Утеплювати квартиру без дозволу сусіда – не варто! Чим це може загрожувати: коментують експерти

-
Утеплити квартиру зовні можна відносно дешево, але не завжди надійно. Якщо мова йде про «латкове» утеплення, в кращому випадку постраждає ваша квартира та схудне гаманець, у гіршому – доведеться відшкодовувати кошти на ремонт сусідам.
-
Тернопільські експерти розповіли, чим для тернополян загрожує «латкове» утеплення квартир та як потрібно утеплювати будинок якісно та надійно.
У кожному районі міста можна побачити десятки багатоквартирних будинків, у яких жителі квартир утеплили лише своє помешкання. Часто колір самого утеплення не співпадає з кольором утеплення, а тому на будинках з’являються «латки».
Ми запитали в тернопільських експертів, чим загрожує власникам таких квартир бажання зекономити та утеплити лише своє помешкання.
Чому тернополяни вдаються до такого утеплення?
Видів утеплень є декілька: внутрішнє та зовнішнє, а останнє поділяється на комплексну термомодернізацію і «латкове» утеплення. Частіше за все мешканці багатоквартирних будинків обирають зовнішнє утеплення, щоб не зменшувати розмір житлової площі при внутрішній термомодернізації.
– Комплексне утеплення – це ширший об’єм робіт, аніж клаптикове. Чому тернополяни все ж вдаються до другого? Можливо, фактор в бідності, але зараз держава надає чимало можливостей, як за мінімальні кошти власників квартир утеплити весь будинок, – розповідає керівник сектору енергоефективності управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології міста Тернополя Павло Савечко.
Чоловік відзначив, що іноді причиною неправильного вибору стають упередження мешканців самого будинку. Наприклад, дехто впевнений, що через повну термомодернізацію будинок не буде «дихати».
– «Латкове» утеплення є дешевшим через те, що для його здійснення не виготовляють проєктно-кошторисної документації, не сплачують жодних податків, не здійснюють технічний нагляд та НЕ проводять державну будівельну експертизу, – пояснив пан Савечко. – Але разом з тим, люди йдуть на величезний ризик, тому що часто фірми, що займаються проведенням такої термомодернізації для здешевлення робіт використовують неякісні матеріали, клей, не всюди можуть правильно та надійно закріпити пінопласт, або інший матеріал, яким утеплюють.
Чим небезпечне утеплення?
Але така дешевизна може обернутися для власників квартир додатковими витратами. У ліпшому випадку – на ще одне утеплення, якщо перше виявилося неефективним. У гіршому – доведеться платити сусідам. На відміну від повної термомодернізації, коли створюється ефект термоса і тепло затримується в будинку, при частковому утепленні воно виходить там, де закінчується утеплена частина будинку.
– Окрім негарного архітектурного вигляду, є небезпека появи грибка для суміжних приміщень, що є неутепленими, тобто сусідніх квартир. Через зміщення «точки роси» - місця, де зустрічаються холодне повітря з двору і тепле від будинку, через що утворюється волога, – пояснює Павло Савечко.
Регіональний радник проєкту з підтримки енергоефективності в Україні «Енергодім» у Тернопільській області Михайло Мельник розповівЮ що фірми часто не зважають на Державні будівельні норми. Так, часто при «латковому» утепленні забувають про закріплення поясу з негорючого матеріалу довкола вікон.
– Таке нехтування може коштувати навіть життя, адже пояси з негорючого матеріалу повинні бути, щоб в разі пожежі зменшити втрати. І цього не роблять тільки щоб зекономити, – додає пан Мельник. – Ми повинні розуміти, що багатоквартирний будинок – спільна власність. І утеплювати свою квартиру без дозволу сусідів – неправильно.
Що каже законодавство
Ніяких рекомендацій щодо клаптикового утеплення в законодавстві немає, пояснив Павло Савечко. Однак прямої заборони до цього також немає.
– Стаття 369 Цивільного Кодексу України передбачає, що стіни будинку – спільна власність співвласників і використання цих стін, в тому числі утеплення, має відбуватися за згодою всіх співвласників, – продовжує керівник сектору . – Це стосується навіть встановлення кондиціонерів і тим паче добудов.
Також в липні 2021 року на сесії міської ради депутати внесли зміни до Правил благоустрою Тернопільської МТГ. Рішенням сесії передбачено, що проведення робіт щодо опорядження фасадів будівлі, будинку, споруди, дозволено тільки після отримання зареєстрованого в управлінні містобудування, архітектури та кадастру ТМР повідомлення про опорядження фасадів.
Вихід є
Законний та ефективний вихід – утеплити весь будинок. Зробити це дешевше можна взявши участь у програмі «Енергодім», яку фінансує Фонд енергоефективності.
Відповідно до цієї програми, ОСББ можуть подати електронну заявку на утеплення свого багатоквартирного будинку. Таким чином 50 відсотків від вартості утеплення фінансуватиме Фонд енергоефективності, ще 30 відсотків – міська влада і лише 20 відсотків сплачуватимуть мешканці квартир.
– За цією програмою в Тернополі вже розпочали термомодернізацію одного будинку, ще дев’ять – у черзі. Треба об’єднуватися і робити термомодернізацію комплексно, аби ефект був для всього будинку, – підсумував Михайло Мельник.
Для консультацій щодо участі в програмі «Енергодім» ви можете звернутися за телефоном +38 044 344-28-36.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.