Якщо прагнете відпочити на морі з дітьми так, щоб це не перетворилося у біганину між атракціонами або в лежання на пляжі, де годі перейти між туристами, то вам у Хорли.
Це місце у Каланчацькому районі, на півострові, з'єднаному із сушею вузьким перешийком. Дехто порівнює Хорли із Кримом. Мовляв, подібні обриси. Але це невиправдано, бо Гіркий Кут є особливим місцем із притаманною тільки йому атмосферою.
На в'їзді
Під'їжджаючи до Хорлів від Каланчака ви спершу бачите по праву сторону зарослі диких оливок, що здалеку видаються вербами
– Їх невеликі плоди достигають у середині серпня і стають їстівними, – розповів згодом місцевий водій Олексій, який возить туристів на замовлення до Асканії, на Рожеве озеро, Олешківські піски та інші визначні місця Херсонщини. – Ці маслини чорні.
Але вони терпкі, пояснила ще пізніше працівниця нашої бази відпочинку Ольга Іванівна.
Тож херсонських оливок кореспонденту «RIA плюс» скуштувати не довелося. Зате про них забуваєш, як тільки у поле зору потрапляє струмінь води, що б'є із артезіанської свердловини на початку перешийку від материка до півострова. Це – одна з місцевих родзинок. На межі ХІХ-ХХ ст. їх створили на замовлення Софії Фальц-Фейн, матері засновника Асканії Нової Фрідріха Фальц-Фейна, яка сама заснувала на Гіркому Куті Порт-Хорли. Підприємлива жінка замовила дослідження місцевої Каркінітської затоки і виявила зручні морські шляхи для майбутньої торгівлі. Так вона спростувала слова офіційного військово-статистичного опису Таврійської губернії, що «у глибину Каркінітської затоки далі Сарибулатського мису, розташованого за 40 верст від Акмечеті та Джарилгацької коси, заходити не треба через мілководдя і дурні ґрунти; а якщо вітри будуть туди заносити, то краще кинути якір». Після поглиблення каналів Хорли почали торгувати із багатьма країнами Європи і в них навіть запланували провести залізницю. У містечку жило 1600 осіб. Але бюрократія, Перша світова і захоплення більшовиками влади звели все нанівець. Софію Фальц-Фейн убили у 1919-му будівники «світлого майбутнього». А зразкове колись містечко стало селом.
Перешийок, парк, срібло…
Тим часом ми в'їжджаємо на перешийок. Зліва і справа – вода. Хорли – одне з чудових місць України, де Сонце, Місяць та зорі сходять з моря і сідають у нього. А ще зліва удалині біля Хорлів видніють Устричні острови – на них Софія Фальц-Фейн дійсно мала устричну ферму.
– Але головне тут – повітря. Крим із ним не порівняти. Тут затока й водорості насичують повітря так, що в ньому – практично вся таблиця Мендєлєєва, – говорить літній чоловік, якого зустрічаю, уже блукаючи морем біля Ближнього Устричного острова. – Тут робили аналізи медики. Це унікальне місце.
У Хорлах – найвища концентрація йоду в повітрі в Україні. У воді місцевих джерел багато срібла, тож вона особливо корисна для здоров'я. Найбільше срібла розчинено у джерелі, що в парку у північно-східній частині села. Також тут можна побачити блакитно-сірих людей – тих, хто натерся косметичною блакитною глиною і походжає собі пляжем. Дехто, у кого болять, суглоби, змащується чорними грязями, видобуваючи їх у невеликій затоці на заході Гіркого Кута. І, звісно, Херсонщина – це кавуни, дині, персики, абрикоси та вибір морської й прісноводної риби на всяк смак.
Розваги у Хорлах
Очевидно, що екзотичний і напівдикий півострів – має свої пляжі. Два із них: біля порту та біля бази «Чорноморець», обгороджені від медуз сіткою, які із середини липня дуже розмножуються і жалять, як кропива. Пляж біля порту – громадський і вхід туди безплатний, другий – для клієнтів бази. Але загалом у Хорлах купатися можна всюди на південному узбережжі і частково на західному. Сезон розпочинається у середині травня і завершується у середині вересня. Слід бути готовими, що для досягнення глибини понад 1,5 м тут треба відійти від берега 30-50 м.
Зате у воді, якщо прихопити маску, можна поганятися за бичками, упіймати краба-водолюба чи рака-самітника, а подалі від берега – ще й ската-хвостокола.
На пляжі є водяна гірка, лежаки, накриття від сонця, волейбольний майданчик. Водний мотоцикл розганяє популярний надувний «банан», діє прокат катамаранів.
Охочих відвідати Каланчацькі або, як кажуть місцеві, Пташині, острови за 7 км на пд.-зх. від півострова туди доставлять два судна (див. колонку збоку сторінки – ред.). На Пташиних островах вода чистіша і медуз менше. Моторним човном або пішки можна дістатися до Устричних островів, на яких живуть від 1,5 до 5 тис. пар розмаїтих птахів. Водяться тут і білосніжні лебеді та чаплі.
Зберігся у Хорлах навіть свій монумент із білого мармуру – фонтан «Купальниця». Він розташований у парку, як і пам'ятник Софії Фальц-Фейн.
– Є легенда, що син засновниці Порту Хорли закохався у просту дівчину з Полтавщини Одарку. Батьки були проти того, щоб вони були разом і постійно відправляли сина за кордон, а тим часом дівчині давали важку роботу. Одного разу Одарка вилила на себе кип'яток із важкого казана і померла. Її коханий довго не міг допитатися, куди поділася дівчина, коли повернувся. А коли довідався, мати замовила оцей пам'ятник-фонтан, що відтворює образ дівчини-купальниці, – розповідає завідувачка місцевої бібліотеки Євгенія Юдіна.
Узагалі туристи часто ходять до бібліотеки в Хорлах, аби дізнатися, де ж відпочивають.
Поради туристу
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер