Отримали мільйони, щоб дбати про чистоту


Отримали мільйони, щоб дбати про чистоту
Комунальний завод із сортування та переробки сміття в Яроціні, що у Познанському воєводстві Польщі, не лише рятує жителів від екологічної катастрофи, а й заробляє гроші.

У 2008 році представники міста Яроцін і 16 гмін підписали угоду про будівництво сміттєпереробного заводу ZZO на базі невеликого, який працює тепер. Це наразі муніципальна власність. Наразі роботи тривають. Новий потужний завод повинні відкрити у листопаді 2015 р. Як сортують побутові відходи, розповіли представники влади та місцеві жителі містечка Яроцін та гміни Ярочево під час візиту наших кореспондентів у Польщу.
Отримали грант від ЄС
Загальна вартість будівництва заводу – 150 млн злотих (922,5 млн грн за теперішнім курсом – прим. ред.) Кошти на завод отримали з трьох джерел. Це грант Євросоюзу, кредит від польського фонду і власні кошти гмін.

– Це буде найновіший завод із переробки побутових відходів у всій Польщі, – каже бургомістр Яроціна Адам Павліскі. – На його будівництво ми отримали велику дотацію від Євросоюзу – 85 млн злотих (522,8 млн грн за теперішнім курсом – прим. ред.). Це підприємство – власність самоврядування. Наприклад, наш Яроцін має 65% цього заводу

Загальна кількість жителів усіх тих гмін, які обслуговуватиме завод, – близько 200 тисяч осіб, тобто приблизно стільки, як живе у Тернополі.
– Жителі не проти того, що в них під носом будують величезний сміттєзавод. Адже він там існує вже десятиліттями. Тепер його просто розбудовують – докупили 20 га і модернізують, – продовжує бургомістр. – Наразі там є лише сортування. А буде ще заклад для очищення та переробки відходів на енергію. Її будемо використовувати для власних потреб, залишок – продавати.
Є й інші переваги у роботі заводу біля Яроціна, каже наш співрозмовник. Наприклад, додатково створять 60 робочих місць. Головне – податки підуть у місцевий бюджет.
Так виглядало будівництво сміттєпереробного заводу ZZO в Яроціні станом на 12 серпня 2015-г
Фірму-оператора, яка забирає відходи, визначають на тендерах. Наприклад, нещодавно у Яроціні тендер на вивезення сміття виграла інша компанія, аніж та, що була раніше. Вона розпочала роботу з 1 липня. Для вивезення сміття жителі можуть орендувати або купити сміттєві контейнери у компанії, яка виграла тендер, або купити їх самостійно. Мова йде як про контейнери для змішаного типу сміття, так і для селекції. Кошики повинні відповідати нормам існуючих правил підтримки чистоти і порядку у цьому місті.
Сортувати вигідно

Відео дня

Наразі мешканці сортують сміття на чотири фракції: біле скло, кольорове скло, папір і пет (пластик). Сортування вигідне людям. Оскільки тоді вони платять менші ставки "сміттєвого" податку. Наприклад, одна особа за місяць повинна сплатити 15 злотих податку, якщо не сортує відходи. А якщо сортує – 9 злотих.   
– Що більше людей живуть у помешканні, то менші ставки податку вони платять за сортоване сміття, – каже бургомістр. – Наприклад, якщо є троє мешканців, то виходить по 8 злотих за кожного на місяць, якщо четверо – по 7, а якщо більше 4 осіб – по 6 злотих кожен.
Щоправда, спочатку кожен мешканець, як розповів війт гміни Ярочево Даріуш Стругала, сортував відходи, як хотів і як вмів.
Сміттєзавод постійно проводить інформаційну кампанію серед місцевого населення гмін – членів спілки. Приміром, розповідають, як сортувати сміття за видами, роздають брошури про те, як саме сортувати. Також організовують просвітницькі кампанії у школах, а навесні в лісах гмін проводили екологічні акції – збирали сміття.

Тож із часом люди зрозуміли, як краще це робити. Головне, що такі дії вигідні та потрібні. Адже податок – менший.
– Колись ми, як і всі, мали проблему із забрудненням навколишнього середовища. Наприклад, люди викидали сміття в лісах, – розповідає чоловік. - Але поступово ми цю проблему вирішили. Відвели конкретні місця під сміттєзвалища і туди звозили відходи. Потім запровадили роздільне сортування сміття. Його оператор забирає на завод.
Окрім того, раз на квартал люди можуть віддати габаритні відходи, наприклад старі меблі, техніку, будматеріали.
– Перед цим ми інформуємо мешканців в Інтернеті, оголошеннях на магазинах та в інших публічних місцях, що такого-то дня на такій-то вулиці буде машина, яка забере великі відходи, – пояснює пан Стругала. - Усе зібране сміття везуть на завод уже тепер. Там його додатково сортують і дають на переробку. Ми співрацюємо разом з іншими гмінами, щоб мати зиск від сміттєпереробного заводу.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (1)
  • marijka
    колись Надал і Свобода теж нам таке обіцяли, але вже проте забули
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
17:00 Як зрозуміти, що дитина готова йти у перший клас та підготувати її: поради психолога 16:00 На Тернопільщині київські спелеологи виявили нову печеру 15:00 У День матері поїзди Укрзалізниці курсують під іменами матерів захисників України 14:03 На Театральному майдані благодійний концерт до Дня матері: збирають гроші на аптечки для захисників photo_camera Від читача 16:49 Тижневий дайджест новин служби зайнятості Тернопільщини: 13:03 Миру, любові та повернення синів: тернополяни вітають з Днем матері photo_camera 12:00 Залиште ці гроші для себе: як економити на енергоспоживанні 11:00 Тернополяни вітають матусь зі святом: підбірка з соцмереж play_circle_filled photo_camera 10:00 В Україні запрацювали зміни до діючих валютних обмежень 09:00 Війна забрала життя 34-річного Героя з Гермаківки на Тернопільщині Івана Тимківа 21:03 На Ставі біля Острівця закоханих оселилася родина лебедів: дивіться відео photo_camera 19:51 На Замковій горіла квартира: є загиблий 19:00 Кардинал з Тернополя розповів, як минув конклав та чи був він схожим на однойменний фільм 18:00 Комунальні пільги для військових – хто з родичів може подати заяву замість захисника
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up