Купували обладнання та допомагали ВПО: як Тернопільщина постраждала від замороження американських програм

Купували обладнання та допомагали ВПО: як Тернопільщина постраждала від замороження американських програм
  • П’ять громад Тернопільщини є партнерами програми USAID DOBRE. Завдяки донорській підтримці в області створювали економічні, молодіжні, медичні проєкти, закуповували обладнання та відкривали нові центри розвитку, прихистки для переселенців. 
  • Чи встигли в області реалізувати все заплановане та як зупинка фінансової допомоги від Америки позначиться на розвитку громад?

Американська агенція з міжнародного розвитку (USAID) зупинила фінансову підтримку українських проєктів щонайменше на 90 днів. Відповідний указ підписав президент США Дональд Трамп 20 січня 2025 року. За цей час мають провести аудит всіх програм невійськової зовнішньої допомоги.

Підписали меморандум з Тернопільщиною

Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) постійно допомагало Тернопільщині, відколи почали реалізовували програму DOBRE. У лютому 2023 року керівник програми Брайан Кемпл та голова Тернопільської ОВА підписали меморандум про співпрацю. А вже навесні області надали 16 електрогенераторів, 13 з яких потужністю 33kVA та ще три – 88 kVA. Також Тернопільщина отримувала менторську підтримку для розробки економічних, суспільних проєктів, фінансування для придбання техніки, меблів, МАФів та інше. 

Відео дня

На момент призупинення фінансування, партнерами програми були п’ять громад: Вишнівецька, Золотниківська, Лановецька, Підволочиська та Шумська. Журналісти «20 хвилин» поговорили з представниками влади та дізналися, чи все заплановане вдалося реалізувати та які шляхи підтримки мають, аби продовжити проєкти. Про кожну громаду розповідаємо окремо. 

Вимушені шукати нових донорів 

За минулий рік у співпраці з USAID DOBRE Вишнівецька селищна територіальна громада реалізувала три проєкти, спрямованих на покращення медичних послуг, розвиток молодіжної політики, місцево-економічний розвиток.

Загальна сума донорського фінансування – понад 4 000 000 грн, що витратили на закупівлю обладнання, меблів. Видатки на ремонти та облаштування територій покривали з бюджету громади.

– За донорські кошти придбали рентгенографічний комплекс для місцевої поліклініки. У приміщенні Старовишнівецького ліцею облаштували молодіжний простір VECTOR HUB. Також створили бізнес-простір «Смаколики з села», там встановили два павільйони з холодильниками, столами, стелажами та кондиціонерами. Таким чином вдалося розв’язати проблему зі стихійною торгівлею, – розповів Олег Дідик, провідний спеціаліст відділу загальної та організаційної роботи Вишнівецької селищної ради. 

На момент призупинення фінансування донор виконав всі зобов’язання, а ось написати нові заявки та отримати схвалення ще не встигли. Зі слів Олега Дідика, нині у пошуках нових партнерів та грантових програм. 

– Маленьким громадам важко працювати без донорської підтримки. У нас невеликий бюджет, тому беремо участь у грантових програмах. Нині ми моніторимо можливі варіанти, шукаємо інші програми, але все не так швидко відбувається. Сподіваємось, що у нас вийде налагодити співпрацю і ми продовжимо реалізовувати наші проєкти для розвитку громади, – додає Олег Дідик.

Два проєкти на паузі 

Лановецька міська територіальна громада долучилася до програми USAID DOBRE у 2018 році й з 2022 року підтримка була ще активнішою – реалізували проєкти для культурного життя громади та розвитку підприємницької діяльності, разом забезпечили переселенців тимчасовим житлом. Щороку громада могла розраховувати на суму від 1 000 000 до 5 000 000 грн донорської підтримки. Про це «20 хвилин» повідомив Роман Казновецький, Лановецький міський голова. 

– Відкрили шість прихистків, де могли проживати 150 переселенців. Міська рада провела ремонти, а донори забезпечили обладнанням, меблями. Залучили орієнтовно 1 800 000 грн. Також облаштували коворкінг-простір для підприємців, а ще за кошти донора встановили МАФи, де бізнес може здійснювати свою господарську діяльність. Нещодавно передали генератор в лікарню за 768 000 грн – розповів Роман Казновецький. – Допоміг донор покращити послуги з вивезення твердих побутових відходів. На 2 300 000 грн придбали 1 990 сміттєвих баків, які роздали місцевим жителям. 

Завдяки донорам у громаді підписали проєкт молодіжної ради та ініціативних мешканців з облаштування молодіжного простору «Урбан-сад Ланівці», в рамках якого встановили мобільно розбірну сцену та проводять культурно-масові заходи. Вартість проєкту становила 477 000 грн. Також у рамках USAID DOBRE з громадою працювали консультанти-радники. 

На 2025 рік громада спільно з USAID DOBRE запланувала два проєкти. Зокрема, ініціативна група з громади мала відкрити школу театрального мистецтва для об’єднання місцевих дітей та переселенців. Вартість проєкту – $ 4 500, але кошти від донорів отримати не встигли. 

– Хочемо реалізувати цей соціальний проєкт, шукаємо варіанти співпраці. Днями зустрічалися з представниками іншого благодійного фонду, їм сподобалася ідея. Сподіваємось, що вдасться отримати кошти, об’єднати їх навколо творчості, – говорить Роман Казновецький.

