Доплати військовим у 30 тисяч: де взяти гроші? Що кажуть тернопільські нардепи і держслужбовці

- Вже буквально наступного дня після оприлюднення новини, яку тернополяни, як і більшість українців, сприйняли позитивно, фінансисти та окремі народні депутати пояснили: відкритим залишається питання про те, чи здатен буде український бюджет профінансувати ці виплати.
- Висловіть у коментарях свою думку: за рахунок чого можна знайти кошти на виплати військовим і кому саме варто нараховувати доплати.
За повернення доплат військовим проголосувала Верховна рада, але кошти навряд чи повернуть, адже їх просто ніде взяти.
Чи голосували за повернення тернопільські нардепи і де, на їхню думку, можна знайти кошти для доплат? Що кажуть військові, поліція, рятувальники, яким пропонують доплатити, а що думають держслужбовці, зарплати яким пропонують урізати, з’ясовувала «20 хвилин».
Грошей на всіх нема
Голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев заявив, що поправка, проголосована у ВР щодо повернення надбавок військовим, не гарантує проведення виплат.
За словами Гетманцева, у поправці Дмитра Разумкова до законопроєкту N8312 пропонується збільшити витрати на виплати військовим без фактичного джерела, за рахунок чого це вдасться зробити.
— Передбачені видатки бюджету на 154 мільярди, а компенсатори за рахунок скорочення заробітних плат держслужбовцям до 67 тисяч гривень нараховують лише 2 з половиною мільярда. 154 і 2,5. Ви розумієте, що це шалена різниця між цими коштами. 98% від того, що він запропонував, необхідно десь взяти, – наголосив Гетманцев и додав, що виплати військовим повернуть, якщо знайдуть, де взяти гроші.
11 квітня 2023 року до Верховної Ради внесли постанову, яка блокує повернення доплат у 30 тисяч гривень військовослужбовцям, поліцейським і посадовим особам служби цивільного захисту.
Народний депутат Володимир Цабаль, фракція «Голос», який, до речі, родом з Тернопільщини, пропонує Верховній Раді скасувати рішення щодо ухвалення законопроєкту, який передбачає, зокрема, повернення виплати 30 тис. грн для військовослужбовців, поліцейських і рятувальників. Відповідний проєкт постанови № 8312-П зареєстровано в парламенті 11 квітня.
Детальніше про проект постанови
— Поки ця постанова не буде розглянута в залі, спікер не має права підписати закон. А це найближчими тижнями не відбудеться через графік засідання Ради, — зазначив народний депутат Ярослав Железняк.
Хто міг би мати право на виплати
Якщо аналізувати законопроєкт про доплати, то до кінця дії воєнного стану такі кошти можуть отримувати:
-
військовослужбовці ЗСУ;
-
особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту;
-
поліцейські.
Ці категорії щомісячно отримуватимуть додаткову винагороду в розмірі 30 тисяч гривень незалежно від покладених на таких осіб завдань чи районів проходження служби.
Хто не отримає доплату
Положення законопроєкту не поширюється на:
-
курсантів (слухачів) вищих військових навчальних закладів
-
курсантів і слухачів закладів вищої освіти зі специфічними умовами навчання.
Чи залишається виплата в 100 тис. грн на передовій?
Так. Для бійців, які беруть безпосередню участь у бойових діях в районі ведення воєнних дій, доплати і далі мають становити 100 тис. грн на місяць.
У тексті закону вказано, що розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень щомісячно для осіб, «які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення)», зокрема:
-
на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України,
-
на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, в районах ведення бойових дій.
Йдеться про те, що військові, включно з військовослужбовцями строкової служби, можуть отримувати 100 тис. грн «у період здійснення таких заходів» — у розрахунку на місяць «пропорційно часу участі у таких діях та заходах». Тобто якщо за документами військовий виконував бойове завдання на передовій протягом половини місяця, він отримає половину максимальної виплати.
Треба додаткові джерела фінансування
Після подій, які резонували на всю країну, і на наших сторінках соцмережах місцеві вибухнули обуреннями. Особливо обурило людей, що наш земляк заблокував повернення виплат військовим.
— Голосування за доплати військовим по 30 000 грн. це супер рішення і перемога, — написав на власній сторінці у Фейсбук екс-нардеп від Тернопільщини Михайло Апостол. — Якщо б популісти не рвали цю перемогу на шматки, як Тузік ганчірку, знаючи, що сьогодні грошей на доплати немає. Їх дійсно немає. Але ж вчора всі голосували «За»? Бо страшно. Страшно не підтримати. Якщо грошей немає, то голосуйте «Проти», а якщо голосуєте «За», то мовчки знаходьте гроші. І ви знайдете гроші. Не сумніваюсь.
