Соціальне таксі не для всіх? Чому тернополяни чують відмови і як отримати послугу

Соціальне таксі не для всіх? Чому тернополяни чують відмови і як отримати послугу
  • «Немає талонів на бензин, шукаємо водія». Такі слова почула тернополянка Олена Коваль під час бронювання соціального транспорту для свого восьмирічного сина.
  • Причина відмов – відсутність водія або брак талонів на пальне. Жінка здивована, адже це ускладнює дитині та батькам пересування містом. 
  • Наразі у місті відновили повноцінну роботу соціального таксі. Та чи реально його викликати у Тернополі, куди звертатися та за яких причин можна почути відмову – ми розібралися. 

А як же наші діти?

Зі слів тернополянка Олени Коваль, наразі послугу безкоштовного перевезення для дітей з інвалідністю можна отримати лише у двох закладах міста – благодійному фонді «Карітас» та Тернопільському інклюзивно-ресурсному центрі. І якби гарно не писали про безбар’єрність та доступність у соціальних мережах, у реальності – батьки чують чергові відмови. 

– Я зателефонувала до благодійного фонду «Карітас» та Тернопільського інклюзивно-ресурсного центру у понеділок, 17 жовтня, з проханням виділити транспорт на вівторок. Але почула відмову. В інклюзивно-ресурсному центрі мені сказали, що водія наче мають мобілізувати, і вони наразі у пошуку нового. Але як довго триватимуть пошуки – невідомо. Тоді зателефонувала до «Карітас». Вони сказали, що такі послуги у них є, але через брак талонів на пальне для діток таких послуг станом на 17 жовтня не здійснювали. Що робити батькам у такому випадку? Не всі родини сьогодні мають власний транспорт, і ми у тому ж числі, – каже пані Олена.

Отримавши відмови Олена Коваль надала ситуації розголосу у соціальних мережах. Жінка написала, що у Тернополі немає жодного соціального таксі, аби перевести дитину з тяжкою формою інвалідності. 

Відео дня

– До мене особисто зателефонував водій Тернопільського інклюзивно-ресурсного центра і розповів ситуацію з його мобілізацією. Я все розумію, але що робити, якщо його дійсно мобілізують? Ми з ним все ж таки домовилися, і він відвіз нас у необхідне місце. Але як бути іншим батькам? Не всі можуть надавати ситуації розголосу, а замовляти таксі – дуже дорого. Та ще й не кожна машина підходить, враховуючи, що ми завжди з інвалідним візком. Влада і громада не мають забувати про наших дітей, – додає тернополянка.

Журналісти 20 хвилин звернулися до вищевказаних закладів і дізналися, чому ж працівники відмовили жінці у безкоштовному перевезенні дитини. 

Ми не соціальне таксі 

Чи надає Інклюзивно-ресурсний центр Тернопільської міськради послуги перевезення дітей з інвалідністю та на яких умовах? Ми звернулися до адміністрації закладу. Спочатку ми не казали, що є журналістами, а просто поцікавилися, чи можемо записатися в чергу на перевезення дитини до будь-якого медичного чи освітнього закладу. У перевезенні нам не відмовили і запропонували записатися на зручну вільну дату. 

– Діти з інвалідністю міста Тернополя, а також внутрішньо-переміщена малеча може отримувати і отримує наразі послугу соціального таксі. Машина наша була придбана у 2018 році як мобільний інклюзивно-ресурсний центр. Тобто, транспорт призначений для здійснення комплексної оцінки дитини, адже там наявний стіл, дидактичний матеріал, за допомогою якого відбувається психолого-педагогічне вивчення дітей. Оскільки в машині облаштовані два місця для дітей, які пересуваються на інвалідному візочку, ми з 2019 року беремо участь у проєкті від Тернопільської міської ради  «Соціальне таксі». Ми не надаємо послуги з довезення дорослим чи літнім людям. Адже наш заклад спрямований на роботу з дітьми,– каже директорка Тетяни Бабійчук.

Одночасно автомобіль може перевезти двох дітей з інвалідністю та по одному супроводжуючому на кожну дитину. Супровід дитини дорослим – обов’язкова умова. Адже саме така особа несе за дитину відповідальність, водій лише надає послуги з перевезення.

