Спецтема: карантин

Чи платитимуть тернополяни пеню та абонплату за травень: нові комунальні сюрпризи

Чи платитимуть тернополяни пеню та абонплату за травень: нові комунальні сюрпризи

Уже з травня в Україні вступають в силу зміни до закону про житлово-комунальні послуги – вводиться абонлата на послуги та пеня на заборгованість. Але це далеко не всі "комунальні сюрпризи", які на нас чекають. 
 

Закон про житлово-комунальні послуги був прийнятий ще в листопаді 2017 року, редакція – від 9 червня 2018 року, а введення в дію – з 1 травня 2019 року.

Опрацювавши статті документу та з допомогою місцевих експертів, розкладемо по пунктах ті зміни, які торкнуться кожного з нас. 

Пеня: кому і коли її рахуватимуть

З 1 травня 2019 року вводиться пеня за несплату вартості житлово-комунальних послуг у визначені терміни. Згідно із законом, за кожен день прострочення платежу пеня становитиме 0,01%, або 3,65% за рік, але загальний розмір пені не може перевищувати суми боргу. Пеню нараховуватимуть з першого робочого дня, що йде за останнім, коли мала бути внесена оплата (20-го числа кожного місяця). Пеню не нараховуватимуть, якщо у держави перед споживачем є заборгованості за субсидії чи пільги або у споживача є довідка про затримку з виплати зарплати.

Якщо після отримання попередження про несплату, заборгованість не погашена впродовж 30 днів, послугу можуть відключити – йдеться про всі послуги, крім електроенергії та газу.

Раніше у спілкування з журналісткою "20 хвилин" начальник міського управління ЖКГ Олег Соколовський розповідав, що нарахування для тернополян почнуться вже з травня.

- Закон почав діяти, а отже з 1 травня вже починаються нарахування і для тернополян, - каже він. - Нараховувати пеню будуть надавачі послуг. Сюди потрапляють всі без винятку боржники. Якщо людина отримала послугу, вона повинна за неї розрахуватись. Якщо оплати нема, треба відповідати за це. 

Коли саме почнуть нараховувати пеню, ми поцікавились і в надавачів послуг. Жодна із організацій не дає конкретної відповіді, мовляв, вони ще не отримали інструкцій, як це має працювати. 
Голова ГО "Рада голів ОСББ Тернополя" Сергій Лупак розповідає, що надання житлово-комунальних послуг здійснюється винятково на договірних засадах. Згідно із законом, такі договори можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір та колективний договір про надання комунальних послуг) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач, колективний споживач). 

- Громадяни мають рік, аби визначитися з видом договірних відносин (читай наступний пункт – прим. авт.). На даний момент тернополяни мають старі договори на отримання тієї чи іншої послуги, отже, пеня не може нараховуватися. Якщо монополісти будуть вводити додаткові нарахування, то фактично це можна розцінювати як спекуляцію. Адже я, як споживач, отримую одну послугу, а пеню мушу сплачувати зовсім за іншу. Якщо мешканці самостійно визначилися і вже звернулися до надавача послуг, вони можуть укласти договір раніше, тоді їм можна буде нараховувати пеню за наявність боргу, - наголошує Сергій Лупак.

Нові договори на компослуги: що вибрати

Починаючи з 1 травня 2019 року власники квартир можуть вибрати одну з моделей договірних відносин, продовжує пан Лупак.

Індивідуальний договір. Укладається між власником квартири та “монополістом” (надавачем комунальної послуги). 

Колективний договір – співвласники багатоквартирного будинку проводять збори та приймають рішення укласти колективний договір - обирають уповноважену особу, яка проводить переговори та підписує договір з “монополістом”. 

- Не розумію, як це фактично має відбуватися. По-суті уповноважений повинен відкрити рахунок, на який мешканці будинку будуть перераховувати кошти за отримані комунальні послуги. Відповідно, він і розраховуватиметься з організаціями. Однак у випадку заборгованості підприємства-надавачі послуг виставлятимуть рахунок конкретному споживачеві, - говорить співрозмовник.

Третій вид – це договір з колективним споживачем: укладається між ОСББ та “монополістом”.
- У даному випадку "монополісти" виставлятимуть рахунки не на споживачів, а на ОСББ чи управителя, - говорить Сергій Лупак. – Від форми договірних відносин, згідно із законом, буде визначатися і вартість комунальних послуг. Вона має три складові: обсяг споживання, плата за обслуговування будинкових мереж та плата за абонентське обслуговування. Старі договори на різні послуги продовжують діяти до укладання нових.

Абонплата: за що доведеться платити

У платіжках мають з'явитися нові графи. Кожен індивідуальний абонент буде окремо оплачувати вартість тієї чи іншої комунальної послуги, а крім того – ще й абонентську плату за надання цієї послуги. В абонентську плату будуть включатися витрати виконавця комунальної послуги на складання договору, на підрахунок частки кожної квартири в користуванні колективними послугами, а також витрати на обслуговування приладів розподілу та обліку, йдеться у законі. 

