На календарі – 4 травня: Міжнародний день пожежників та Всесвітній день щедрості

- 4-го травня в Україні та світі відзначають Міжнародний день пожежників, а також – Всесвітні дні день паролів та щедрості, День невисоких людей та боротьби з булінгом .
- Віряни вшановують пам'ять мученика Феодора.
- Іменини відзначають Филип, Феодор, Олексій, Діонісій, Максиміліан, Микола, Іван.
Який день в Україні і світі
4-го травня в Україні і світі Міжнародний день пожежників. Свято було створене 1999 року. Дату обрали на честь вшанування пам'яті святого Флоріана, який вважається покровителем пожежників. Подія була створена, щоб пам'ятати вогнеборців, які трагічно загинули під час виконання своїх обов'язків 1998 року поблизу міста Лінтон, Австралія. Раптово налетів сильний вітер і полум'я з будинку перекинулося на пожежну машину, в якій у той час перебувало п'ятеро пожежників. На жаль, всі вони загинули. Ця трагедія вразила не лише Австралію, але й увесь світ.
Також 4-го травня святкують Всесвітній день паролів. Створити свято запропонували експерти Intel, її підтримала IT-галузь. Цей день допомагає нагадати користувачам про необхідність створення надійних паролів, які захищають особисту інформацію в Мережі. Вперше про святкування свята заговорили 2013 року. Засновники пропонують цього дня оновити всі свої старі паролі.
А ще 4-го травня одне з незвичайних свят – День невисоких людей. Цю дату запровадили у різних країнах світу, щоб звернути увагу суспільства на те, що люди невисокого зросту також можуть досягнути високих успіхів у житті. Тривалий час найнижчою людиною у світі вважався Чандра Бахадур Дангрі, який жив у Непалі. Його зріст сягав лише 54,6 см. Виховувався Чандра у багатодітній сім'ї і ніколи не нарікав на погане самопочуття. Помер у віці 75 років від запалення легенів.
4 травня – День боротьби з булінгом (День рожевої сорочки). Подія була проголошена 2012 року Організацією Об'єднаних Націй для того, щоб всі охочі могли висловити свою позицію проти цькування (булінгу). Для цього потрібно обрати одяг рожевого, фіолетового чи синього кольорів. Ініціаторами створення дня боротьби з булінгом є Девід Шеперд і Тревіс Прайс, які запропонували таку дату ще 2007 року.
А ще 4-го травня святкують Всесвітній день щедрості. Всі заходи цього дня спрямовані на те, щоб проявити одну з найважливіших людських якостей характеру – щедрість. В них беруть участь волонтери з різних країн світу. Всі вони є небайдужими людьми, які безкорисливо допомагають іншим.
Церковне свято
4 травня в церковному календарі – День пам’яті мученика Феодора. Жив він у II столітті в Пергії, був воїном. Сповідував християнство, постраждав за свою віру під час ідолопоклонників. Правитель наказав Феодора схопити і піддати тортурам. Чоловіка поклали на велетенську розпечену сковороду і поливали гарячою олією. В цей час сталося справжнє диво – з землі почала текти вода, яка загасила полум'я. Феодора намагалися замучити у розпеченій печі, але вона дивним чином сама погасла. Тоді язичники закололи святого мученика.
Пам’ятні дати 4 травня
Календар важливих подій в Україні та світі за 4 травня:
- 1415 рік – Констанцький собор ухвалює спалити тіло англійського теолога Джона Вікліфа, померлого за 21 рік до цього;
- 1807 рік – Франція та Персія укладають Фінкенштайнський договір, що покладає початок Франко-Перського альянсу проти Великої Британії та Російської імперії;
- 1838 рік – діячі культури викупають з кріпацької неволі Тараса Шевченка;
- 1848 рік – відкриваються Установчі збори Франції;
- 1863 рік – починається будівництво Одеської залізниці на ділянці Одеса-Балта;
- 1878 рік – в будівлі оперного театру Томас Алва Едісон вперше демонструє винайдений ним фонограф;
- 1904 рік – США отримують зону Панамського каналу в безстрокове володіння;
- 1904 рік – в Англії Генрі Ройс і Чарльз Роллс починають виробництво автомобілів під назвою «Роллс-ройс»;
- 1915 рік – закінчується бій за гору Маківка, який тривав майже тиждень — перший великий бій Українських січових стрільців;
- 1979 рік – Маргарет Тетчер стала прем'єр-міністеркою Великої Британії та першою жінкою-прем'єром Великої Британії;
- 1986 рік – зону евакуації навколо Чорнобиля збільшують до 30 кілометрів;
- 1990 рік – Ворошиловград перейменовують на Луганськ.
Хто святкує іменини
Які завтра іменини: Филип, Феодор, Олексій, Діонісій, Максиміліан, Микола, Іван.
Цього дня народилися:
1852 рік – прототип персонажа Аліси з книги Льюїса Керрола «Аліса в країні чудес» Аліса Лідделл;
1889 рік – українська оперна співачка Марія Тессейр-Донець;
1890 рік – український письменник, теоретик мистецтва Микола Бурлюк;
1950 рік – український скульптор Прокопов Євген Йосипович;
1988 рік – український фристайліст Олександр Абраменко.
Народні прикмети і традиції на 4 травня
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:
- дивилися, який сьогодні день: буйно заквітла черемха — літо буде дощовим;
- чутно голосний спів солов'я — до поганого врожаю;
- вже літає пух з тополі — можна починати садити огірки;
- пливуть високі хмари — до дощу, а низькі — до посухи.
В народі 4-го травня вважали сприятливим для рукоділля, будь-якої творчості, насолоди мистецтвом. Цього дня буде дуже вдалою творча праця. День також сприятливий для пошуку зниклих людей чи речей. Вірили, що 4 травня в оселі пустує домовик. Наші предки намагалися задобрити істоту. Для цього на підлозі для нього залишали скибочку хліба чи миску каші. Щоб прогнати з будинку злі сили, намагалися цього дня помити вікна і впустити в кімнати сонячне світло. А для хорошого врожаю проводили спеціальний ритуал — закопували в землю шкаралупи великодніх яєць. Вірили, що тоді городина буде рости дуже швидко.
Що не можна робити цього дня
Не збирайте дикі лікарські трави.
Не варто працювати на пасіці або займатися риболовлею.
Заборонено пліткувати, сваритися, лихословити.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.