"Якщо не заплатимо, нам загрожує темрява": частина тернополян може залишитися без світла. Як діяти?

"Якщо не заплатимо, нам загрожує темрява": частина тернополян може залишитися без світла. Як діяти?
  • Мешканці гуртожитків уже за січень платитимуть за  електроенергію більше в півтора раза. Платіжку треба оплатити протягом п’яти днів, інакше, скаржаться люди, їм "світло відключать".
  • Зібрати потрібну суму за такий короткий термін для багатьох ОСББ – нереальна задача, розповіли голови правління об’єднань, до яких належать гуртожитки.
  • Як вийти із ситуації, що мають робити тернополяни, у яких маленькі діти. Чи залишаться вони у темряві?

Керівник «Ради голів ОСББ Тернополя» Сергій Лупак пояснив, що раніше мешканці гуртожитків сплачували кошти за електроенергію за ціною 0,9 грн за кВт, незалежно від обсягу спожитої енергії. Адже гуртожитки підпадали під визначення «населення (побутові споживачі), яке розраховується з енергопостачальною організацією за загальним розрахунковим засобом обліку». У платіжках за січень ціна нова – 1,68 грн за кВт. Відповідно, тернополяни мають заплатити фактично вдвічі більшу суму. 

А грошей у людей немає. Тому бідкаються і просять відтермінувати оплату, щоб назбирати гроші. 

«Платіжка більша майже вдвічі»

– Нам прийшла нова платіжка 25 січня. Протягом п’яти днів повинні її оплатити, – каже він. – Сума дуже велика – 43 тисячі гривень. Вона майже вдвічі більша, ніж за попередні місяці. Але  співвласники на рахунок ОСББ почнуть сплачувати протягом лютого місяця. Тому грошей немає.

Відео дня

У деяких ОСББ, які створили у гуртожитках, на рахунку є обігові кошти. Ними можна перекрити січневу суму. Але таким своєрідним запасом потужностей забезпечені не всі. Деякі тернополяни, продовжує пан Лупак, навіть не знають, як будуть розраховуватися за електроенергію, адже, окрім того, що мешканці гуртожитків повинні сплатити більшу суму, зробити це вони повинні в максимально короткі терміни. А як показує практика, це майже нереально, пояснив Сергій Лупак.

– А як бути, якщо співвласники мають борги? Раніше ми перекривали обіговими коштами платіжки за електроенергію. Тепер платити треба більше, – говорить він. – Але поки триває карантин, знаю, що світло нам не відімкнуть.

У гуртожитках здебільшого немає окремих лічильників обліку для споживачів, а усе нарахування йде через єдиний засіб обліку, рахує всіма спожиту електроенергію. Це означає, що сума, яку сплачують мешканці гуртожитків, що належать до ОСББ, є однаковою для всіх і вираховують її, розділивши на мешканців.

Встановити окремі лічильники у гуртожитку переважно неможливо, адже є місця загального користування, наприклад кухня, коридор, туалети. Цю суму все одно доведеться розподіляти на всіх мешканців. Окрім того, у старих гуртожитках розгалуження проводів дуже складне, старе, їх потрібно міняти, а на це потрібні сотні тисяч гривень. Про це і розповідає співрозмовник. 

«Повинні назбирати понад 20 тисяч»

Голова правління ОСББ «Лук’яновича, 1» Олександра Волянська додає, що за новою платіжкою мешканці гуртожитку на вулиці Лук’яновича, 1 повинні сплатити 49 тисяч гривень.

– І це потрібно зробити протягом п’яти днів. Платіжку отримали 25 січня, маємо зараз 23 600 гривень обігових коштів, ще потрібно назбирати понад 20 тисяч  – бідкається пані Волянська. – Але це зробити нереально. Тільки щоб донести інформацію до всіх мешканців гуртожитку, потрібно щонайменше п’ять днів. Адже проходить деякий час, поки ми отримаємо платіжку з відповідною сумою. Бухгалтеру потрібно розрахувати її на всіх мешканців. Потім потрібно повідомити їх про те, скільки потрібно сплатити за місяць. А ще за день-два ми отримуємо повідомлення про сплату споживачем суми від банку.

