Сонячні панелі – навіть на балконі квартири. Як добре можна на них заробляти, радить експерт

- Забезпечувати електроенергією себе і ще й продавати залишки державі, отримуючи при цьому стабільний і високий дохід. Це не сон, а реальна можливість сьогодні.
- Яка ціна готової сонячної електростанції, за скільки часу вкладення окупляться і скільки вартує встановлення електроустановок у Тернополі, рахує експерт. Він же - успішний підприємець, який перетворив захоплення на справу, яка приносить непоганий прибуток.
- Завдяки вашим підпискам ми можемо готувати більше цікавих матеріалів. Дякуємо за підтримку незалежної журналістики!
Хочете інвестувати гроші і не знаєте куди? Журналістка «20 хвилин» вирішила з’ясувати, скільки грошей може приносити встановлення сонячних панелей на вашому даху чи земельній ділянці, або ж на вашому підприємстві і за скільки років свої вкладення можна «відбити»?
Для цього ми поспілкувалися із засновником однієї із тернопільських фірм Богданом Іванівим, який займається будівництвом сонячних електростанцій під «Зелений тариф» або для потреб власного господарства.
З чого починав?
Що таке «Зелений тариф», яка вартість сонячної електростанції для власного дому і потужного підприємства та скільки можна на ній заробляти, читайте далі.
А поки дізнаємось, звідки виникла ідея, де навчався і скільки проєктів, пов’язаних із сонячною енергетикою, вже реалізував Богдан Іванів.
Пан Богдан розповідає, що більше десяти років займався інженерією: системами опалення, очистки води, водопостачання від квартирного рівня до потужних підприємств.
-
Коли я дійшов до максимуму у розвитку своєї діяльності, зрозумів, що потрібно відкривати і пізнавати для себе щось нове. Звідси прийшла ідея опанувати абсолютно новий для мене напрямок. Мені завжди були цікаві різні інноваційні технології, тому звернув свою увагу на сонячну енергетику, – каже чоловік.
Для того, аби досконало зрозуміти суть нової для себе справи Богдан Іванів подався у…Китай! Чоловік пройшов не один курс навчань від різних світових виробників по різних тематиках у сфері сонячної енергетики.
-
Вперше в Китай я поїхав у 2017 році. Відвідав там найбільші світові виставки по сонячній енергетиці, зустрівся з багатьма виробниками, побачив продукцію і перспективу. З того часу усе почалося. Моя фірма ТОВ «ЕкодімПроект» проєктує і будує сонячні електростанції, – розповідає пан Богдан.
Хто клієнти?
Богдан Іванів пояснює, що сферу сонячної енергетики варто розділити на два конструктивних напрямки.
Перший напрямок – це приватні домогосподарства, які встановлюють сонячні електростанції на дахах своїх будинків або ж на своїх земельних ділянках, і підключають їх до програми «Зелений тариф». Вони можуть не лише споживати вироблену сонячними панелями електроенергію для власних потреб, а й продавати надлишки електроенергії державі.
Другий напрямок розрахований для підприємств, юридичних осіб, фабрик, заводів, тощо, де є велике споживання електроенергії. Для них доречно встановлювати сонячні панелі задля власного споживання, аби значно зменшити постійні немалі витрати на електроенергію.
Де краще ставити сонячні панелі?
Для сонячних панелей не має будь-яких вимог чи обмежень щодо їхнього місця розташування.
-
Сонячні панелі можна встановлювати, як на покрівлю, наприклад, дах, так і на землю, – каже підприємець.
Богдан Іванів пояснює, що сонячні панелі найкраще ставити на грунт, оскільки на землі можна вибрати правильний напрямок відносно півдня або ж зробити ідеальний кут для того, щоб станція генерувала сонячну енергію по максимуму. На поверхні покрівлі, за словами фахівця, потрібно прив’язуватися до будівлі, тому неможливо розвернути панелі у бажаному напрямку. Найкраще для сонячних панелей підходять ті дахи, що дивляться на південь, південний схід чи південний захід. У жодному разі не вартує встановлювати панелі на північну частину даху, бо вони там працювати просто не будуть.
-
На приватних домогосподарствах нами зроблено вже більше 100 об’єктів сонячних електростанцій. Є багато клієнтів, які після встановлення першої сонячної електростанції замовляють у нас другу, третю і навіть четверту. Наші клієнти – приватні особи, у більшості проживають у селах, тому землі для встановлення панелей там достатньо, – ділиться підприємець.
Задля підключення до «Зеленого тарифу» потрібно звернути свою увагу на документацію.
