Серед загиблих у цій аварії - 31-річний тернополянин Володимир Палащук. Чоловік разом з дружиною Тамарою їхав у подорож до Відня та Будапешта. Ця мандрівка була подарунком дружині на день народження і п'яту річницю одруження. Туристи придбали тур у тернопільській турфірмі. Організатор подорожі - львівська компанія “Аккорд-тур”.
Під час судового процесу у Польщі Тамару представляють польські адвокати і дівчина, родом зі Збаража, яка допомагає з перекладом. Перше слухання відбулося 22 березня.
Обвинувачений 42-річний український водій від серпня перебуває під вартою у польському ізоляторі. Спершу під час допитів водій не визнавав своєї вини. А в суді визнав, розповідає пані Тамара.
- Суддя зауважив, що раніше обвинувачений говорив по-іншому, на що той відповів, що відмовляється від тих показів і тепер розуміє, що винен він. Більше нічого не пояснював, - каже пані Тамара. - Також водій попросив пробачення у всіх потерпілих у аварії. Але я емоцій у нього не побачила.
За матеріалами справи, водій свідчив, що у автобусі відмовили гальма, продовжує пані Тамара.
- Ще було таке пояснення, що він їхав перший раз тією дорогою і водій, який сидів збоку, йому підказував, де загальмувати, де поворот, а перед тим поворотом нічого не сказав, - розповідає жінка. - Як так? Ти везеш 54 пасажири, серед яких багато дітей і надієшся на те, що інший водій скаже що робити? Це абсурдно. Він сказав, що застосував екстрене гальмування, але вже було запізно і автобус перевернувся.
За звинуваченням прокуратури, водію загрожує 5,5 років позбавлення волі і 15 років заборони на водіння на території Польщі. Обвинувачений висловив бажання добровільно понести покарання.
- Тобто він при хорошій поведінці виходить через три роки, приїжджає сюди і далі возить людей, - обурюється пані Тамара. - Він навіть в Європу може їхати, але не через Польщу, або наприклад, стати водієм автобуса і возити людей зі Львова в Тернопіль.
Тамара Палащук не погодилася з таким покаранням; на її думку, обвинувачений повинен отримати максимальний термін – 12 років ув'язнення.
- Адвокат попросив 10 хвилин перерви, щоб поговорити зі мною, і я сказала, що проти, - каже жінка. - Цей водій згубив життя не тільки трьох людей, але і моє, моєї дитини і ще багатьох. Я втратила чоловіка, дитина - батька, батьки поховали сина. Одна потерпіла вже четверту операцію перенесла, є такі, що досі з ліжка встати не можуть, бо були серйозні травми. П'ять років - не є покаранням за такий злочин. Також я хочу піднімати питання, щоб він відбував ув’язнення в Україні, а не у Польщі.
У зв'язку з протестом тернополянки суд визначив чергову дату процесу — 23 квітня. Тамара Палащук готова до кінця боротися за те, щоб винуватий у загибелі її чоловіка поніс заслужене покарання. Жінка надіється на польське правосуддя. Також вона дякує друзям чоловіка, які підтримують її. Разом з нею у суді був товариш Володимира. Тамара каже, що його підтримка була дуже важлива, самій було б важко.
Тамара Палащук пригадує, як вони з чоловіком збиралися в цю подорож. Каже, все від початку якось не складалося.
- Спершу нам довго не надсилали документи, страхівки нам не видали, - розповідає жінка. - Це питання туристи підняли вже у автобусі, нам показали документ, що це загальна страхівка на всіх. Відповідно я тепер розумію, чому вони не видавали на руки цю страхівку - щоб ми не читали її умов. Виявилося, що виплата у разі смертельного випадку - лише 2500 грн.
У цю подорож зі Львова їхали три автобуси, продовжує тернополянка. Почалися непорозуміння, - люди купували тури компаніями з чотирьох чи шістьох чоловік, а їх розсадили у різні автобуси, туристи обурювалися.
- А мені чомусь цей автобус не подобався, я просила чоловіка, щоб ми з кимось помінялися, говорила про це екскурсоводу. Але вона сказала, що не можна, бо є списки, - пригадує Тамара.
В результаті поїздка саме цим автобусом стала фатальною для Володимира та ще двох пасажирок, яким був 31 і 51 рік. 50 пасажирів отримали травми - у людей були поломані хребти, руки, носи. У Тамари були пробиті легені, розтрощений палець, забої. До слова, двоє водіїв і екскурсовод залишилися практично неушкодженими.
- Два автобуси виїхали швидше і поїхали через автобан, наш автобус чомусь поїхав серпантином у польських Карпатах, - розповідає Тамара. - Очевидно автобус спізнювався, бо екскурсовод постійно підганяла туристів під час гігієнічних зупинок на заправках. Ми перетнули кордон і вона сказала, що має бути ще одна гігієнічна зупинка, але її відмінили, бо не встигаємо.
Після аварії, як пригадують туристи нашого автобуса, екскурсовод бігала до усіх і казала: "Не переживайте, зараз приїде другий автобус і ми поїдемо далі”, - пригадує тернополянка. - Це було дуже цинічно з її сторони.
Щодо відшкодувань та страхових виплат за цю трагедію, то як каже Тамара Палащук, вона отримала копійки.
- Компанія “Аккорд-тур” одразу вислала офіційний лист, що вони ні до чого не мають стосунку. Мовляв, вони є посередниками між туристами і ФОП- первізником, готелями, страховою, - каже жінка. - Турфірма, у якої ми купували путівку, повернула кошти за нездійсненну подорож - 5600 грн. Це була недорога подорож за рахунок найдешевшої страхівки, нічних переїздів.
Також страхова компанія перерахувала кілька сотень мені на картку, ще має виплатити 2500 грн. І займалася перевезенням тіла покійного чоловіка на територію України.
- Тепер я розумію, чому вони так швидко переправляли в Україну тих травмованих, хто був транспортабельний, - каже тернополянка. - Виявилося, що страхова компенсує витрати, які несуться за межами країни, а коли люди в’їхали сюди – всі витрати на лікування - це вже їх проблеми.
Тамара повернулася до дому з польської лікарні через 5 днів після трагедії. Її не хотіли відпускати, бо страхова ще не оплатила лікування.
- Але я наполягала, що поїхала з чоловіком і буду з ним вертатися назад. За моє лікування заплатив консул, - каже жінка.
Після пережитого у Тамари панічний страх до автобусів, не дуже довіряє поїздам, бо вони в Україні у доволі страшному стані. Жінка сама їздить за кермом, каже, довіряти може лише собі.
Після суду у Польщі Тамара побувала на місці аварії - це за 33 км від Перемишля.
- Так, це серпантин, але повірте в нас у Карпатах набагато страшніші дороги, нема жодного знака, - каже тернополянка. -. А там дорога рівненька, купа знаків, розмітка.
Туристам, які збираються у подорож автобусом за кордон, жінка радить добре читати усі умови страхівки і не боятися відстоювати свої інтереси.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 41 від 9 жовтня 2024
Читати номер
Степан Ст
Юрій Криванич
Лариска Русин