Чому Тернопіль входить у десяток міст з найвищими тарифами на опалення

Чому Тернопіль входить у десяток міст з найвищими тарифами на опалення
  • Щоразу отримуючи платіжи, у тернополян стає волосся дибки. Кожного місяця тариф коригується в залежності від температури повітря. А найближчим часом центральне опалення у Файному може ще подорожчати.
  • «RIA плюс» спробувала розібратися, чому Тернопіль входить у десятку міст, для яких тепло коштує найбільше.

Тернополянка Олеся разом із чоловіком живуть у двокімнатній квартирі. За центральне опалення платять біьше двох тисяч гривень плюс інші послуги, набігає приблизно 3000 грн. Немало.

Нагадаємо, що в листопаді 2018-го року Тернопіль один із перших в Україні підняв тарифи на центральне опалення – 42,24 грн/ кв. м (раніше – 30,50 грн).

Як пояснював тоді директор КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» Андрій Чумак, різкий стрибок ціни пов'язаний зі зміною вартості енергоносіїв.

Відео дня

- У собівартості тарифу найголовніший компонент – вартість природного газу, вона займає майже 90% тарифу. Серед інших факторів – зростання ціни на електроенергію. На тариф вплинуло підняття ціни на холодну воду, яку ми використовуємо для технологічних процесів. Зростання середньої заробітної плати працівників підприємства стало другим ключовим фактором, що вплинув на підвищення тарифу на центральне опалення для тернополян – пояснював він.

Якщо для населення тарифи у листопаді збільшилися, то для бюджетних та комерційних установ вони зменшилися – на 15-16%.

Тернопіль першим підняв ціну

На відміну від Тернополя, ситуація з тарифом в інших містах була набагато кращою. Наше місто потрапило в рейтинг найвищої ціни на центральне опалення. Чому так? На це запитання ще в листопаді пан Чумак давав наступні пояснення.

- Частина міст заклали складову на заробітну плату працівникам раніше, ніж ми. Тому підняття тарифів у них буде залежати суто від підняття ціни на природний газ. Є також міста, тарифи для яких встановлюють не органи місцевого самоврядування, а Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг. Це бюрократична процедура перегляду тарифів, яка передбачає проведення громадських слухань. Тож підвищення ціни на тепло може зайняти там і до двох місяців. Зміна тарифів у таких містах може відбутися орієнтовно в січні 2019 року. Це негативно відіб’ється на роботі самих підприємств, адже вони будуть мати збитки, які потім також закладуть уже в новий тариф, - розповідав тоді керівник. – Тому за п’ять-шість місяців ми побачимо те, що Тернопіль буде знову займати середню планку за рівнем тарифів серед інших міст України.

Отже судячи зі слів посадовця, поки тернополяни платять «адекватну» ціну, інші міста працюють у збиток. «RIA плюс» відстежувала ситуацію. Із 1 січня тарифи на опалення таки змінилися і в інших містах країни. У частини з них ціна стала вищою, ніж у нас, а в решти – піднялася, але є набагато нижчою. Редакція розробила карту, де представлені тарифи по всіх обласних містах країни (див. вище – прим. авт.). Для її підготовки враховували дані з офіційних сайтів компаній, які надають послуги з теплопостачання в тому чи іншому регіоні.

Як розраховують тариф

За даними, що вдалося зібрати, Тернопіль ввійшов у десяток міст, що мають найбільшу ціну на центральне опалення. Вищі ставки – у Краматорську, Кропивницькому, Сєвєродонецьку, Дніпрі, Сумах. Як розраховують тариф і що впливає на його формування?

- На даний момент ми є ліцензіатом обласної державної адміністрації, тому тарифи нам встановлюють органи місцевого самоврядування. Для них діє «Порядок формування тарифів…», встановлений Постановою Кабміну № 869, - розповідає заступник директора КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» Володимир Онишків. – Тарифи формуються нормативним методом, тобто обсяг витрат визначається із застосуванням нормативного методу на підставі результатів аналізу витрат за попередні роки із урахуванням змін, які передбачаються у планованому періоді, та цін (тарифів). Те, що не нормується, встановлюється на рівні факту попереднього періоду, а також можна застосовувати індекси росту, визначені Кабміном. Питома ж вага витрат – нормативні – це і природний газ, і електроенергія, і технологічна вода, проведення ремонтних робіт, заробітна плата також не може перевищувати нормативні розрахунки. Менше 10% не нормуються, вкладаються у розрахунок на рівні факту попереднього року.

Для кожного ресурсу – своя формула розрахунку. Підрахунок  в натуральних показниках, потім усе множиться і ділиться.

-  Є паспорти на кожне обладнання, де виробником описані витрати в залежності від умов. Є нормативні вимоги, скільки втрат можемо дозволити у теплових мережах – це приблизно 12,1%. Є план продажу на рік. Опрацювання нормативних показників та встановлення тарифу – це досить складна процедура. Лише математичний підрахунок, ніякої хімії, - додає директор підприємства Андрій Чумак.

«Формування тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії здійснюється ліцензіатами відповідно до річних планів її виробництва, транспортування і постачання, економічно обґрунтованих планованих витрат, визначених на підставі державних та галузевих нормативів витрат ресурсів, техніко-економічних розрахунків, кошторисів, з урахуванням ставок податків і зборів, цін на матеріальні ресурси та послуги у планованому періоді. Калькулювання собівартості виробництва, транспортування та постачання теплової енергії здійснюється з розрахунку на планований період. При цьому одиницею такого калькулювання є 1 Гкал. теплової енергії», - йдеться у постанові Кабінету Міністрів України «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги».

