На Тернопільщині за рік стягнули понад 206 мільйонів аліментів. Що потрібно знати?

В Єдиному реєстрі боржників містяться й дані про батьків, котрі не виконують свій обов’язок і понад 3 місяці не сплачують аліменти. Хто може онлайн ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження, дізнавалися «20 хвилин».
Понад 206 мільйонів гривень аліментів стягнули у 2024 році на Тернопільщині.
Якщо ви не платите аліментів на дитину, вам до заборгованої суми до плюсують штраф, а також дані внесуть до Єдиного реєстру боржників.
Батько зник безвісти
До редакції звернулася тернополянка, яка цікавилася, хто платитиме аліменти, якщо батько її дітей зник безвісти на фронті.
— Ми розлучилися з чоловіком понад чотири роки тому, у нас є двоє малолітніх дітей, — розповіла журналістці Уляна К. (дані є в редакції, читачка просила не називати їх у публікації — прим. авт.). — Раніше чоловік офіційно не працював, але в перші дні повномасштабного вторгнення пішов воювати, відтоді аліменти на дітей перераховували справно. Днями ми дізналися від родичів, що чоловік зник безвісти. Його батьків вже про це сповістили. Чи отримуватимуть діти тепер аліменти? І чи потрібно кудись умисне звертатися, чи виплати нараховуватимуть автоматично?
Питання читачки ми адресували до заступниці начальника Західного міжрегіонального управління Мін’юсту Людмили Гетьман.
Держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини, зазначила заступниця начальника Західного міжрегіонального управління Мін’юсту.
Згідно з Державним бюджетом на 2025 рік, з 1 січня показник прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років становить 2563 грн, для дітей віком від 6 до 18 років 3196 грн.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2022 № 1263 внесено зміни до пункту 8 переліку видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб (додаток до постанови Кабінету Міністрів України № 146 від 26.02.1993 р.).
— Там передбачено, що з військовослужбовців Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Держспецзв’язку, Держприкордонслужби, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів внутрішніх справ, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, БЕБ, служби цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої служби, співробітників Служби судової охорони утримання аліментів провадиться з усіх видів грошового забезпечення, інших виплат, установлених законодавством, зокрема додаткової винагороди, яка виплачується на період воєнного стану, крім грошового забезпечення, що не має постійного характеру, та інших випадків, передбачених законом, — повідомила Людмила Гетьман.
Немає офіційної роботи чи заробітку
Передбачено, що у разі стягнення аліментів як частки заробітку (доходу) боржника на підприємстві, в установі, організації, фізичної особи, фізичної особи-підприємця, відрахування здійснюються з фактичного заробітку (доходу) на підставі постанови виконавця. Це питання регламентується ч. 6 ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження».
Відповідно, якщо тато дітей читачки раніше справно вплачував аліменти, їх і далі автоматично перераховуватимуть. У разі, якщо батько раніше аліментів не платив, жінка має подати виконавчий лист до виконавчої служби.
Аби стягнути аліменти, скажімо, з непрацюючого батька чи того, хто не має офіційного заробітку, потрібно звернутися до державного виконавця, в якого на виконанні перебуває виконавчий лист про стягнення аліментів.
Що з боржниками?
Нагадаємо, що за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за:
- один рік, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 20% суми заборгованості зі сплати аліментів;
- за два роки — 30 % суми заборгованості зі сплати аліментів;
- за три роки — 50% суми заборгованості зі сплати аліментів.
Також в Україні працює Єдиний реєстр боржників.
— Єдиний реєстр боржників — це систематизована база даних про боржників, що є складовою автоматизованої системи виконавчого провадження та ведеться з метою оприлюднення в режимі реального часу інформації про невиконані майнові зобов’язання боржників та запобігання відчуженню боржниками майна, — пояснила Людмила Гетьман. — Відомості про боржників, включені до Єдиного реєстру боржників, є відкритими та розміщуються на офіційному вебсайті Міністерства юстиції України, за посиланням https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors.
У Єдиному реєстрі боржників містяться й дані про батьків, котрі не виконують свій обов’язок і понад 3 місяці не сплачують аліменти.
— Сторони виконавчого провадження або їх представники можуть знайомитися з матеріалами виконавчого провадження, внесеними до автоматизованої системи виконавчого провадження, через мережу Інтернет https://asvpweb.minjust.gov.ua, за допомогою ідентифікатору доступу, зазначеному в постанові про відкриття виконавчого провадження, — зазначила Людмила Гетьман.
Довідка
«Гаряча» телефонна лінія з питань роботи органів державної виконавчої служби: 0-800-356- 917.
Графік роботи:
Понеділок – четвер: з 09.00 до 18.00;
П’ятниця: з 09.00 до 16.45.
Цифри
Органи державної виконавчої служби Тернопільської області у 2024 році стягнули 206 167 907 грн аліментів на користь 4 901 дитини.
Відділи державної виконавчої служби, які стягнули найбільші суми аліментних платежів у 2024 році:
Тернопільський відділ ДВС: 47 316 663 грн;
Кременецький відділ ДВС: 33 854 472 грн;
Бережанський відділ ДВС: 23 349 461 грн;
Борщівський відділ ДВС: 20 801 288 грн;
Збаразький відділ ДВС: 18 877 292 грн.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
Володимир
Василь