Індексація пенсій у березні: кому з тернополян і за що доплатять?

- Мінімальні розміри пенсій по інвалідності військовим у березні 2023 року індексуються вперше.
- Збільшили мінімальний розмір пенсійної виплати для людей старше 65-ти. Кому і наскільки, читайте.
- Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» у рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.
Розмір пенсій з 1 березня 2023 р. змінився.
24 лютого Уряд ухвалив постанову № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», яка передбачає проведення індексації пенсій та щомісячних страхових виплат, підвищення розмірів мінімальних пенсій по інвалідності колишнім військовослужбовцям та постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, збільшення рівня мінімальних пенсійних виплат окремим категоріям пенсіонерів. Про це повідомив Заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області Володимир Івахов.
З 1 березня підлягають індексації
Пенсії, призначені до 31 грудня 2019 року, відповідно до законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». А також «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» — особам з числа військовослужбовців строкової служби. Для них підвищення пенсії буде здійснюватись через індексацію на 19,7% показника середньої заробітної плати, з якої обчислюється пенсія.
До пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон – прим. авт.) з 1 січня 2020 року до 31 грудня 2022 року включно, з 1 березня 2023 року встановлюється щомісячна доплата в розмірі 100 грн. Вони не будуть індексуватися у 2023 році.
— Це зумовлено тим, що пенсії для тих, хто досяг пенсійного віку, починаючи з 2020 року, обраховані з вищої, ніж в попередні роки, середньої заробітної плати, — Володимир Івахов. — Відтак, індексація пенсійних виплат для них призвела б до збільшення розриву між розміром пенсії для людей, які мають однаковий стаж, однакове співвідношення їхньої заробітної плати до середньої заробітної плати в країні, але які вийшли на пенсію в різні роки.
Розміри пенсій за вислугу років, по інвалідності і в разі втрати годувальника, призначених до 31 грудня 2022 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім осіб з числа військовослужбовців строкової служби. Вони підвищуються на коефіцієнт збільшення 1,197.
— Підвищенню підлягає розмір пенсії (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) у межах максимального розміру пенсії (20930 гривень).
Коефіцієнт для військових і інвалідам-чорнобильцям
Мінімальні розміри пенсій по інвалідності особам з інвалідністю внаслідок війни з числа військовослужбовців строкової служби, передбачені абзацами другим і третім статті 22 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» – на коефіцієнт збільшення 1,197. З 1 березня 2023 року вони індексуються вперше.
— Мінімальні розміри пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання через Чорнобильську катастрофу, передбачені частиною третьою статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на коефіцієнт збільшення 1,197.
Також, відповідно до зазначеного рішення Уряду, збільшено мінімальний розмір пенсійної виплати для окремих категорій громадян. Зокрема, він становить для пенсіонерів:
-
які досягли віку 65 років, не працюють, отримують пенсію, призначену відповідно до Закону та мають повний страховий стаж 30/35 років – 3 120 гривень;
-
яким виповнилося 80 років, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону та мають страховий стаж 20/25 років – 3 120 гривень;
-
віком від 70 до 80 років, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону та мають страховий стаж 30/35 років – 3 000 гривень.
-
Якщо страховий стаж становить менше ніж 35 років у чоловіків і менше ніж 30 років у жінок, доплата до пенсії встановлюється в розмірі, пропорційному до наявного страхового стажу, виходячи з 3 000 гривень, пояснив Володимир Івахов. При цьому слід зауважити, що розмір пенсійної виплати в осіб у віці від 75 до 80 років, при наявності у жінок 20 років страхового стажу, а у чоловіків – 25 років, не може бути меншим, ніж 3 000 гривень;
-
віком до 70 років (працюючим), які мають страховий стаж 30/35 років та особам з інвалідністю І групи, які отримують пенсії, призначені відповідно до Закону, незалежно від віку та тривалості страхового стажу – 2 760 гривень;
-
іншим категоріям пенсіонерів, які не працюють, незалежно від віку та закону, відповідно до якого призначено пенсію – 2 520 гривень.
Про перерахунок і компенсації
Слід зазначити, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії з 1 березня не може бути меншим за 100 гривень та більшим за 1 500 грн, зазначив Володимир Івахов.
— Усі перерахунки здійснюються у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, — пояснив Володимир Івахов. — Тобто розмір пенсійної виплати після перерахунку (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, тобто 20 930 гривень.
Також будуть далі виплачуватись щомісячні компенсаційні виплати для пенсіонерів віком старше 70 років, які встановлюються, якщо розмір пенсії таких пенсіонерів не досягає 10 340 гривень:
до 570 грн – людям старше 80 років;
до 456 грн – людям віком від 75-80 років;
до 300 грн – людям віком від 70-75 років.
Перерахунки пенсій проводяться без додаткових звернень пенсіонерів, за матеріалами пенсійних справ.
Цифра
З 1 березня в області проведені перерахунки пенсійних виплат 259440 особам, середній розмір підвищення становить 426,46 грн. Результати проведеного перерахунку пенсіонери побачать уже при отриманні пенсії у березні: з 4 по 25 число.
Додатково
Працюючим пенсіонерам, які на 1 березня 2023 року набули право на проведення перерахунку пенсій, з урахуванням не менш як 24-х місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії або якщо після призначення (попереднього перерахунку) пройшло не менше 2-х років, відповідні перерахунки пенсій проводяться з 1 квітня 2023 року, після надходження до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відомостей про нарахування та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за І квартал 2023 року.
З 1 липня підвищенню на коефіцієнт 1,197 підлягають розміри пенсій, призначених відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність» (без урахування надбавок, підвищень, доплат до пенсій, встановлених законодавством). Підвищення здійснюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Довідка
Консультації фахівців Фонду — з 8.00 до 17.00 год. за номером телефонної «гарячої лінії» (0352) 23 48 93.
Перелік сервісних центрів за посиланням: https://www.facebook.com/pfu.gov.ua
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
Пенсійні чиновники жирують за рахунок наших пенсійних внесків і наших обкрадених пенсій. Обкрадають пенсіонерів і ні в чому собі не відмовляють, … і ніякого за ними контролю. Брехали у відписках та відмовлялися надавати відомості по своїх заробітних платах.
Нараховують собі різні види премій, які багаторазово перевищують їх оклади.
Наприклад, в судовій справі № 380/12268/20 були задіяні 21 чиновників ПФУ: 1-на чиновниця з ПФУ та 20 з ГУ ПФУ у Л/о, але пенсіні злодії справно нараховували собі премії – «за інтенсивність» та інші види премій за обкрадання наших пенсій.
Профспілка вимушена була неодноразово звертатися в ПФУ, УКЦ, щоб отримати ці відомості по їх заробітних платах, але повний список по зарплатах запитуваних пенсійних злодіїв так і не отримали – чиновники вигадали, щоб профспілка платила їм за запитувану інформацію, надіслали сторінки з одностороннім друком та неповно заповнені.
https://ibb.co/C7wvqhc
https://ibb.co/zQtZ8Cc
https://ibb.co/BN3WhW9
https://ibb.co/3vXrTNb
https://ibb.co/CBbZsgK
https://ibb.co/Dg9T9wW
https://ibb.co/C7wzyV8
https://ibb.co/PDkqRvr
https://ibb.co/Cb4XsWQ
https://ibb.co/HHQkdwK
https://ibb.co/ZWNcG4g