Якщо хочете встановити батарею
Зелений тариф в Україні — це механізм, що стимулює використовувати поновлювані джерела енергії. Держава зобов'язана купувати у власників сонячних електростанцій надлишок виробленої енергії в 4-5 разів дорожче тарифів споживання. Таким чином, встановивши власну сонячну електростанцію, ви за 3-6 років повернете повністю вартість обладнання, а далі будете отримувати чистий дохід.
В Україні Зелений тариф був прийнятий в 2009 році і діє до 2030 р. Ознайомитись із Законом «Про альтернативні джерела енергії» можна тут.
Якщо людина планує встановити сонячну електростанцію, яка не лише покриватиме її витрати, а й приноситиме прибуток, тобто бажає продавати надлишки виробленої панелями енергії у мережу, їй необхідно:
-
Мати будинок, введений в експлуатацію, зі всією правовстановлюючою документацією на нього (технічний паспорт обов’язковий – прим.ред.).
-
До будинку потрібно підвести необхідну потужність. Необхідною для функціонування сонячної електростанції за «Зеленим тарифом» є потужність 30 кВт. Щоб збільшити потужність електроустановок потрібно написати заяву в РЕМ для збільшення потужності або ж нового підключення до електромереж саме з такою потужністю. За збільшення потужності в РЕМ доведеться заплатити орієнтовно 2200 грн (по нашій області) за 1 кВт. По різних областях ціна різна. Наприклад, від 800 грн доведеться заплатити в Сумській області, 1400 грн – у Чернівецькій, у нашій ж області 1 кВт потужності один з найдорожчих в Україні. Але це є разова плата, за яку більше не доведеться платити. У цю плату включається встановлення стовпів, кабелів, трансформаторів при необхідності, тощо.
-
Будинок і земля повинні бути приватизовані. Особа повинна мати документи, які засвідчують право власності на будинок і на землю.
Богдан Іванів акцентує, що вищенаведені правила основні, аби мати змогу підписати договір і долучитися до «Зеленого тарифу».
Подальшу підготовку всіх необхідних документів, відмінних від вищеназваних, здійснює фірма пана Богдана. Це сертифікати, протоколи про вимірювання опору заземлення, протокол про проведення герметизації лічильника, технічна документація по обладнанню та інше.
Рекомендовано для бізнесу
Богдан Іванів особливу увагу звертає на необхідності встановлення сонячних електростанцій власникам бізнесу, фермерським господарствам та іншим підприємствам. Фахівець каже, що вже працював з такими потужними замовниками-підприємствами, де за місяць вони платили мало не по 100 тисяч гривень за спожиту електроенергію.
-
Для підприємств, які споживають багато електроенергії, особливо вдень, коли працюють станки та обладнання, кондиціонери чи холодильники в літню пору встановлювати сонячні електростанції надзвичайно доречно. Ціна для юридичних осіб на електроенергію зараз досить висока. За три роки підприємство може окупити повну вартість сонячної електростанції і більше не платити за електрику. Щоб встановити сонячні панелі для підприємств не потрібно жодних додаткових дозволів, обмежень для них також немає, – каже фахівець.
Пан Роман інформує, що його фірмою вже реалізовані проєкти по встановленню сонячних електростанцій на торгових комплексах і фабриках.
Скільки коштують батареї?
Як пояснює пан Богдан є різні типи і виробники сонячних панелей. Є країни-виробники, панелі яких входять до ТОП-10 найкращих у світі. Звичайно такі панелі вартуватимуть найдорожче.
-
Лідером на ринку сонячних панелей є Китай. Ця країна має більше 600 різних виробників сонячних панелей. Якість сонячних панелей Китаю – бездоганна. Якщо говорити про країни-виробники Європи чи Америки, то вони на 99% використовують у своїх виробництвах китайську сировину.
Ціна сонячної електростанції в основному залежить відносно її потужності в кіловатах. Від кількості кіловат збільшується і ціна, адже збільшується кількість панелей, систем кріплення, кабелів, тощо. Ціна за сонячну електростанцію напряму пов’язана із потужністю, яку людина бажає встановити.
-
Якщо ми говоримо про сонячну електростанцію, потужністю в 30 кВт для особистого домогосподарства, ціна на неї орієнтовно 18 тисяч у.о. Це вартість за за комплекс робіт: обладнання (сонячні панелі, система кріплення на грунт з оцинкованого металу), сам прилад, який генерує з мережі постійного струму в мережу змінного струму – інвентор, система моніторингу – можливість слідкувати через мобільний телефон статистику роботи сонячної електростанції, робота під ключ, електрична частина, робота заземлення і система обліку електроенергії (лічильник).