«Це не депутати зняли 30 тисяч, це Уряд! Взагалі не вкладається це в голові! — напише Евгений Минтус у коментарі до матеріалу на «20 хвилин». — Зараз є такі випадки, рота приблизно виконує одне і теж саме завдання, але пів роти отримує, а пів ні. І головне нікому до цього немає діла. Тому кому війна, а кому мати рідна. Як, що не буде справедливості то хто піде служити? Може депутати — сумніваюсь! Всі розуміють, що зараз скрутні часи, але зараз все потрібно віддавати на армію, тому вважаю що уряд повинен повернути те що відібрав у військових».
— Я проти! 30 тисяч нехай доплатять тим, хто дійсно воює, нехай їм буде 130 тисяч доплати, а не м.нтам! — написав у коментарі Читач51. — Нехай на ті 30 тисяч, які будуть отримувати м.нти, ДСНС, мобілізовані, які сидять, наприклад, у Львівській області, купуються дрони, автомобілі і інше, що полегшить службу справжнім Захисникам! А так це просто популізм!!!
Що відомо про Володимира Цабаля?
«20 хвилин» прагнули почути думку з цього приводу самого нардепа Володимира Цабаля. Намагались зв’язатись з ним за допомогою месенджера, тому відправили повідомлення. Однак він не відповідає. Якщо готовий висловити свою позицію, ми опублікуємо його позицію.
У червні 2021 року Володимир Цабаль оголосив про своє приєднання до новоствореного об'єднання «Справедливість» та про недовіру голові фракції «Голос» у ВРУ разом з іншими 10 депутатами партії. У 2019 році був обраний народним депутатом 9 скликання від партії «Голос» за номером 12 у списку як член партії. Член однойменної фракції. Секретар Комітету з питань бюджету.
Економіст, спеціаліст з аналізу даних, бізнес-аналітик. З 2008 до 2019 року був асоційованим партнером у консалтинговій компанії «McKinsey&Company». У 2006−2007 роках був бізнес-аналітиком у ТОВ Нестле Україна, в 2007 році — в Nestle Hellas SA в Афінах (Греція). У тому ж році був керівником команди Нестле Българія в Софії.
У 2005 році працював спеціалістом з аналізу даних на дочірньому підприємстві транснаціональної компанії Tetra Pak — Тетра пак Україна.
Закінчив факультет економічних наук НаУКМА та отримав ступінь МВА у бізнес-школі INSEAD, повідомляє https://www.chesno.org.
Думки інших нардепів розділились
А що думають про повернення виплат військовим народні депутати від Тернопільщини? «20 хвилин» поцікавились, чи голосували вони за повернення доплат, де для військових можна взяти гроші.
Зазначимо, що з проханням прокоментувати звернулися до семи депутатів: Людмили Марченко, Ігоря Василіва, Володимира Гевка, Андрія Богданця, Миколи Люшняка, Івана Чайківського та Івана Калаура.
У пресслужбі Івана Чайківського відповіли, що коментаря на цю тему не буде. Пани Люшняк та Калаур теж у месенджері не бачили запитань журналістів, тому ми пропонуємо їм, щойно матимуть можливість, дати відповідь на запитання, а ми їх опублікуємо. Як і Володимиру Гевку, який, пославшись на зайнятість, не надав коментаря журналістці.
Відгукнулись та прокоментували троє.
Коментарі нардепів
Людмила МАРЧЕНКО, фракція «Слуга народу»:
— Так, я голосувала. Для мене питання, що стосуються виплат військовослужбовцям, є вкрай важливими. Я із родини військових, мій чоловік, брат, батько військові, дід теж був військовим. Тому знаю, як це важливо і все, що пов’язане з додатковими нарахуваннями, підтримую в повному обсязі. Насправді я за те, щоб люди в тилу мають отримували одну зарплату, а ті, що на передовій — іншу і набагато більшу. Скасовував, ви знаєте, ці виплати, Кабмін. І нас запевнили, коли ми виділяли попередні 587 млрд грн під час попереднього голосування, що буде повне забезпечення ЗСУ за цим градієнтом. Цього Кабмін не зробив. Інше питання, коли ми приймали держбюджет (на 2023 рік – прим. авт.) і там були закладені кошти для забезпечення військовослужбовців, також ця сума була. Тепер виявилось, що її або немає, або вона недостатня, або інші питання. Завжди у Кабміну їх дуже багато, розподілення коштів відбувається дивним шляхом, щось закуповується, а щось ні — і при цьому моніторинг практично зробити неможливо. Тому я за будь-які дії, пов’язані із покращенням забезпечення військовослужбовців, інше питання – де власне взяти ці кошти, якщо їх наразі в бюджеті немає. Ми пропонували модель на заощадження і виведення додаткових коштів з ігрового бізнесу, з сигаретно-табачного, але найголовніше – це реформація митниці, і після цього ми очікуємо як мінімум 180 млрд грн до кінця року, а це вже зможе покрити значну частину бюджету для виплат на ЗСУ.
