Як обчислити страховий стаж для пенсії: чи дорахують службу в армії, декрет та тимчасове безробіття

Як обчислити страховий стаж для пенсії: чи дорахують службу в армії, декрет та тимчасове безробіття
 • Відповідно змін, які внесені до Закону у жовтні 2017 року, для набуття права на пенсію за віком у 60 років слід мати необхідний страховий стаж. У 2018 році — 25 років і щороку збільшується на 1 рік. У 2028 році, скажімо, буде необхідним мати 35 років страхового стажу.
 • Як зараховуються до страхового стажу періоди перебування на інвалідності чи у службі зайнятості під час коронавірусу? Яким чином можна підтвердити свою трудову діяльність, навчання, службу в армії тощо до 2004 року? Чи передбачене пільгове обчислення страхового стажу при призначенні пенсії? Детальніше читайте

 

Аби отримати гідну пенсію, необхідно пам'ятати про такі поняття як «заробітна плата» та «стаж». Від цих показників залежатиме розмір пенсії, про який варто подбати уже сьогодні.

На питання щодо обчислення страхового стажу відповів заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області Володимир Івахов.

При призначенні пенсії органи Пенсійного фонду України передусім керуються Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», який набрав чинності  1 січня 2004 року (далі — Закон). Важливим у цьому Законі є те, що до страхового стажу зараховуються лише ті періоди роботи, протягом яких сплачувалися страхові внески. Це є принциповою відмінністю між поняттями «трудовий стаж» та «страховий стаж».

Стаж: щороку потрібно більше на 1 рік

— Починаючи з 2004 року, страховий стаж, відповідно до ст. 24 Закону, обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду згідно з даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, — повідомив Володимир Івахов. — А за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку — на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно змін, які внесені до Закону у жовтні 2017 року, для набуття права на пенсію за віком після досягнення 60 років, слід мати необхідний страховий стаж. У 2018 році його величина становила 25 років і щороку збільшується на 1 рік, до 35 років у 2028 році.

— У 2022 році право на пенсію за віком настає при досягненні 60 років та за наявності страхового стажу не менше 29 років, — пояснив заступник Головного управління Пенсійного фонду України в області. — У разі відсутності необхідного страхового стажу на час досягнення 60-річного віку, розглядатиметься право особи на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки, за наявності необхідного стажу (у 2022 році — від 19 до 29 років). Якщо ж право на пенсію за віком відсутнє у віці 60 та 63 років, та за наявності страхового стажу не менше 15 років, питання призначення пенсії за віком розглядатиметься після досягнення особою віку 65 років.

Декрет і армія: як порахують

Яким чином можна підтвердити, скажімо, свою трудову діяльність, навчання, службу в армії тощо до 2004 року?

Підтвердження стажу здійснюється, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній».

— Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються, відповідно до записів в трудовій книжці, — пояснив Володимир Івахов. — За відсутності трудової книжки чи в разі, коли у ній відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи, такі періоди можуть бути враховані на основі додаткових документів, які підтверджують періоди роботи, навчання, проходження військової служби, догляду за дитиною до 3-х років тощо.

Додатковими документами про підтвердження стажу роботи є дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, довідки з підприємств, установ, організацій, архівні довідки про підтвердження відповідних періодів роботи, а також оригінали документів про стаціонарне навчання, свідоцтво про народження дитини, військовий квиток тощо.

Кому і які пільги при призначенні пенсії?

Пільгове обчислення страхового стажу при призначенні пенсії передбачене Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».  Додатково по одному року дорахують за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала право на пенсію на пільгових умовах.

— Крім цього, депортованим особам, які перебували на спец поселенні, період якого визначається з моменту депортації до моменту зняття режиму спецпоселень включно,— зазначив Володимир Івахов. — Період роботи на спецпоселенні зараховується до страхового стажу для призначення пенсії у потрійному розмірі.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, пояснили в Пенсійному фонді.