Згідно із документом, при формуванні тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, є планований прибуток. Він визначається як сума коштів, що перевищує суму повної планованої собівартості, і спрямовується на здійснення необхідних інвестицій, погашення основної суми необхідних запозичень або інвестування за рахунок власного капіталу в необоротні матеріальні та нематеріальні активи для провадження ліцензованої діяльності, забезпечення необхідного рівня прибутковості капіталу власників (нарахування дивідендів), відрахування до резервного капіталу та нарахування податку на прибуток.

Формула нарахування тарифу

Щоб звести всі показники докупи, у КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» опрацьовують тисячі сторінок нормативних положень. У постанові №869 знаходимо формулу, за якою можна вирахувати ціну на центральне опалення. Отже, цитуємо: «Розрахунок одноставкових тарифів проводиться шляхом ділення суми річних планованих витрат, що включаються до повної собівартості, та річного планованого прибутку на планований річний обсяг реалізації теплової енергії, визначений річними планами виробництва, транспортування і постачання теплової енергії»:

Тариф = Витрати повної собівартості + витрати на покриття втрат + плановий прибуток / об’єм реалізації теплової енергії. 

Підставляємо дані, отримані з КП «Тернопільміськтеплокомуненерго»:

474 144,29 тис. грн/ 271 432,83 = 1746,82 грн/Гкал.

Дані для підрахунків – дивись таблиці.

Цей тариф – для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії. У будинках, де лічильник тепла не встановлений, враховують опалювальну площу та коефіцієнт, який включає середньомісячну температуру і фактичну кількість днів, коли надається послуга. Наразі тариф для населення у Тернополі становить 42,24 грн/ кв. м.

Чому ціни відрізняються?

Вартість вираження тарифів в різних регіонах і населених пунктах України відрізняється. Хоча принцип нарахування однаковий.

Згідно із інформацією Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, головними показниками, які фактично відрізняються в різних областях країни є: вартість палива, витрати на обслуговування обладнання, втрати тепла при транспортуванні, обсяги реалізації теплової енергії. Крім того, різняться витрати на оплату праці, податкові платежі, плановий прибуток.

Фактично перевірити, чи не завищені показники при розрахунку тарифу у Тернополі, навіть людям, які мають економічну освіту, буде проблемно. Адже для цього потрібно опрацювати тисячі сторінок нормативних положень.  Захист прав споживачів у даному випадку належить до повноважень місцевих органів самоврядування.

 

 

 

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (10)
  • Artem

    При постоянном росте тарифов, роста заработных плат так и не наблюдается в стране. Чем дальше, тем больше думаю про работу зарубежом. По-моему сейчас достаточно нормальных вакансий, на которые можно официально устроиться, тем более учитывая безвизовый режим и упрощенные процедуры регистрации наших жителей заграницей. По Польше вакансий действительно очень много нахожу https://www.eurabota.ua/jobs-in/poland-vroclav/jobs-offered можно подобрать что-то под свои способности и навыки. Ну во всяком случае, так вы будете уверенны, что вас не "кинут" на заработную плату и вам не придется возвращаться домой без денег.

    тер reply Artem

    кидалово та ваша евро работа
  • Уляна Науменко

    Перше, що є ненормальним це те, що теплокомуненерго є монополістом в наданні послуг опалення. Що споживач не може встановити індивідуальне опалення. Тому і такі ціни. В людини нема вибору. Або платити або забирають хату за борги. А ви хочете далі голосувати за Порошенка....
  • Світлана Бобилюк

    За січень місяць тепло коштувало51,50.
  • Igor Kolyasa

    Ширше вуха!
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
22:00 На Великдень в Тернопільській області порядок охоронятимуть понад 600 правоохоронців play_circle_filled 21:00 6 травня у парку Сопільче проведуть гаївки 20:05 Що класти у кошик і що робити з пасками, які не з'їли: о. Олексій Філюк відповідає на ваші запитання 19:00 Тернопільщина втратила захисників Володимира Солтана, Володимира Попеля і Богдана Добрянського Від читача 17:08 Кіберполіція запустила проєкт "Чатові онлайн" 18:08 На Тернопільщині відкрили оновлений ізолятор тимчасового тримання 17:23 Допомога ЗСУ на Великдень: мер Тернополя Надал вчергове повіз захисникам на передову дрони, Великодні паски та військове спорядження (пресслужба Тернопільської міської ради) 17:03 Дезертира засудили до року дисциплінарного батальйону. Одразу — на передову? 16:00 Передчасно пішла у вічність медсестра-анестезист з 2-ї лікарні 15:03 На Театральному майдані збирають кошти на евакуаційний автомобіль для захисників photo_camera 14:15 Без яєць та молока, з ромом та журавлиною: блогери та господині Тернополя поділилися рецептами пасок 13:30 До смерті побив знайомого: підозрюють 36-річного тернополянина 13:03 На Страсну П'ятницю у храмах Тернополя провели обряди винесення Плащаниці: як усе відбувалося photo_camera 12:27 На Тернопільщині до 10 років ув’язнення засуджено батька, який зґвалтував неповнолітню дочку 12:03 Чи є черги у Тернополі до ТЦК та до коли чоловіки мають оновити дані 11:00 Дружина священника із Чорткова потребує допомоги на лікування 10:30 Понад тисячу дітей писанкували в рамках «Великодньої веселки» від «Контінентал» (новини компаній) 10:06 Митрополит Василій Семенюк омив ноги священникам photo_camera 09:30 У Теребовлі до Великодня облаштували святкові фотозони 09:05 На Тернопільщині 3-4 травня — надзвичайний рівень пожежної небезпеки
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up