І знову зміни: за обігрів під'їздів і підвалів рахуватимуть по-новому. Як платитимуть тернополяни?

- Уряд вніс зміни до Методики нарахування за опалення під'їздів, підвалів, горищ тощо.
- Тепер тернополяни оплачуватимуть «загальнобудинкові потреби на опалення».
- Скільки тепер доведеться платити і за що саме, ми з'ясовували.
Тернополяни ще не відійшли від попередньої методики розподілу теплової енергії за обігрів під'їздів, підвалів і горищ, як уже з'явилася її нова редакція. Як і відколи будуть рахувати, що братимуть до уваги, а що — ні, які переваги і недоліки нової Методики, дізнавалися у фахівців. І найголовніше: чи зменшаться платіжки відповідно до нових правил? Це та інше читайте далі, а поки пояснимо, що ж відбулося.
Міністерство розвитку громад та територій затвердило нову редакцію Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг. Відповідний наказ від 28.12.2021 № 358 набув чинності 28 січня 2022 року.
У КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» кажуть, рахуватимуть за новою Методикою, уже починаючи з 1 січня 2022 року, бо її норми почали діяти саме у цей звітний період. Тому в лютому платіжки для тернополян обрахують за новою Методикою.
Що змінилося?
Журналісти «20 хвилин» проаналізували старі та нові правила. Дивіться, що змінилося.
1. Перше, що ми помітили, — це нова назва послуги. Коли за старими правилами тернополяни заплатили за «функціонування внутрішньобудинкових систем опалення та гарячого водопостачання у місцях загального користування і допоміжних приміщень», то тепер такого поняття нема.
З 1 січня 2022 року тернополяни платитимуть за «загальнобудинкові потреби на опалення». Але це просто гра слів, оскільки у таку послугу також входять витрати на опалення місць загального користування та допоміжних приміщень. Нічого нового.
Ось, яке визначення дає нова Методика «новій» послузі:
«Загальнобудинкові потреби на опалення — витрати на опалення місць загального користування та допоміжних приміщень, функціонування внутрішньобудинкових систем опалення будівлі/будинку, без врахування обсягу теплової енергії, витраченої на функціонування внутрішньобудинкової системи гарячого водопостачання, та обсягу теплової енергії, який надходить від ділянок транзитних трубопроводів до приміщень з індивідуальним опаленням та/або окремих приміщень з транзитними мережами опалення».
2. Крім того, багатьох тернополян цікавить, як будуть рахувати спожиту теплову енергію в будинку, коли немає лічильника. Що будуть ставити в основу обрахунку?
Нова Методика дає ширше коло можливостей для обрахунку, ніж попередня.
Так, п.10 Методики визначає три бази для розподілу загального обсягу спожитого тепла.
1) Якщо тепломережам відома площа опалювальних приміщень: нараховуватимуть плату за опалювальною площею приміщень, що зазначена у договорі про надання послуг з постачання теплової енергії;
2) Якщо у тепломереж немає інформації про опалювальну площу: нараховуватимуть за загальною площею приміщень у кв.м. за даними Державного реєстру речових прав або документами, які посвідчують право власності на такі приміщення.
3) За рішенням співвласників: базою для розподілу загального обсягу спожитого тепла у будинку може бути фактичний опалювальний об'єм приміщень у метрах кубічних. Опалювальний об'єм визначається як добуток опалюваної площі приміщення на висоту стелі згідно з технічним паспортом приміщення.
Судячи з цього, мешканцям будинку вигідно, коли тепломережі знатимуть реальну площу опалювальних місць загального користування і допоміжних приміщень будинку. Якщо до вас ще прийшла робоча група чи не заактувала реальну площу місць, що обігріваються, то краще проявити ініціативу і подати у тепломережі таку інформацію. Попередньо треба відняти від загальної площі — площу магазинів, барів, аптек, тощо у підвалах чи самовільно захоплені «ніші» у під'їздах. За останні мають платити ті, хто їх незаконно облаштував. Тому інформацію про такі площі та їх власників також варто знати тепломережам, щоб порахувати справедливо. Для цього варто провести загальні збори співмешканців будинку.
3. У новій Методиці також додали норму, якою врахували наявність паркінгу чи боксів для автівок. Вона передбачена пунктом 11. Відтепер їх власники також платитимуть за розподіл теплової енергії пропорційно до площі своїх паркомісць.
«У разі, якщо будівля/будинок обладнана(ий) вбудованим або вбудовано-прибудованим гаражем (паркінгом), окремі машино-місця (бокси) якого є самостійними об'єктами нерухомого майна, розподіл обсягів спожитої теплової енергії на опалення у будівлі/будинку здійснюється також між власниками таких об'єктів нерухомого майна / власниками майнових прав на такі об'єкти нерухомого майна у завершеній будівництвом будівлі, пропорційно до площі таких об'єктів.»
4. Також Методикою визначено, що співвласники будинку можуть прийняти рішення про застосування поправкових коефіцієнтів до обсягу спожитої теплової енергії на опалення, про що письмово повідомляють виконавця розподілу комунальної послуги.
Поправкові коефіцієнти встановлюються між окремими споживачами у наріжних квартирах (приміщеннях), квартирах (приміщеннях), розташованих на перших і останніх поверхах будівель, де налічуються два або більше споживачів, та які не мають вузлів розподільного обліку теплової енергії.