- Прилади обліку електроенергії і газу будуть обслуговувати постачальники електроенергії, газу. Їх витрати будуть входити в абонентську плату за газ і електроенергію. А ось повірка, обслуговування та ремонт внутрішньоквартирних лічильників води і тепла, як і раніше, лежить на їх власниках. Якщо ви звернули увагу, то КП "Тернопільводоканал" уже виніс окрему графу – за обслуговування засобів комерційного обліку (загально будинкові лічильники). Плата за це нараховується щокварталу і залежить кількості абонентів у будинку. За рішенням виконкому міськради, розмір плати коливається від 2 грн до 185 грн. 

Абонплату доведеться платити щомісяця у фіксованому розмірі та у випадку, якщо комунальні послуги не використовуєте. Сума буде визначена в договорі. Кабінет Міністрів у своїй постанові розробив граничний розмір плати. Він визначається за формулою і буде змінюватися разом зі зростанням мінімальної зарплати.

Хто такі управителі будинку?

Зміна Управляючої компанії (ЖЕКу) – це також одна з новацій закону. Тепер співвласники кожного будинку мають право змінювати Управляючу компанію (ЖЕК) за визначеною процедурою. Кожен будинок повинен провести збори та вибрати Управителя. Альтернативний варіант – створення ОСББ. Буде окремий кошторис та договір по кожному будинку. Тобто Управителі (ЖЕКи) не зможуть перекидати гроші з одного будинку на інший для виконання ремонтних та інших робіт.
- Управитель - юридична особа зобов’язаний мати у штаті щонайменше одного найманого працівника, який пройшов професійну атестацію на відповідність кваліфікаційним вимогам професії "менеджер (управитель) житлового будинку (групи будинків)". Управитель - фізична особа - підприємець зобов’язаний самостійно пройти професійну атестацію. Визначеного терміну, коли тернополяни можуть вибрати собі управителя, згідно із законом, немає, - каже Сергій Лупак. 


Борг за комунальні послуги перевищує 1 млрд грн.

У січні–березні 2019р. населенням області оплачено за житлово-комунальні послуги, включаючи погашення боргів попередніх періодів, 1106,9 млн.грн (86,0% нарахованих за цей період сум), що в 2,1 раза (на 582,0 млн.грн) більше, ніж у січні–березні 2018р., за постачання електричної енергії – 231,6 млн.грн (на 26,8%, або на 48,9 млн.грн більше).

На кінець березня 2019р. заборгованість населення зі сплати за постачання природного газу становила 819,7 млн.грн, за централізоване опалення та постачання гарячої води – 147,7 млн.грн, за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій – 42,9 млн.грн, за централізоване постачання холодної води та водовідведення – 16,9 млн.грн, за вивезення побутових відходів – 8,6 млн.грн, за постачання електричної енергії – 97,9 млн.грн. 

Інформацію надало Головне управління статистики у Тернопільській області. 
 

Коментарі (4)
 • гср

  Здається ЖКГ вже хочуть розвалити до решти
 • Лілія Воробель

  А організація в якій працює мій чоловік повинна виплачувати пеню за несвоєчасно виплачену зарплату??? Борг становить більше 3 місяців...
 • Світлана Бобилюк

  Так звісно платимо чимало то ще більше ще хочуть ,а якісних послуг як не було то напевне і не буде.
 • Тихоліз Міша

  Борг за опалення 5600грн.
  Пеня за рік наросте на 204грн.
  Якщо поставити 5600 на депозит, то накапає 826грн. чистими.

  P.S. Пропоную конторам - здирникам: В кого централізоване опалення, а також за газ -  не платити. Нехай почекають і подумають. ))
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
16:32 На Тернопільщині відновили внутрішньорайонні пасажирські перевезення: коли дозволять внутрішньообласні? 16:05 Чи є підтвердження коронавірусу у військових з Тернопільщини? 15:40 В'їхав у бетонний стовп та втік: за вихідні на Тернопільщині трапилось 6 ДТП. Є постраждалі 15:02 Взяти квиток на потяг до моря: місія (не)здійснена? Від читача 15:30 Укладення аліментного договору 14:33 У Тернополі на ринку виявили гранату, запаковану у згорток (оновлюється) 13:57 Оприлюднені епідеміологічні вимоги до проведення ЗНО. Що дозволено та заборонено 13:20 "Кароче, ви вже, певно, спите. Напишу рано": хроніки карантинних чатів від вчительки з Тернопільщини photo_camera 12:51 Грабіжник вкрав гаманець із чужої сумки та зумів зняти усі заощадження з картки 12:23 Енергетики: "за" чи "проти". Як ці напої впливають на здоров'я, розповів медик 11:49 Водоканал планує підняти тарифи на воду. Скільки доведеться платити тернополянам 11:20 На Тернопільщині викрили банду, яка підробляла документи та торгувала ними (ОНОВЛЕНО) 10:50 Єдиний у світі храм з вишитим іконостасом знаходиться на Теребовлянщині 10:23 5 міфів про ручне тестування (новини компаній) 10:13 Коронавірус і карантин станом на 25 травня (ОНОВЛЮЄТЬСЯ) 09:46 Кількість нових випадків Covid-19 в Україні різко зменшилась. Дані по областях 09:25 На Тернопільщині +6 хворих на Covid-19. Де зафіксовані нові випадки 09:01 Після вихідних долар та євро подешевшали: курс валют на понеділок, 25 травня 08:00 Цей день в історії, 25 травня: мультфільм "Їжак в тумані" визнали кращим анімаційним фільмом 07:01 Прохолодно і з дощами: синоптики дали прогноз
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up