Чи є шанси захистити свої права у суді по «космічних» платіжках? Зібрали думки адвокатів

- Багато тернополян ладні йти до суду, бо вважають нарахування тепломереж несправедливими!
- Які вимоги у позові реальні, а які — ні? Коли краще звертатися за захистом порушених прав, ми запитали в адвокатів.
Шалену плату за обігрів під'їздів і підвалів КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» нарахували усім мешканцям багатоповерхівок за грудень.
Чи не цілий січень тернополяни у розпачі: одні думають, де ж взяти гроші, інші відмовляються платити, а треті — планують податися до суду за захистом своїх прав. На лютий тернополяни чекають з острахом.
Журналістка «20 хвилин» розбиралася із адвокатами, чи вартує йти до суду вже, яка вимога є реальною і завершення чого краще дочекатись?
Поки до суду не йдуть
Директор Тернопільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, адвокат Юрій Гордєєв повідомив, що по районних відділеннях до центру зверталося троє людей із Підволочиська для консультації по вказаному питанню. У Тернополі звернулися шість людей на консультацію. По системі вторинної правової допомоги, тобто до суду, поки ніхто не подався.
— До нас звертаються особи, які не мають змоги оплачувати судові витрати. Роботу адвоката оплачує центр, а судовий збір людина платить сама. Держава ці кошти не компенсує, — уточнює адвокат. — Тому, як правило, звернення до суду пов'язане із судовим збором, чи зможе особа його заплатити.
Пан Гордєєв припускає, що люди в очікуванні на перші перерахунки від КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» на підставі обходу усіх будинків робочими групами.
У випадку, коли люди відмовляться платити після перерахунку, бо вважають плату несправедливою, теплові мережі звертатимуться до суду про стягнення боргу.
— Якщо ви підпадаєте під категорію осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, звертайтеся до нас, ми призначимо адвоката, який безкоштовно захистить ваші інтереси у суді, — каже директор центру. — Крім того, судовий збір у такому разі платитиме позивач — тепломережі.
Зауважимо, що такі справи підпадають під категорію захисту прав споживачів. А позивачі-споживачі звільнені від сплати судового збору в усіх судах України.
— Суд буде вирішувати чи відкривати провадження у вашій справі на підставі поданої позовної заяви і долучених до неї документів, — наголошує пан Гордєєв.
За словами фахівця, ініційовані міською радою робочі групи повинні перевірити обгрунтованість нарахувань.Тому громадяни в очікуванні висновків за результатами обходу робочих груп. Відтак, сенсу у судовій тяганині зараз не вбачають.
У суді фахівець радить оскаржувати людям «космічні» платіжки у частині необгрунтованості нарахованої суми.
— Проблема дійсно існує. Вона стосується великої частини жителів Тернополя. А поки люди надіються, що міська влада вирішить цю проблему. Тому до активних дій, тобто до суду, не поспішають, — каже Юрій Гордєєв.
Місцева судова практика з даного питання ще не виробилась, кажуть у Центрі.
Перерахунок опалювальної площі
Адвокат Віталій Вітів каже, що практика судитися із тепломережами загалом — невтішна.
Постановою Верховного суду України від 22 грудня 2020 року по справі № 311/3489/18 визначено, що споживач, який відключений від системи централізованого опалення, зобов'язаний брати участь у загальних витратах на опалення, зокрема, місць загального користування. Правового висновку Верховного Суду притримуються і місцеві суди.
Тому плата нікуди не дінеться, а от що робити, коли, на вашу думку, її нараховують не так?
— Можна звертатися із заявою до виконавця послуг — КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» з проханням надати в найкоротші терміни роз'яснення щодо обліку фактично спожитої теплової енергії для опалення конкретного будинку та розрахунків на оплату цієї послуги, — наголошує авокат.
Тернополяни, котрі в даній ситуації є споживачами, вправі отримати відповіді на свої запитання також від Інспекції з питань захисту прав споживачів і від Держпродспоживслужби.
Зростає успіх саме колективного звернення усіх мешканців — співвласників багатоквартирного будинку.
Чи є перспектива в суді?
Віталій Вітів вважає, що може бути перспективною позовна вимога про перерахунок опалювальної площі місць загального користування і допоміжних приміщень без врахування тих площ, які не опалюються.
Викликає сумнів чи є правомірним і обгрунтованим нарахування за фактичний обігрів приміщень, де немає системи обігріву? Наприклад, горищ. Це питання може розглянути і вирішити суд. Однак, такої судової практики наразі немає, зазначає він.
— Залежно від того, на що теплові мережі множать свій коефіцієнт по Методиці: на загальну площу місць загального користуванні і допоміжних приміщень, чи тільки тих, де реально є батареї, які гріють. Тому може бути доцільним оспорення навіть постанови Кабміну з цього приводу, — резюмує фахівець.
Довідка:
Дізнатися, чи маєте ви право на безоплатну правову допомогу можна тут.
Як отримати безоплатну правову допомогу дистанційно:
- зателефонувати за безкоштовним номером системи БПД 0 800 213 103. За цим номером надаються консультації та роз’яснення з правових питань, додаткові відомості про надання безоплатної правової допомоги тощо. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України безкоштовні.
- скористатися мобільним застосунком «Безоплатна правова допомога», завантаживши його через Google Play чи App Store за посиланням https://bit.ly/3hwwgqR, або завантажити мобільний застосунок «Твоє право», перейшовши за посиланням https://bit.ly/3iorbkE
- у месенджерах Телеграм http://legalaid.gov.ua/telegram.html та Вайбер http://legalaid.gov.ua/viber.html
- у кабінеті клієнта на сайті системи БПД https://cabinet.legalaid.gov.ua/
- потерпілі від домашнього насильства та свідки можуть отримати онлайн-консультацію юристів щодо захисту своїх прав, написавши у Телеграм-чат «Правова допомога протидії насильству» https://t.me/Non_Violence_Bot
- правові консультації також можна переглянути на довідково-інформаційній платформі WikiLegalAid, що розміщена за адресою wiki.legalaid.gov.ua.
Стежте за новинами Тернополя у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.
Ліда Плющ
Новини Тернополя - 20 хвилин
Долучайтесь до нашої групи у Viber https://bit.ly/3oeDsgV