5. Крім того, Методикою визначено нормативну температуру повітря у приміщеннях житлових будинків:
-
в опалювальних приміщеннях будинків, проєктну документацію на нове будівництво або реконструкцію яких затверджено до 01 жовтня 2005 року, — 18° C;
-
у будинках, проєктну документацію на нове будівництво або реконструкцію яких затверджено після 1 жовтня 2005 року, та у будинках, проєктну документацію на капітальний ремонт яких затверджено після 12 березня 2011 року, — згідно з державними будівельними нормами.
А що з розподілом тепла у будинку?
Спожита теплова енергія у будинку розподіляється на обсяг теплової енергії на опалення та обсяг теплової енергії на гаряче водопостачання. Ось звідки ростуть ноги плати за гарячу воду, хоча ви такою фактично не користувались.
Загальний обсяг теплової енергії на опалення будинку визначається за допомогою вузла комерційного обліку теплової енергії або розрахунково у разі його відсутності, тимчасового виходу з ладу або втрати.
«Розрахунково» — це знову гора формул, серед яких пересічний містянин навряд розбереться.
Обсяг спожитої теплової енергії на опалення приміщення з індивідуальним опаленням або окремого приміщення з транзитними мережами опалення, через яке прокладені транзитні трубопроводи внутрішньобудинкової системи опалення (Qвідкл.i) розраховується за формулою у Гкал:
Плюси чи мінуси?
Кращі чи гірші норми для споживачів у новій Методиці побачили ті, які розбираються в темі найкраще?
1. Раніше співвласники могли загальними зборами встановити понижувальний або підвищувальний коефіцієнт. Тепер забрали цю можливість. Залишили лише покроковий коефіцієнт на квартири над неопалюваними приміщеннями чи кутові квартири.
2. За ізольовані стояки у квартирах тепер потрібно платити — 7 грн Вт/м (метр погонний— прим.ред.). Це орієнтовно 20 грн за один ізольований (!) стояк довжиною 2,5 м. Неізольований стояк потягне вдвічі більше, тобто 40 грн.
3. Ті співвласники, які встановили квартирні теплові лічильники і не спожили відповідну норму тепла (наприклад, не живуть і не включають опалення) отримають донарахування до норми. Тобто про «0» грн забудьте, навіть, якщо і спожили цей «0».
4. Братимуть до уваги ізольованість труб у підвалах, горищах. Наприклад, втрати по ізольованих трубопроводах у підвалах становлять 11 грн Вт/м, при відсутності ізоляції — плата вдвічі більша, тобто 22 за метр погонний. Тут постає питання чи є дані у тепломереж про їх фактичну довжину в будинку в цілому?
5. Об’єднали показники МЗК та функціонування системи внутрішньобудинкових мереж. Коли відсутні площі МЗК, допоміжних приміщень у тепломереж і дані щодо трубопроводів, коефіцієнти такі:
-
для 1-5 поверхівки — 25%,
-
для 6-10-поверхового будинку — 20% від загального споживання.
На думку пана Лупака, коли для 6-10 поверхівки — це ще прийнятний коефіцієнт, то для то 1-5 поверхівки не дуже.
6. Визначили, якщо проєктом будинку передбачено встановлення приладів опалення у МЗК, а їх насправді нема, то ви повинні їх відновити. Зрізали батареї — тепер поставте назад!
7. На забезпечення функціонування системи гарячого водопостачання за відсутності даних про трубопроводи, заплатите 20%. У старій методиці при відсутності циркуляції води плату не нараховували, а зараз — це 10% від кількості спожитих Гкал, навіть коли циркуляції нема.
Що кажуть у тепломережах?
Директор КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» Андрій Чумак поки не прогнозує, якими будуть платіжки за січень.
Станом на 4 лютого, робочі групи обійшли орієнтовно 700 будинків. Обходити будинки мають до 15 лютого. Хоча, по деяких будинках ще є питання і запити від мешканців.
— Не можемо сказати, бо очікуємо повну інформацію площ місць загального користування і допоміжних приміщень будинків. Також про довжину труб у підвалах, їх ізоляцію. Звичайно, платіжки відрізнятимуться в залежності від такої інформації, — каже керівник.
Андрій Чумак каже, що у новій методиці є конкретика у нарахуванні плати за транзитні стояки у квартирах (ізольовані чи ні), тому тепер тепломережі знатимуть, що з цим робити. Також чітко прописано, як рахувати кількість спожитого тепла у будинку, де нема загальнобудинкового лічильника.
— Тепер буде єдина норма, по якій рахуватимемо кількість спожитого тепла у будинку в цілому. Для кожного будинку вона, ймовірно, буде своя, — пояснив пан Чумак.
Керівник підсумовує, нова редакція Методики регулює ті неохоплені або ж малоохоплені випадки, які були не врегульовані до. А поки тепломережі вивчають нову редакцію правил.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
-
Mykhailo TvardyiСистем опалення без поквартирної регуліровки (балансіровки) носія тепла взагалі не повинно бути.
-
Ярослав ДудичВгадайте, де теплотраса?
-
Ярослав ДудичМайже нічого не змінилося. І грудневу платіжку не відмінили. Такі самі космічні суми!
-
Володя НаконечныйВ нашому під'їзді жодна батарея не гріє. Думаю перекритий цілий стояк. І ось ЧУДО! В під'їзді тепло. То які можуть бути нарахування?!