Також є нереалізований проєкт з інтеграції ветеранів у громаду через STEM-освіту, вартість якого $100 000, громада потрапила до числа фіналістів конкурсу. У Ланівцях мали облаштувати простір, встановити обладнання для робототехніки, розвивати автотрасове моделювання і все, що стосується виготовлення механічних частин. Нині влада шукає донорів.

Понад 7 млн грн на Підволочиську громаду

Мільйони гривень через зупинку фінансування USAID втрачає і Підволочиська селищна територіальна громада. Лише за 2023-2024 роки за донорської підтримки вони реалізували п’ять проєктів на суму понад 7 000 000 грн. 

– Отримали від донора три повнопривідних трактори з напівпричепами, косарками, відвалами, щитками. Взимку вони необхідні для очищення доріг від снігу, а в інших час – дорожніх робіт, вивезення сміття, наведення ладу на пасовищах. Вартість проєкту – 2 727 766 грн. Також передали три генератори по 135 кВт, які коштують 2 306 047 грн. Їх встановили на свердловині та у стаціонарному геріатричному відділенні. А ще два – 100 кВт для центральної лікарні та 35 кВт для садочка, – розповів Володимир Витрикуш, заступник селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради. 

Завдяки донорській підтримці у селищі встановили три МАФи, а отже це додаткові робочі місця, податки, орендна плата. Зі слів пана Володимира, в одному облаштують кафе для дітей, у другому – курси або школу іноземних мов, а в третьому – продаж, оренда велосипедів, роликів. Реалізація проєкту обійшлася донору в 1 592 349 грн. МАФи планують здавати в оренду, а отримані кошти витрачати на благоустрій та розвиток паркової зони. 

– Для молоді реалізували проєкт «Гуртуємось у спорті», вартість якого 98 400 грн. USAID придбав необхідний спортивний інвентар для проведення цікавих заходів, що спрямовані на здоровий спосіб життя. А також молодіжний простір «Знайди себе». Це соціальний майданчик для спілкування молоді та громадська платформа для активних мешканців. На закупівлю меблів та обладнання витратили 425 850 грн, – говорить заступник селищного голови.

У 2025 році спільно з американцями Підволочиська громада мала реалізувати проєкт «Згуртуймося навколо себе». Планували провести пізнавальні заходи з вивчення історичних пам’яток у населених пунктах. 

– Окрім проведення заходів, ми мали встановити інформаційні стенди з QR-кодом біля історичних пам’яток. Відсканувавши їх, жителі та гості нашої громади могли більше дізнатися про об’єкт. Вартість проєкту 184 950 грн. Ми розписали план заходів, погодили всі етапи з донором, але перерахувати кошти вони не встигли, – каже Володимир Витрикуш. 

Громада у пошуку нових європейських, міжнародних партнерів. Нині мають кілька організацій, які можуть стати їхніми донорами та допомогти з реалізацією проєктів. Очікують на старт приймання заявок. 

– Ми вдячні донорам, що вони створюють програми, виділяють кошти на розвиток наших громад. Це важлива підтримка, особливо під час воєнного стану в Україні. Самостійно реалізувати різні освітні, культурні проєкти було б значно важче, – наголосив Володимир Витрикуш. 

Самостійно реалізуємо розпочаті проєкти

На 2025 рік за підтримки USAID DOBRE Шумська міська територіальна громада мала реалізувати щонайменше три проєкти. Йдеться про мистецьку лавку, терапію для дітей з інвалідністю через творчість, а також реставрація палацу у селі Биківці. 

– На ці проєкти треба невеликі кошти: 156 000 грн – мандрівна творча майстерня, «Веранда Сутерину» – 184 000 грн, мистецька терапія – 170 000 грн. Частину коштів донор встиг нам перерахувати до заморожування фінансування, то ми закупили деяке обладнання. Нині вирішили, що продовжуємо реалізувати розпочате без донорської підтримки, бо мешканці чекають. Якщо USAID відновить фінансування – будемо раді, а в іншому випадку спробуємо самостійно, – говорить Вадим Боярський, Шумський міський голова. 

Впродовж 2023-2024 років Шумська територіальна громада реалізувала проєктів орієнтовно на 5 500 000 грн за підтримки USAID DOBRE. 

– Вони передали генератори для водопостачання у Шумську, допомогли облаштувати прихисток для переселенців у дитячому таборі «Дивосвіт». Туди закупили меблі, побутові прилади. Також відкрили сучасний молодіжний простір SHUM.OK, встановили МАФи для впровадження підприємницької діяльності в Шумську, допомогли з благоустроєм у міському парку, – додає Вадим Боярський. 

Окрім USAID DOBRE, Шумська громада має інших європейських партнерів, які допомагають з реалізацією проєктів. Нині планують співпрацю. 

Щодо реалізованих проєктів у Золотниківській сільській громаді, то на момент публікації матеріалу журналістам «20 хвилин» лише відомо, що вони отримали два генератори потужністю 33 kVA для Золотниківської ЗОШ І-ІІІ ступенів та Соколівської ЗОШ І-ІІ ступенів. А також планували влаштувати повноцінний ринок павільйонного типу із торговими столами та накриттям. Тут же організують п’ять паркомісць для торгівлі з автотранспорту. Детальної інформації від голови громади отримати не вдалося. То звертаємося до нього з офіційним запитом. 

Читайте також:

«Віддаємо тисячі гривень на ліки та комуналку»: яку пенсію отримують тернополяни та на що її вистачає

Скільки тернополяни витрачають на комуналку та чи доводиться економити: запитали у перехожих

Підвищення пенсій, ціни на ліки та виї'зд чоловіків за кордон: що змінюється в Україні з 1 березня

 

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up