних криптобірж, доступних в нашій країні – їх перелік можна знайти на kurs.com.ua. Наразі в нашій країні навіть немає визначеного законодавством поняття криптовалюти, хоча її з кожним роком все більш активно використовують для проведення тих чи інших фінансових операцій.

Проте, хоча оподаткування криптовалюти, як грошової одиниці, у нас не передбачено, все ж передбачено випадки, коли податок платити доведеться. Мова йде про продаж таких валют. У рамках проведення такої операції оподатковується дохід, отриманий продавцем. Використовується стандартна ставка – 18% на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору.

Варто звернути увагу, що оподаткуванню підлягає саме сума, виручена з продажу, а не загальний прибуток. Це означає, що подальша купівля криптовалюти за виручені кошти не зменшує базу оподаткування. На думку багатьох експертів такий підхід є некоректним, проте поки альтернативи немає. Тому вони рекомендують обмінювати монети напряму, без їх продажу за гривні чи інші варіанти валют. Для цього можна скористатися гаманцями чи біржами. Для швидкого пошуку оптимального варіанту можна порівняти криптобіржі на Kurs Finance.

Як оподатковують криптовалюту в інших країнах?

На відміну від України, за кордоном, зокрема в США, ЄС та ін., передбачено норми для оподаткування криптовалюти. Наприклад, у Сполучених Штатах на законодавчому рівні такі валюти відносять до категорії активів. Тобто вони мають таких самий статус, як і цінні папери чи акції. Відповідно, оподаткуванню підлягає лише прибуток або збиток – різниця між сумою, яку було отримано від продажу криптовалюти, та сумою, яку витратили при її купівлі.

Значення також має строк володіння монетами. Якщо він є меншим, ніж 1 рік, застосовується ставка в 37%. При володінні криптовалютою більше року ставка зменшується до 20%.

Схожа ситуація і в окремих країнах Євросоюзу. Хоча тут криптовалюта також не має правового статусу, її оподаткування проводиться. Монети вважаються активами, а оподатковуються, якщо період володіння ними не перевищує 1 року. Податок не передбачається, якщо такий строк – більше року.

keyboard_arrow_up