На стихійці в Тернополі продають лісові гриби. Розповідаємо, які є і скільки коштують
На стихійному ринку Тернополя можна придбати лісові гриби. Які саме пропонують, скільки вони коштують та чи пропонують знижку – читайте у матеріалі.
Традиційно перші гриби цього літа ми помітили на стихійному ринку, що на вулиці Шептицького. Продаж такого товару люди особливо не афішують, адже побоюються контролерів. Переважно тримають у пакетах серед іншої продукції.
Що продають та за скільки
Продавець виклав на дерев’яний столик шість чималих пакетів з білими грибами. Фотографувати себе не дозволив, проте журналістам «20 хвилин» розповів, що збирав їх самотужки у лісах Бережанщини.
— Ми щороку збираємо гриби переважно восени. А це були рясні дощі і вже є перший білий гриб. Поки ще не так багато, треба добре шукати. Пропоную кілограм білого за 250 гривень. Є два пакети, де окремо ніжки від шапочки, то за 220 гривень/кілограм. Навіть, якщо будете забирати всі, то не зроблю знижку, бо це – делікатес. Спробуйте пошукати в лісі самотужки, — каже чоловік.
А ось інша пані пропонує тернополянам купувати гриб бараняча голова. Кілька штук віддає за 60 гривень.
— Збирала у лісі Бережанщини. Це дуже смачний гриб. Його треба очистити, варити, а потім можете смажити і додавати до картоплі, супу чи іншої каші, — розповіла продавчиня.
Щодо опеньків, зеленушок, маслюків – наразі їх немає на стихійному ринку. Зі слів продавців, у лісах також ще не знаходили, ймовірно будуть восени.
Будьте обережними
Фахівці Державної служби надзвичайних ситуацій у Тернопільській області підготували для жителів Тернопільщини низку порад, що врятують вас від отруєння.
По-перше, купувати гриби можна тільки у відведених для їх продажу місцях, особливо радять уникати стихійних ринків. І варто брати тільки ті, які вам відомі і ви вже їх вживали.
По-друге, перевіряйте кошики з грибами, особливо дитячі. Усі сумнівні – викидайте. Нижню частину ніжки гриба, що забруднена ґрунтом – викидайте. Гриби промийте, у маслюків та мокрух зніміть з капелюшка слизьку плівку.
По-третє, запам’ятайте, гриби підлягають кулінарній обробці в день збору, інакше в них утворюється трупна отрута. При обробці кип’ятіть гриби до 10 хвилин у воді, після чого відвар злийте. Лише тоді гриби можна варити або смажити.
Що стосується приготування, то обов’язково вимочіть або відваріть умовно їстівні гриби, що використовують для соління, – грузді, вовнянки та інші, котрі містять молочний сік, тим самим позбудетесь гірких речовин, які уражають слизову оболонку шлунку. Навіть, якщо ви впевнені в якості грибів, ні в якому разі грибами дітей, літніх людей та вагітних жінок.
Суворо дотримуйтеся правил консервування грибів. Неправильно приготовлені консервовані гриби можуть викликати дуже важке захворювання – ботулізм. Гриби, що довго зберігалися, обов’язково прокип’ятіть 10-15 хвилин.
УВАГА! Навіть значна кількість грибів, які досі вважали їстівними, містять мікродози отруйних речовин. Якщо вживати їх декілька днів підряд – також може статись отруєння.
Провідна лікарка ветеринарної медицини Наталя Остапів радить тернополянам не ризикувати з лісовими грибами. Бажано не купувати на стихійних ринках, а якщо вже дуже хочете, то обов’язково дотримуйтеся рекомендацій щодо приготування.
– Лісові гриби можна помітити у стихійній торгівлі. Але ви маєте розуміти, що стихійну торгівлю ніхто не контролює і не відповідає за якість продукту. Якщо ж ви вирішили придбати лісові гриби, то обов’язково звертайте увагу на їх зовнішній вигляд, щоб там не було жодної плісняви. Якщо ви не знаєте того гриба, то краще не купуйте, аби не нашкодити собі, – каже фахівчиня. – До того ж я завжди наголошую, гриби не є основним інгредієнтом харчування. Вони не містять необхідних для організму речовин, мікроелементів, а лише рослинний білок. А він в нашому організмі дуже погано засвоюється. До 12 років дітям не бажано вживати гриби, а також людям, які мають проблеми з кишковим трактом.
Отруїлися? Дзвоніть до медиків
Якщо ж після вживання лісових грибів ви відчули біль у животі, слабкість або нудоту, то не варто нехтувати ці симптоми. Краще звертайтеся до лікарів, аби мінімізувати наслідки, рекомендує заступник директора з дослідження фізичних та хімічних факторів ДУ «Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Юрій Дементьєв.
– Бліда поганка б’є по нирках, печінці, центральній нервовій системі. Але обов’язково при будь-якому отруєнні треба робити промивання шлунку. У лікарнях промивають і шлунок, і кишківник, для цього є все необхідне обладнання. Тому раджу не сидіти вдома і чекати втрати свідомості, телефонуйте до швидкої і відправляйтеся в лікарню, – наголошує Юрій Дементьєв.
Поки швидка у дорозі варто випити чотири-п’ять пігулок активованого вугілля і багато кип’яченої води. Забороняють вживати молоко та алкогольні напої це може прискорити всмоктування токсинів грибів у кишківник. Під час спілкування з лікарем треба бути відкритим і правдиво відповідати на всі запитання. Так ви полегшите роботу медиків.
Тож, купувати лісові гриби на стихійних ринках чи ні – особистий вибір кожної людини.
Читайте також:
Скільки коштують кавуни та дині у магазинах та на ринку Тернополя
Порівняли ціни у чотирьох мережах супермаркетів Тернополя: дивіться, де дешевше!
Що та за скільки продають на суботньому ярмарку у Тернополі
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
Читач61
Галина Ваврик