В тяжку хвилину люди мало задумуються про економію грошей, особливо, якщо близький помирає надто рано.
Що потрібно робити, коли помирає хтось із ближніх?
Перш за все, вам потрібно викликати поліцію та швидку, аби засвідчити факт смерті. Після цього необхідно звернутися до поліклініки з довідкою від поліції. Там вам випишуть ще одну - про причину смерті.
З цим документом уже потрібно йти до РАЦСу - за свідоцтвом про смерть. Без нього ховати не будуть. Потім ще слід віднести свідоцтво про смерть до управління Пенсійного фонду. Там вам виділять допомогу на поховання.
Ми подивилися ціни на різні послуги в інтернеті. Так-от, домовина вартує від 150 гривень і більше. Мова йде про звичайні, неоздоблені труни. Як нам пояснили в ритуальних магазинах, багато чого залежить від матеріалу, з якого домовина зроблена, її оздоблення, лаку тощо. Ціна за труну в ритуальних магазинах Тернополя стартує від 1 100 гривень, а от верхня межа варіюється в межах 20 000 гривень.
– За 1 200 гривень - це є дерево, обтягнуте атласом, але ми радимо дивитися на місці домовини, аби обрати потрібну, – розповіли нам в одному ритуальних магазинів.
Копання могили в Тернополі вартує приблизно 2 000 гривень, у селах поблизу Тернополя ціна складає 2 000 – 3 000, мова йде про копання могили вручну.
Одяг для покійного в Тернополі вартує - від 570 гривень, чоловічий дорожчий, ціна – від 650 гривень.
Ціна на надгробний хрест в ритуальних магазинах Тернополя варіюється в залежності від матеріалу, з якого він зроблений. Дерев’яні - дешевші, вартують від 230 гривень, металеві – від 400 гривень. Ще близько 80 гривень коштує металева табличка на хрест.
Для того, щоб перевезти тіло до Дому молитви, а звідти – до кладовища, необхідно замовити послугу катафалку. Платити ви будете залежно від того,чи доведеться виїжджати за місто. Так, по Тернополю дана послуга вартує орієнтовно 400 гривень. Також можна орендувати машину та сплачувати погодинно, наприклад, коли ще тривають похорони та прощання. У такому випадку ви сплатите 350 гривень за годину.
Ціна на вінок також залежить від ваших вподобань і розпочинається від 150 гривень у інтернет-магазинах.
Враховуючи карантинну ситуацію в країні, поминальні обіди ви можете організувати вдома. У такому випадку його вартість буде варіюватися від ваших можливостей. В розрахунку на одну особу ціна може стартувати від 200 гривень.
Якщо сумувати всі витрати хоча б орієнтовно та врахувати поминальний обід на 10 персон, то на похорони в Тернополі треба викласти від 7 000 гривень.
– У церкві ми наразі не проводимо відспівування. Та й до цього поховання в церкві проводили дуже рідко, наприклад, коли помирав хтось з ближчих прихожан. Зазвичай, священників кличуть у Дім печалі, або додому. Триває служба до години часу. Якщо людина була дуже близькою до церкви, службу може проводити двоє чи більше священників.
Карантинних вимог стараємося не порушувати, а тому постійно наголошуємо людям про масковий режим та дотримання дистанції.
Щодо того, чи можуть в нашій церкві проводити поховання людей іншої конфесії, то у мене на практиці такого ще не було. Я вважаю, що правильним є, коли людину ховають у храмі своєї конфесії. Так практично завжди й відбувається.
Ціни за службу на похоронах у нас немає. Це може бути добровільна пожертва від людини, як знак подяки.
– Мені ще не доводилося ховати людину, що померла від коронавірусу. Втім, якщо так і сталося, священник проводить службу у спеціальному одноразовому костюмі. Все це проходить на відкритому повітрі, при цьому люди не повинні приходити на службу.
Тих людей, що померли не від коронавірусу, ховаємо по-іншому. Людям ми не можемо сказати, щоб ті не приходили на службу, але постійно наголошуємо на тому, щоб було не більше десяти осіб в той момент, коли священник проводить службу. Всі повинні перебувати в масках, при цьому хрест та Євангеліє вони не цілують. Переважно поховання проводить один священнослужитель. Служба проводиться вдома чи в Домі печалі.
Панахиду проводимо протягом 10-15 хвилин, зараз її скоротили. Сама панахида зараз з елементами парастасу (відправи). Тільки вона закінчується, всі виходять і дяк співає надворі. Тобто ті елементи, які мали б співатися в домі чи приміщенні, проводять надворі.
Ховати людину іншої конфесії в нашій церкві можна. Знаю, що в деяких церквах інших конфесій це не вітається.
Ми не беремо плату за поховання. Люди можуть дати добровільну пожертву, це не заборонено, але «такси» у нас немає. Ми розуміємо людей і їхні можливості.
– Під час карантину поховання проходить скромно та без панахиди. Залежно від погоди, проводимо його в приміщенні, або на дворі. Я є священником у селі, а тут люди або не мають можливості пройти тестування на коронавірус, або ж не проводять його, бо бояться.
Звісно, проводимо службу відповідно до карантинних вимог, наголошую всім про масковий режим та дотримання дистанції. Поховання триває до години часу.
Зазвичай люди хочуть, щоб їх відспівували із церкви їхньої конфесії. Таких принципів стараються дотримуватися як католики, так і православні. Втім, ми можемо поховати людину іншої віри.
«Такси» за поховання немає. Ми це робимо безкоштовно. Люди можуть дати добровільну пожертву, це виключно їхнє бажання.
Якщо вам доводилося ховати когось із близьких, скільки ви витратили на це? Куди порадите звертатись за допомогою? Відповіді залишайте у коментарях.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер
Два місяці тому, поховали батька, коли звернулися у пенсійний фонд, то відправили і дали відмову....