Володимир МОРОЗ

Володимир МОРОЗ

067-307-55-58
Володимир МОРОЗ - Всі Статті (787)

Кримінальні злочинці, політичні в'язні і навіть випадкові підозрювані потрапляли до тюрем у різні часи. Не винятком була і в'язниця на вулиці Валовій у Тернополі – про неї розповідають архіви та старі газети.

Останнім часом активно досліджують Марс американці, араби та китайці. Багато хто читав «Війну світів» Велса. А от про уродженця Тернопільщини Мирослава Капія, який писав про Марс, забули. Мирослав Капій був невигідним у часи СРСР, бо писав про незалежну Україну, як космічну державу.

Сімейною резиденцією заможної родини Грабовських – лікарів і юристів – була кам'яниця теперішньої бібліотеки для дітей на вул. Франка у Тернополі. За Союзу тут з'явилася огорожа і жили секретарі обкому.

Заліщики та околиці у 1930-х були популярним туристичним осередком і центром виноградарства. На відпочинок сюди привозив швидкісний потяг зі Львова, а вже на місці мандрівників катали Дністром, возили печерами і вигрівали на двох пляжах

Межі ХІХ-ХХ століть сягають початки туризму в Українських Карпатах – такий висновок можна зробити на основі статей самих тодішніх мандрівників. Їх час від часу публікували у довоєнних газетах. Один із описів цих подорожей залишив уродженець Тернополя математик Володимир Левицький

Два незнаних парки – на місці сучаних перинатального центру і третьої школи – були першими, відомими в історії Тернополя.

Екзотичні рослини, батьківщинами яких є Нова Зеландія, Південна і Північна Америка висаджували у тернопільських парках ще у 1901 році. Саджанці замовляли у Теребовлі, Сяноку, а насіння – у Саксонії.

Микулинецьке кладовище – головний історичний некрополь міста. Його заснували у 1840-му. Тепер це найстаріше кладовище, хоча до нього існували інші – біля церкви Успення (“на рогатці”), біля Середньої і Надставної церков.

Поміж дикими скелями і кам'яними розсипами, у глибоких котловинах-карах – слідах давнього льодовика, посеред торфовищ і в густих заростях сланкої сосни – жерепу – ховаються озера та озерця Чорногірського масиву. На Чорногорі є зо три десятки озер, озерець та болотних озерець. Деякі з них навіть не нанесені на карти.

Якщо, приміром, 9 травня 1931 року тернополяни у місцевій пресі читали про утікачів із Соловецьких островів, то вже у 1945-му в Тернополі вільної преси не було. Така існувала тільки у діаспорі. Зрештою, і теми змінилися: на початку травня 1945 року увагу усіх приковувало закінчення війни в Європі.

keyboard_arrow_up