Чи обміняють порвані гривні у тернопільських банках, з’ясувала журналістка “RIA плюс” і "20 хвилин". Для експерименту навіть довелося спеціально розірвати купюри на дві частини. Що з цього вийшло, читайте!
- Випадково надірвала гроші, коли розсувала блискавку у гаманці. У супермаркеті купюру не прийняли, - розповідає читачка пані Ольга. - Раніше ніколи не потрапляла у таку ситуацію. Що робити? Чи можна пошкодженими грошима розплатитися у магазині, транспорті? Чи обміняють такі гроші у банку?
З такими випадками зіштовхувалися і інші тернополяни. Свої історії з подертими грішми вони розповіли під час опитування, яке провела журналістка у соцмережі “Фейсбук”.
- У мене одного разу собака з'їв частину 500 гривневої купюри. Я міняла в відділенні Нацбанку, але жінка там сказала, що в будь якому банку такі гроші повинні міняти і не мають права відмовити, - розповіла Nataly Kisil.
“Я склеювала гроші скотчем і розраховувалася. Лише один раз завернули. Іноді надірвані давала і приймали без проблем”, - написала Yulya Ogorodnik.
Журналістка перевірила, чи обміняють порвані гроші в тернопільських банках.
З надірваною 50-ти гривневою купюрою йдемо у відділення “Приватбанку” на вул. Сагайдачного. У цьому відділенні завжди людно, тому довелося вистояти в черзі 15 хвилин. Гроші без жодних питань обміняли за кілька секунд.
Для продовження експерименту журналістка розірвала 20-гривневу купюру на дві частини і вирушила з нею у відділення “Укрсоцбанку” на вул. Качали. Процес обміну теж зайняв кілька секунд. Однак, взявши в руки розірвані частинки купюри, касир спершу пильно їх роздивилася. Але одразу прийняла гроші і видала цілу банкноту.
Що одну розірвану 20-ку журналістка понесла на обмін у відділення “Ощадбанку” на Руській. Там гроші обміняли без жодних питань за кілька секунд.
Для експерименту кореспондент використала 90 порваних гривень номіналом 50 грн і 20 грн ( 2 шт). Всі купюри вдалося повернули цілими і неушкодженими.
Як виявилося, клієнти, які просять обміняти пошкоджені гроші у тернопільських банках – не рідкість. Приносять банкноти різного номіналу - від 1 і до 500 грн, - розповідає керівник регіонального прес-офісу "ПриватБанку" у Тернопільській області Олександр Жильцов.
- Клієнти звертаються часто з такими проблемами. Порвані чи заплямлені гроші можна приймати і обмінювати відразу, якщо там є збережено 55 % площі купюри, - розповідає він. - Якщо ж купюри порвані на кілька частин, обгорілі, що підлягають сумніву - їх приймаємо на дослідження, здаємо у Нацбанк і орієнтовно через 2-3 тижні є результат. Якщо банкноти платіжні - повертаємо клієнту придатні до обігу за рішенням акту НБУ.
Банки зобов’язані без обмежень приймати від фізичних та юридичних осіб зношені банкноти, якщо вони не мають ознак підроблення, для обміну на придатні до обігу банкноти, а також для всіх видів готівкових платежів, для зарахування на рахунки, вклади, акредитиви тощо, - повідомляють у прес-службі Національного банку України.
Усі банкноти, що тривалий час перебувають в обігу, згодом втрачають свій початковий вигляд, тобто набувають певних ознак зношення або пошкодження.
Зокрема, зношеними вважаються такі банкноти, які мають потертості, часткову втрату фарб на зображеннях, розпушення та втрату папером жорсткості, забруднення, плями та написи, відбитки штампів, надриви або надрізи, отвори та проколи, відірвані та склеєні краї або кути.
- Заклади торгівлі та сфери послуг зобов’язані приймати у сплату за товари/послуги без обмежень зношені банкноти гривень усіх номіналів, що не викликають сумніву в їх справжності та платіжності, - кажуть у Нацбанку. - Водночас заклади торгівлі та сфери послуг зобов'язані не видавати на здачу ці отримані від споживачів зношені банкноти, а мають здати їх разом з готівковою виручкою до обслуговуючих банків.
Усі інші зношені купюри банки мають вилучати з обігу або приймати на дослідження як сумнівні щодо платіжності та в установленому порядку надсилати для проведення дослідження до Національного банку України. За результатами цих досліджень, які проводять безкоштовно, клієнтам відшкодовують відповідну суму грошових знаків національної валюти, визнаних справжніми і платіжними. Підроблені грошові знаки вилучають з обігу без відшкодування їх вартості та передають Національній поліції для проведення розслідувань.
З 2 січня 2019 року у регіонах, де відсутні підрозділи Нацбанку, приймають дуже зношені банкноти гривні уповноважені банки, розповідають у прес-службі Нацбанку. Йдеться про значно пошкоджені банкноти, які втратили платіжні ознаки під час пожеж, повеней, забруднення хімікатами тощо.
Уповноважені банки не обстежуватимуть такі банкноти. Вони пакуватимуть їх з максимальним збереженням цілісності та передаватимуть до Національного банку як сумнівні, для проведення досліджень разом із заявою та відповідною довідкою про вилучення/прийняття банкнот для дослідження.
Нагадаємо, що раніше дуже зношені банкноти для проведення досліджень приймали безпосередньо регіональні підрозділи Національного банку. Статус уповноваженого банку, який може залучатися до зберігання запасів готівки Національного банку, мають три банки – «Ощадбанк», «Приватбанк» та «Райффайзен Банк Аваль». На сьогодні підрозділи Національного банку збереглися у Дніпропетровській, Запорізькій, Одеській, Харківській, Хмельницькій, Львівській областях та Києві.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 27 від 2 липня 2025
Читати номер
Обмен ветхих долларов, евро, фунтов, франков: стиранные, рваные, грязные, обгоревшие, в плесени, скотче, без частей, старые выпуски и т.д.
Оценка по фото или при встрече. Работаем только по Украине!
+38 (098)5663509, Viber
https://www.old-dollar.com/
#ветхие_доллары #ветхая_валюта
Заплямлені чи пописані часом вдається зкормити терміналу.)