Як отримати іншу категорію для водійського посвідчення

- Більше десяти категорій замість колишніх п’яти з’явились у європейському і вітчизняному законодавств.
- Для деяких категорій прав встановлені певні обмеження за віком.
Як отримати нову категорію, які документи збирати і чи доведеться складати нові іспити, запитують читачі "20 хвилин".
- Я ще в армії отримав посвідчення водія категорії С – маю право керувати вантажним транспортом, - телефоном до редакції пояснив тернополянин Максим Дутчак. – Тепер планую їхати за кордон і мені потрібне посвідчення міжнародного взірця на право керування легковим транспортом.
Читач цікавиться, чи доведеться складати нові іспити, чи потрібно знову вчитись в автошколі і чи діятимуть на території Євросоюзу права, видані на Тернопільщині.
- Зараз з’явилось багато нових категорій, дивився в Інтернеті, але розібратись важко. – Чи не могли б ви пояснити, для чого вони і які права надають?
Всі питання ми адресували до регіонального сервісного центру МВС.
Разом з появою нових підкатегорій прав у 2010-х роках з’явились нові умови їх отримання. Відкрити нову категорію, навіть нижчу відносно наявної, стало важче.
Категорії водійських прав в Україні: що для чого
- Категорії водійських прав в Україні тепер дещо заплутані, - каже провідний спеціаліст сектору персоналу та зв’язків з громадськістю регіонального сервісного центру МВС Василь Барановський. - Який дозвіл потрібен для керування тим чи іншим транспортом, відразу й не зрозуміти. Проте, тут є певна система.
Вивчити категорії водійських прав в Україні насправді нескладно, хоча здавалося б, не завжди це водіям і потрібно. Однак зважте, що колись ця тема може торкнутись кожного, хто керує транспортним засобом в нашій країні, наголошують у сервісному центрі МВС.
Більше десяти категорій замість колишніх п’яти з’явились у європейському і вітчизняному законодавстві в 2013 році. Всі категорії базуються на простій і зрозумілій системі, прийнятій ще на міжнародній Віденській конвенції про дорожній рух від 1968 р. (ст. 41). Вона передбачає чотири групи транспортних засобів:
А – мотоцикли та моторолери;
B – легкові автомобілі та інші легкі автомобілі на їхній базі;
C – вантажні автомобілі;
D- автобуси.
Українські водійські посвідчення двічі поповнювалися новими підкатегоріями.
- Кожна категорія нині має під категорії, - пояснив Василь Барановський. - Та, що позначена цифрою 1 (А1, В1 тощо) означає право на керування, так би мовити, полегшеною, початковою версію транспортних засобів відповідної категорії. Підкатегорія з індексом Е (ВЕ,С1Е тощо) дає право на буксирування важкого причепу.
Чим можна керувати
Маючи права певної категорії, в Україні станом на березень 2018 р. можна керувати:
А1 – мопедами, моторолерами та іншими двоколісними (триколісними) транспортними засобами, які мають двигун з робочим об'ємом до 50 куб. см або електродвигун потужністю до 4 кВт;
А – мотоциклами, у тому числі з боковим причепом, та іншими двоколісними транспортними засобами, які мають двигун з робочим об’ємом 50 куб. см і більше або електродвигун потужністю 4 кВт і більше;
В1 – квадро- і трициклами, мотоколясками та іншими триколісними (чотириколісними) транспортними засобами, дозволена максимальна маса яких не перевищує 400 кг;
В – будь-якими автомобілями, пасажирськими та легкими вантажними, дозволена максимальна маса яких не перевищує 3500 кг (7700 фунтів), а кількість сидячих місць, крім сидіння водія, - восьми;
С1 – призначеними для перевезення вантажів автомобілями, дозволена максимальна маса яких становить від 3500 до 7500 кг (від 7700 до 16500 фунтів);
С – призначеними для перевезення вантажів автомобілями, дозволена максимальна маса яких перевищує 7500 кг (16500 фунтів);
D1 – призначеними для перевезення пасажирів автобусами, в яких кількість місць для сидіння, крім сидіння водія, не перевищує 16;
D – призначеними для перевезення пасажирів автобусами, в яких кількість місць для сидіння, крім сидіння водія, більше 16;
Т – трамваями та тролейбусами.
Нові умови отримання підкатегорій
З категоріями ВЕ, С1Е, СЕ, D1E, DE у правах можна керувати составами транспортних засобів з тягачем відповідно категорії В, С1, С, D1 або D та з причепом масою понад 750 кг. Для керування автопотягом у складі причепа меншої маси підкатегорія з індексом Е не потрібна, достатньо мати посвідчення на право керування автомобілем, що виступає в ролі тягача, пояснив Василь Барановський.
Разом з появою нових підкатегорій прав у 2010-х роках з’явились нові умови їх отримання. Відкрити нову категорію, навіть нижчу відносно наявної, стало важче. А для деяких категорій прав встановлені певні обмеження за віком.
Посвідчення водія в Україні можуть отримати особи, що досягли:
• 16 років – категорії А1, А;
• 18 років – В1, В, С1, С;
• 19 років – категорії ВЕ, СЕ, С1Е;
• 21 року – категорії D1, D, D1E, DE, T.
Документи, потрібні для навчання в автошколі
- паспорт,
- ідентифікаційний код,
- медичну довідку (форма 083/о),
- одну кольорову фотографію 3,5х4,5 см.
Далі потрібно пройти навчання та здати внутрішній іспит автошколи.
- Наступник крок – здача екзамена в одному з Центрів МВС України, каже Василь Барановський. - Для цього треба обрати центр, мати із собою свідоцтво про закінчення автошколи, паспорт, копію ідентифікаційного коду, медичну довідку (форма 083/о). Іспит на отримання посвідчення водія складається з двох частин: теоретичної та практичної. Це можна зробити українською чи англійською мовою.
У випадку успішної здачі екзамену майбутньому водієві видається посвідчення водія. Перше буде діяти лише 2 роки. Вартість складання іспитів - 26 грн, ще 201 грн. треба заплатити за бланкову продукцію.
І Хочу відкрити С мені треба здавати екзамен маючи стажу водіння автомобіля 3 роки буду вдячний за відповідь