Не підтримати повернення виплат у той момент в залі (Верховної ради – прим. авт.) – це була б, як на мене, якась зрада. Звичайно, зараз це великий хайп, чому не працює ця правка, а вона дійсно не працює. Але це ще один великий пендель для урядовців, представників Міністерства фінансів і прем’єр-міністра, аби увімкнути мозок і почали діяти, а не видумувати всілякі схеми із закупівлі яєць та іншого.
Андрій БОГДАНЕЦЬ, фракція «Слуга народу»:
— Звичайно, потрібно виплати військовим повертати. Але цим законом ми повернули всім — працівникам поліції, ДСНС, іншим службам, де вони не перебували б. Чи це в зоні бойових дій чи, умовно кажучи, у Тернополі, Львові чи на Закарпатті. Де вони не мали би отримувати ці «бойові» доплати. Наприклад, я в 2015 році був в зоні АТО. Коли ти проходиш ротацію, у зоні бойових дій отримуєш ці бойові. Йдеш на ротацію додому — не отримуєш. Передусім цим голосуванням ми в бюджеті створили діру в 120 млрд, їх потрібно буде десь взяти, а брати особливо немає де. Або піднімати податки, або брати нові закордонні запозичення. А ми і так надто багато коштів зараз витрачаємо на війну. Я вважаю, що ми зобов’язані забезпечити для наших військових гідний рівень існування — як для них, так і для їхніх родин. Але ми маємо те, що маємо. Як на мене, повертати потрібно тільки тим людям, які перебувають в зоні бойових дій. Повертати ці додаткові 30 тисяч іншим — як на мене, це нечесно.
Щодо зменшення зарплат топ-чиновникам, я вітаю це, особливо це стосується наглядових рад. Це якийсь, вибачте, лютий треш, коли топ-чиновники отримують зарплати 250 тисяч чи мільйони.
Ігор ВАСИЛІВ, фракція «Слуга народу»:
— Я вважаю, що заяви про повернення 30 тисяч — це популізм, якщо чесно. Я не розумію, де ми можемо взяти гроші. Для чого тоді працює бюджетний комітет і Міністерство економіки? Щоб можна було правкою внести? Це ж не 5 копійок. Друкарський станок зламається, якщо щодня додруковувати таку суму. Це нереальна сума. Якщо питання в тому, чи я хочу, аби військовим додали ці виплати — так, 100%, і навіть збільшити в десятки разів. У військових має бути достойна зарплата. Але щоб завтра ми не мали біди. Податки не збираємо, бо війна і бізнес загинається, тоді треба включити друкарський станок. А ми вже були свідками, до чого це призводить, і ми мали мільйони на руках. Ми додамо 30 тисяч, а в результаті гроші знеціняться, і за них умовно можна буде купити хліб і молоко.
Що робити? Тут два моменти. Якщо Президент підпише закон – потрібно вмикати друкарський станок або підвищити податок. Увімкнути станок і друкувати гроші, тоді навіть ті військові на нулі, які отримували по 100 тисяч і, приміром, збирали на квартиру — матимуть копійки. А підняти податки і, скажімо, ввести акциз на пальне – подорожчає все. Той, хто говорить і голосує за правку, свідомо йде на те, що або ми знищуємо бізнес нанівець, або знецінюємо гривню. А відповідати за це хто буде? А треба ще пенсії і зарплати бюджетникам виплатити. Тому саме з цієї причини я взагалі не голосував. За кожне голосування треба нести відповідальність. Голосували, мабуть, ті, хто знає, де взяти ці гроші. Я не голосував, бо не бачу. Аби ми зараз не нашкодили самим бійцям. Я людина практична і знаю, як працює бізнес, тому не бачу виходу, як це зробити на практиці. Друкуємо гроші — курс піде догори, а в нас ще є зобов’язання перед МВФ тримати цей курс. Військовому додамо, а в його мами заберемо пенсію чи не будемо доньці опалювати школу?