Як порахувати прибуток
Пан Роман каже, що свій прибуток від вироблення сонячної енергетики панелями можна порахувати дуже просто.
Як вже зазначалось вище, необхідною для функціонування сонячної електростанції за «Зеленим тарифом» є потужність у 30 кВт. Але може бути і 40 кВт, незважаючи на 30 кВт потужність інвентора. Пан Роман каже, що це законно і технічно можливо. Адже самих сонячних панелей до стандартного інвентора можна підключати на максимальну потужність 45 кВт. Завдяки цьому можливим стає і збільшення прибутку.
-
Сонячна електростанція з потужністю сонячних панелей у 40 кВт вартуватиме орієнтовно 22 тисячі у.о. Звідси випливає, що за три роки і три місяці можна повністю її окупити, – підраховує пан Богдан.
За даними статистики компанії, за останніх 2-3 роки формула для визначення окупності сонячної електростанції наступна: загальний об’єм згенерованої електроенергії за рік поділити на потужність електростанції, що і визначить показник генерації одного кіловата.
Показник генерації одного кіловата визначає скільки 1 кВт панелей за рік може згенерувати електроенергії.
На практиці, за словами пана Богдана, 10 кВт сонячної електростанції згенерує 11500 тис.кВт за рік. Тобто 1 кВт сонячної електростанції зможе згенерувати від 1150 кВт до 1250 кВт.
А ось сонячна електростанція із потужністю 40 кВт згенерує за рік 46 МВт (46 тисяч кіловат).
Тариф на електроенергію для приватних сонячних електростанцій становить 0,16 євроцента. Таким чином, беручи за основу підрахунку сонячну електростанцію із потужністю на 40 кВт, матимемо такий прибуток: 46000*0,16 євроценів = 7360 євро за рік (або 8600 доларів по курсу 26,5 – прим.ред.).
Із цієї суми, як наголошує пан Богдан, потрібно ще сплатити податок 19,5%, тому чистий прибуток: приблизно 7000 доларів за рік.
Чи потрібно обслуговувати сонячні панелі?
Пан Богдан каже, що сонячні панелі мають великий термін експлуатації і довгий ресурс своєї роботи.
-
Більше 50-ти років точно, а той цілих 80 років! Виробники декларують, що сонячна панель, відпрацювавши 25 років, матиме ресурс корисної дії ще більше 80-ти %, – пояснює фахівець.
Як такого обслуговування сонячні панелі не вимагають, монтаж обладнання робиться раз і назавжди. Проте варто звернути увагу на чистоту їхньої поверхні: пилюка, пташиний послід тощо. Варто час від часу проводити їх огляд і по можливості чистити, змивати чистою водою зайве з поверхні. Коли панель забруднена, може втрачатися її потужність від 7 до 10%, – інформує спеціаліст. Пан Богдан радить контролювати кабелі, адже є різні гризуни, як от білки, які можуть їх пошкоджувати.
Пан Богдан рекомендує тільки оцинкований метал для встановлення наземних сонячних панелей, тому що чорний метал через 3-4 роки піддаватиметься сильній корозії, яку зупинити неможливо. За років 5-6 це призведе до негайної потреби в демонтажі сонячних панелей, – пояснює фахівець.
Впевненість у завтрашньому дні
«Зелений тариф» фіксує тарифи на електроенергію для сонячних електростанцій до 2030 року включно.
-
Дуже часто клієнти цікавляться, що ж буде після 2030 року? Для того, щоб зрозуміти майбутні тенденції, потрібно проаналізувати сьогоднішні. Є загальна світова програма по закриттю атомних і теплових електростанцій. Попит на електроенергію лише зростає. Автомобілі переходять на електрику, вантажні перевезення переходитимуть теж на електрику, поїзди, автобуси – все буде електричне. Світ йде у цьому напрямку. Попит на електроенергію, я вважаю, об’єктивно тільки зростатиме. Тим більше, ціна на електроенергію лише зростає. Держава все більше буде зацікавлена купувати електроенергію, – поінформував пан Богдан.
Новинки у сонячній енергетиці
Роман Іванів планує на осінь запускати мікро-проєкти для мешканців багатоквартирних будинків.
-
На балконах квартир із сонячною стороною думаємо над можливістю встановлення 1-2 панелів і невеликого інвентора, таким чином перекривати споживання електроенергії побутовими приладами. Така міні-сонячна електростанція буде підключатись до центрального споживання і, відповідно, при її функціонуванні лічильник показуватиме менше, а рахунки користувачів знижуватимуться.
Такий проєкт вартуватиме орієнтовно 400 доларів.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
Я б хіба Ахметову обмежив, бо уху їв.