Експорт та імпорт: з якими країнами та чим торгує бізнес Тернопільщини

Міжнародне економічне співробітництво – це важлива складова для побудови економіки будь-якої країни. Зараз, в умовах повномасштабної війни, для України питання експорту та імпорту набувають ще більш важливого значення. «20 хвилин дізналися» з якими країнами торгували підприємці Тернопільщини у минулому році та як змінюється ситуація з міжнародною торгівлею у 2022-му.
Найбільше експорту до Польщі
Зовнішньоторгівельний оборот Тернопільщини у 2021-му році склав понад один мільярди гривень. Відповідно, виробники регіону продали закордон товарів на 678,9 мільйонів доларів, а закупили імпортних товарів майже на 150 мільйонів доларів менше – 530,3 мільйони доларів?
Тож, до якої країни виробники Тернопільської області найактивніше продавали свої товари? Як розповіли в обласному управлінні міжнародного економічного співробітництва та інвестиційних проєктів, більше третини експорту Тернопільщини у минулому році дісталися Польщі.
На другій позиції Китаї – до цієї країни поїхали 13% товарів, які продали закордон жителі Тернопільщини минулоріч. Доволі несподівано «топ-трійку» тернопільського експорту замикають не такі близькі, як Польща та не такі великі, як Китай – Нідерланди. На цю невелику західноєвропейську країну припало 5,7% експорту з регіону.
Також значно доля експорту товарів (від 5 до 1 відсотка) з Тернопільської області у 2021-му році прийшлася на такі країни: Саудівська Аравія, Німеччина, Бельгія, Франція, США, Пакистан, Білорусь, Італія, Румунія, Португалія, Велика Британія, Швейцарія, Казахстан.
З екзотичних країн, з якими велася торгівля – це були країни Африки. Туди продавали зернові. Але зараз є проблеми зі співпрацею з ними, оскільки наразі не працюють морські порти.
Продаємо електричні машини та зернові
Щодо товарних груп, то найбільше, майже 30% товарів — це були «електричні машини». Зернові склали 17,5% експорту з Тернопільщини. Трошки менше експортували насіння та плодів олійних рослин – 14,5 %. Також закордон з Тернопільщини продавали м’ясні продукти, меблі, жири та олії, білкові речовини, пластмаси, продукти переробки овочів, плоди та горіхи, та навіть ядерні реактори, а ще вироби з чорних металів, вони склали 1,2% від експорту Тернопільщини у минулому році.
За 2022-й рік в обласній адміністрації наразі надають дані тільки за за період з січня по березень. Наступного разу, кажуть буде інформація тільки за підсумками першого півріччя.
Згідно з цими даними, за січень-березень 2022-го року кількість експорту товарів Тернопільщини зросла на 36,5% у порівнянні з аналогічним періодом 2021-го року. Значно більше стали експортувати зернових – у три рази. Продукти переробки овочів – майже у вісім разів більше. Майже удвічі більше експортували і м’ясні продукти. Вироби з чорних металів експортували більше, ніж на 86,6%.
— Експорт у нас переважає над імпортом і це добре, — розповідає про першу частину 2022-го року Наталія Зарицька, начальниця управління міжнародного економічного співробітництва та інвестиційних проектів обласної військової адміністрації. — І показники зросли у порівнянні з минулим роком. У Євросоюзі, Великобританія, Канада та інші країни зараз зробили безмитне перевезення товарів з України, відтак буде тенденція на збільшення, — пояснює Зарицька.
Імпортуємо більше солі та коштовного каміння
Польща є лідером не лише стосовно закупівлі товарів з Тернопільщини у минулому році, а й з продажу своєї продукції до регіону. Так, більше 30% імпорту до Тернопільської області склали товари польського виробництва. На другому місці –Литва 10,5% товарів привезених на Тернопільщину саме цієї країни Балтії. «Топ-трійку» «імпортних» країн замикає Німеччина. На неї припало 8,4% від загального імпорту товарів до Тернопільщини. З Китаю привезли тільки 6,5% товарів. Від 6 до 1,3 відсотків імпорту прибули до Тернопільської області з Італії, Білорусі, США, Угорщини, Франції, Нідерландів, Ісландії, Туреччини, Норвегії, Чехії, Швейцарії, Саудівської Аравії, Іспанії. Імпортні поставки з інших країн склали менше одного відсотка.
Щодо груп товарів, які минулоріч імпортували на Тернопільщину, то лідером, як і в експорті є «електричні» машини», на цю групу припадає 23,1% від загального імпорту товарів. Група товарів «ядерні реактори, котли, машини» склала 15% імпорту. Третя позиція за нафтою та продуктами її перегонки – 13,6%. Також до Тернопільської області купували такі групі товарів, вони займають від 9,3 до 1%:пластмаси, риба та раки, автомобілі, меблі, вироби з чорного металу та самі чорні метали, добрива, каучук, папір. Один відсоток від імпорту склали дорогоцінне або напівдорогоцінне каміння.
Щодо показників імпорту на Тернопільщині в 2022-му році, то з січня по березень на 28,8% привезли більше меблів, ніж за аналогічний період минулого року. Сіль, сірку землі та каміння імпортували до регіону цьогоріч у 5,4 рази більше, ніж у 2021-му. Також зросли обсяги імпорту дерев та рослин (29,7%) та дорогоцінного або напівдорогоцінного каміння (9,9%).
— Імпорт у нас зараз не збільшується і це нормально. Те, що ми імпортували, те ми імпортуємо. Якась частка через військові дії може зменшитися, бо є багато релокацій підприємств і вони продовжуватимуть випуск продукції та не буде потрібно імпортозаміщення, тенденції хороші, — пояснює Зарицька.
Також в управлінні міжнародного економічного співробітництва та інвестиційних проектів обласної військової адміністрації розраховують на ще більші позитивні зрушення міжнародного економічного співробітництва, у випадку набуття Україною статусу кандидата в члени Євросоюзу.
Стежте за новинами Тернополя у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.