Скільки з'їдають самі нардепи?
До слова, а скільки «з'їдають за рік» самі нардепи? Ми проаналізували матеріал наших колег. За даними Ліга бізнес, зарплати нардепів і помічників таки зростуть.
Так, першою бюджетною програмою «Здійснення законотворчої діяльності Верховної Ради України» передбачено видатки в розмірі 1, 267 млрд грн. Основну їхню частину з’їдять зарплати — 66,3 % (від загального обсягу видатків споживання).
Для порівняння: компенсація вартості проїзду територією України, вартості оренди житла та винайму готельного номера, відшкодування витрат, пов’язаних з виконанням депутатських повноважень, складуть лише 30,7 % від загального обсягу видатків споживання, пишуть наші колеги.
На оплату праці лише народних депутатів і їхніх помічників-консультантів у цій базовій програмі заклали 688,56 млн, що порівняно з 2022 роком є більшим на 97,85 млн. У пояснювальній записці такі цифри обґрунтували прив’язкою до зростання прожиткового мінімуму.
За розрахунками Управління справами Апарату Верховної Ради України, також ці кошти будуть необхідні «на компенсацію невикористаних днів відпустки народних депутатів України в разі закінчення терміну повноважень Верховної Ради України» (за Конституцією, наступні парламентські вибори мають відбутися в останню неділю жовтня наступного року).
Що кажуть у поліції, ДСНС і військові
Ми також хочемо почути думку тих, кого стосуються можливі зміни. Тож звернулися за коментарями в управління ДСНС, обласної поліції та до військових. Давати публічно коментарі там відмовилися, мовляв вони — люди у погонах. І додадуть гроші чи ні — все одно виконуватимуть свою роботу.
Боронитимуть країну незалежно від розміру виплат і військові. Хоча, кажуть, доплати у 30 тисяч — важливі.
— Ми зобов’язані виконувати поставленні завдання, але додаткові виплати є мотивуючим фактором під час несення служби, — каже офіцер, військовослужбовець ЗСУ Юрій. — Додаткові виплати, на мою думку, також допомагатимуть ухвалити правильне рішення під час укладання контракту на службу ЗСУ. Окрім того, популяризація військової служби має насамперед кілька складових: підготовка, оснащення армії і обов’язково грошового забезпечення.
Це матеріальне забезпечення має бути таким, аби військовий боронив свій народ і землю та не переживав, за що, скажімо, має вивчити дітей, що покласти у великодній кошик чи за що купити ліки для когось із членів родини, продовжує співрозмовник.
— Військовий має захищати державу, а держава має зробити все, щоб військова служба була престижною, мотивуючою і щоб кожен військовий, що одягнув однострій, пишався, що він є частиною ЗСУ, — зазначив офіцер Юрій.
А що з держслужбовцями?
Оскільки одна з пропозицій, де взяти гроші на доплати військовим — за рахунок скорочення зарплат держслужбовцям і співробітникам державних підприємств, ми поцікавились в наших органах виконавчої влади та місцевого самоврядування, що вони про це думають.
Звертались до керівників кількох державних підприємств, але цю тему вони категорично відмовились коментувати. Такою ж була відповідь і в міськраді, ці, щоправда, послались на те, що не є держслужбовцями. В ОВА спочатку погодились прокоментувати і навіть не для преси пояснили, що готові погодитись на скорочення власних зарплат заради військових. Хоча, натякнули, вони не такі вже й великі. Скажімо, відділ із чотирьох осіб у місяць має зарплату меншу за 30 тис. грн. кілька годин журналісти чекали на позицію держслужбовців з ОВА, проте там коментувати офіційно таки відмовились.
Висловіть у коментарях свою думку: за рахунок чого можна знайти кошти на виплати військовим і кому саме варто нараховувати доплати.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
Я один з таких. До війни я знімав квартиру, працював, до війни збирав гроші на автомобіль. Всі ці гроші пішли на обмундирування. Коли була премія 30тис. я ще міг трохи відкладати але не багато, так як дружина народила дитину. А тепер без премії вистачає лише на квартиру підгузки і на продукти. Дитина росте швидко і доводиться ще більше економити, щоб дитину одягнути. Дружина вже й забула коли купувала щось нове для себе, тому що просто критично не вистачає коштів. Порахуйте скільки потрібно молодій сім'ї для проживання з урахуванням зйомного житла. Але ж депутатів це не цікавить... Їм пох.... На простих людей