Пільгове обчислення стажу передбачено також Законом України «Про пенсійне забезпечення»:

 • ст. 57. військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов’язку, а також перебування в партизанських загонах і з’єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям;
 • ст. 58. реабілітованим громадянам, тобто громадянам, необґрунтовано притягнутим до кримінальної відповідальності, необґрунтовано репресованим і згодом реабілітованим, час тримання під вартою, час відбування покарання в місцях позбавлення волі та заслання, а також перебування на примусовому лікуванні зараховується до стажу у потрійному розмірі;
 • ст. 59 робота, незалежно від віку, в тому числі як вільнонайманого складу у військових частинах, і служба в роки Великої Вітчизняної війни та в інші періоди ведення бойових дій, зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі, а час перебування у фашистських концтаборах, гетто та інших місцях примусового утримання в період війни осіб, у тому числі дітей, насильно вивезених з тимчасово окупованої території у період Великої Вітчизняної війни, — у потрійному розмірі;
 • ст. 60 робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров’я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров’я, у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров’я, а також у психіатричних закладах охорони здоров’я зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі.

Після набрання чинності Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», тобто з 1 січня 2004 року, всі періоди страхового стажу враховуються в одинарному розмірі.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.

Перебування «на біржі» та інвалідність

Якщо ви тимчасово не працювали і перебували на обліку в центрі зайнятості, цей період дорахують в страховий стаж.

Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності – прим. ред.), допомогу по частковому безробіттю, допомогу по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу, — запевнив Володимир Івахов. .

До страхового стажу при призначенні пенсії за віком зараховується час перебування на інвалідності лише у випадку, якщо ця інвалідність настала внаслідок професійного захворювання чи внаслідок трудового каліцтва.

— Час перебування на інвалідності у зв’язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням за період до 1 січня 2004 року, зараховується як до страхового стажу, так і до стажу, що дає право на пільгову пенсію, — запевнив Володимир Івахов. — А за період після 1 січня 2004 року зараховується тільки до стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах.

Страховий стаж обчислюється в місяцях

Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню або добровільно брала участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок — сьогодні це 1 430 грн, пояснили у Пенсійному фонді.

— Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок, — пояснив Володимир Івахов.

 

 

Стежте за новинами Тернополя у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.

Коментарі (4)
 • Валентина Ридчук

  Стаж до одного місьця.За рік стажу скільки платять? ...
 • Люба Пніовська

  Скажіть будь ласка Мені зараз 63роки  коли я працювала ми оплачували інші внески тоді не було страхування стажу то як мені мають зробити перерахунок пенсії

  Анна Лаврін-Бабечко reply Люба Пніовська

  Люба Пніовська страховий стаж рахується з 2004 року.
 • Любов Багрій

  А скажіть як може людина з інвалідністю мати великий стаж

21:03 Зняли вивіски та таблички: у Тернополі зачинився легендарний магазин photo_camera 20:16 Бородянка майже через півроку після початку війни: про що пише світова преса 19:03 Готуй обігрівач з літа: скільки коштують у Тернополі та чи є ажіотаж у магазинах photo_camera 18:20 Аліна Дадерко з Хоросткова виборола «золото» на Чемпіонаті Європи з важкої атлетики Від читача 11:45 ОНЛАЙН чи ОФЛАЙН: яку форму організації навчання обирають батьки та вчителі шкіл 17:51 Поблизу Чорткова перекинувся бензовоз. Рух транспорту на дорозі перекрили 17:30 Не міг дочекатись відпустки, аби обійняти рідних. Прощаються з Володимиром Блажківим 17:01 У Тернополі будуть проводити безкоштовні екскурсії «Велич Тернопільської Катедри» (Графік) 16:17 90-річна жінка віддала шахраю 5 тисяч доларів, щоб врятувати доньку 15:43 В Україні продовжили воєнний стан до 21 листопада 14:57 У Тернополі депутати продовжують перевіряти укриття в житлових будинках 14:08 Рівень радіації на Тернопільщині станом на 15 серпня 14:00 ДТП у Монастириськах: мотоцикліст врізався у автомобіль. Водій двоколісного у лікарні 13:28 На Київській затримали нетверезого чоловіка з гранатою у кишені 13:00 Зеленський звільнив голову управління СБУ в Тернопільській області 12:37 Стоматологія на колесах уже лікує бійців на передовій 12:00 На Кременеччині п'яний водій на «Ауді» врізався в «Ланос». Є постраждалі 11:30 Загинув у липні, а лише в серпні повернувся додому. Попрощались з Володимиром Головком 10:42 У Тернополі відбудеться забіг навколо ставу «Тернопільська Озеряна - 2022» на підтримку ЗСУ 10:06 Йога, танці, теніс: у Тернополі організовують заходи для людей «золотого віку» (РОЗКЛАД)
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up