– Наш автомобіль розрахований на дітей з інвалідністю, віком від двох до 18-ти років. І систематично обслуговує шість дітей. Довіз дитини здійснюється до закладів освіти, охорони здоров’я та центрів реабілітації. За межі міста наш водій не виїжджає, це також батькам треба враховувати. Якщо ми не можемо організувати довіз у дві сторони, то намагаємося зробити так, щоб хоча б одну сторону довезти, – розповідає директорка закладу. 

Отримати дозвіл на довезення просто. Варто лише подзвонити до Інклюзивно-ресурсного центру, розповісти про потребу і домовитися, на яку дату та час автомобіль має приїхати до вас додому. Натомість зараз перевезення дітей дійсно під питанням, адже водія можуть мобілізувати і необхідно буде час на пошук нового працівника. 

– Водію вручили повістку, він пройшов медогляд, і як виявилося, можуть у будь-який момент забрати на службу. Він постійно на телефоні. Але я зараз буду їхати у військкомат і бронювати його, як водія працівника нашого закладу. Раджу батькам дзвонити не за годину до потреби довозу, бажано за кілька днів. Наш автомобіль постійно в роботі і мені треба попередньо дізнатися, чи є у водія вільний час і на коли, – додає пані Тетяна. 

Наразі отримати послуги безкоштовного довезення дітей можливо. Водій надає послуги довезення щоденно з 08:00 до 17:15. А ось домовитися про безкоштовне перевезення ви можете за телефоном: (0352) 43-49-42

Готові перевезти як дітей, так і дорослих

Проєкт «Соціальне таксі» на базі благодійного фонду «Карітас» функціонує від 25 травня 2018 року. До кінця 2018 року був тестовий період, адже не мали фінансування, тільки благодійні кошти. У 2019 році Благодійний Фонд «Карітас» та Тернопільська міська рада підписали договір. Міська влада взяла на себе питання заправки та ремонту авто. За цей час в авто перевезли понад 3500 викликів від людей. 

– Користувачами соціального таксі є особи з інвалідністю. Це як діти, так і дорослі. Також особи, в яких порушений опорно-руховий апарат, мають проблеми із зором. Ми задовольняємо їх мінімальні потреби. Зазвичай вони просять підвезти їх до закладів охорони здоров’я, органів місцевого самоврядування та навчальних закладів. Наш водій готовий возити людей з інвалідністю, як у Тернополі, так і найближчих населених пунктах, – каже директор отець Роман Загородний.

Щоб отримати послугу перевезення, людина повинна звернутися на гарячу лінію кол-центру благодійного фонду: +38 068 949 2949 й обов’язково записатися. Зі слів отця Романа, на запис також діють певні правила. 

– Бажано, щоб люди звертатися до нас хоча б за день до перевезення. Бо у нашого оператора є список і відмічені години, коли водій вже зайнятий. Тож, якщо ви зателефонуєте нам зранку і попросите в обід вас кудись відвести, а ця година вже буде заброньована іншою особою, то ми вам змушені будемо відмовити. Люди повинні розуміти, скрізь є порядок і треба його дотримуватися, – каже він. 

Щодо ситуацію, у яку потрапила тернополянка Олена, то про неї адміністрацію фонду сповістили. Директор не приховує, людині дійсно можуть відмовити, але на це є причини. 

– Так, дійсно. Коли розпочалися масові ракетні обстріли території України і виникли проблеми з електроенергією, то ми не змогли забрати талони на пальне від організації. Нам сказали чекати, і вже за кілька годин питання ми вирішили. Але варто розуміти, що з однією машиною ми не в змозі обслуговувати всіх, навіть при великому бажанні. Також транспорт може зламатися. Поки працівники ремонтують, ми користуємося транспортом меншого розміру, бо розуміють, що люди на нас розраховують, – розповідає Роман Загородний.

Соціальне таксі розраховане на двоє людей з інвалідністю та супроводжуючих. Якщо ж людина може самостійно пересуватися, тоді її садять у крісло і фіксують паском безпеки. Якщо на інвалідному візку – завозять у транспорт на візку і знову фіксують пасками безпеки. 

Скористатися послугами перевезення можна з понеділка по п’ятницю. Графік роботи: з 09:00 до 17:00. Натомість водій йде на поступки, якщо треба завезти трохи раніше або пізніше.

Також ми дізнаємось, чи реально людям з інвалідністю їздити в громадському транспорті з комфортом і як вони самотужки дістаються до необхідного місця призначення. Про виклики та проблеми, з якими зіштовхуються тернополяни з інвалідністю читайте у наступному матеріалі.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up