Та й не всі сплачують одразу після того, як їх повідомили. Оплата за електроенергію розтягується на місяць. Люди живуть в гуртожитку, не всі можуть одразу розплатитися, хтось чекає на зарплату, а хтось систематично не платить, пояснила пані Волянська.

Що кажуть в управлінні ЖКГ

В управлінні ЖКГ нам повідомили, що багато гуртожитків, які обслуговують приватні підприємства, мають будинкові комітети і самі оплачують тариф на електропостачання. Як саме здійснюють платежі, підприємства не знають, адже в тариф ПП послуга електропостачання не входить.

Ми звернулися за коментарем і в ТОВ «Тернопільелектропостач», аби дізнатися, як людям вийти зі складної ситуації, чи справді їм можуть відключити електроенергію і чи можуть "розбити" цю суму на інший місяць. 

В інформаційно-консультаційному центрі підприємства пояснили, що для постачання електроенергії ОСББ укладали договір з постачальниками, у якому прописані всі умови, включно з термінами оплати.

Споживачам в такому випадку потрібно звернутися до центру обслуговування користувачів та обговорити питання щодо виплати коштів за спожиту електроенергію. Інакше, електроенергію таки можуть відключити. 

Як діяти? Радить юрист

Коментує юрист Ростислав Небельський:

– Наскільки мені відомо, одразу мешканцям гуртожитку не будуть відключати електроенергію. Є чітка процедура, порядок відключення та підключення до електромереж. Є необхідність внесення попередження про відключення. Ще повинен пройти певний час.

А мешканцям гуртожитків, чи головам ОСББ я би рекомендував звернутися до компанії, з якою вони укладали договір про постачання електроенергії і домовитися про розстрочку платежу чи відстрочку. Це цілком можливо, однак компанія цього робити не зобов’язана.

Все ж вони укладали договір, у якому і прописували термін оплати.

А де живете ви: в квартирі, гуртожитку чи приватному будинку? Скільки сплачуєте щомісяця? Пишіть в коментарях.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (7)
  • Oksana Zavadska
    Це ж скільки часу не платили, що така сума набігла?
  • Михайло Черевко
    та то сума на цілий гуртожиток
  • Теодор Мармонтов
    Гм... А 44000 то на все осбб борг? Маю підозру, що частина просто забила платити, незалежно від ціни.
  • Бєльська Галина
    Авторизації у фб не достатньо? Це просто смішно.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
10:00 Травень, відчувається як березень: коли чекати повернення тепла на Тернопільщину 09:00 «На щиті» повертається до рідного дому Захисник Андрій Жилан з Тернопільського району 22:00 Нові правила оплати лікарняних: що треба знати працівникам 21:01 Музика – моє світло у темряві: 13-річна слабозора тернополянка презентувала дебютні пісні Від читача 16:49 Тижневий дайджест новин служби зайнятості Тернопільщини: 20:00 «Я змогла відчути себе вільною». Десять жінок у Збаразькій виправній колонії здобули фах перукаря photo_camera 19:00 У жителя Кременеччини вилучили гранати та набої 17:45 Довічне ув'язнення отримав житель Чортківщини, який убив матір та брата, який став на її захист 17:30 Ватикан оголосив дату офіційного вступу Лева XIV на престол 17:03 Можуть бути затори: на Дружбі облаштовують постійний кільцевий рух photo_camera 16:10 Біля видавництва «Збруч» встановлюють нові бордюри та укладають бруківку: на Торговиці ремонтують тротуар photo_camera 15:35 Куди піти, що побачити у Тернополі на вихідні 10-11 травня 15:00 Тернополянка викопала 100 кущів в парку, щоб обсадити дачу — поліція 14:03 «Ми Є»: в Українському домі музикою відзначили День Європи та підтримали ЗСУ photo_camera 13:15 Хто такий Лев XIV: ЗМІ дізналися цікаві факти про нового Папу Римського 13:02 «Діти кричали – наш Олежик повернувся!» З полону визволили 23-річного Олега Семчишина 12:17 43-річному чоловікові, який зберігав дитячу порнографію, оголосили про підозру 11:53 Частково ускладнений рух на дорозі регіонального значення у Шумську 11:20 Під час екстреного гальмування тролейбуса травмувалася жінка
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up