Підвищення пенсійного віку не буде, переконують урядовці. Однак восени скасують податок на пенсії, спецпенсії ліквідують, підвищать захист працівників шкідливих виробництв та найголовніше - зросте розмір пенсії. Також з нового року встановлять єдині правила нарахування пенсій.
У середу, 17 травня, прем’єр Володимир Гройсман презентував на засіданні Кабміну проект урядової пенсійної реформи. Основна ідея запропонованої реформи - відновити соціальну справедливість, як стосовно тих, хто вже перебуває на заслуженому відпочинку, так і для майбутніх пенсіонерів.
Урядовці переконують, що вони знайшли механізми вирішити проблему Пенсійного фонду без підвищення пенсійного віку і вже зараз суттєво підвищити пенсії нинішнім пенсіонерам.
З 1 жовтня пенсії осучаснять
Вже з жовтня перерахують пенсії, які не змінювались п’ять років, і ліквідують дискримінацію пенсіонерів за роком виходу на пенсію. Зараз розмір пенсій за однакової кількості років страхового стажу та заробітку може відрізнятися в 2,5 рази. Оскільки середня заробітна плата, яка застосовується при обчисленні пенсій, зростала, а самі пенсії не переглядалися.
При перерахунку пенсій буде застосовуватись показник середньої заробітної плати на рівні 3 764,40 грн. Цей же показник застосовується при призначенні пенсій у цьому році, роз'яснили кореспонденту "RIA плюс" в Уряді. Осучаснення загалом торкнеться 5,6 млн пенсіонерів. Приблизно 1,3 млн українців матимуть до своєї пенсії додатково щомісячно до 200 грн. Для 1,2 млн підвищення становитиме від 200 до 500 грн. 2 млн отримають підвищення 500–1 000 грн. І ще понад 1,1 млн українців матимуть більше 1 000 грн щомісячної доплати. Таким чином, частина пенсіонерів після перегляду пенсій отримуватиме вдвічі більше.
Окрім цього, Уряд пропонує вже з 1 жовтня, а не з 1 грудня, як передбачає бюджетний закон, переглянути мінімальну пенсію – вона зросте до 1 373 грн. В результаті зростання виплат цьогоріч торкнеться майже 9 млн з-поміж 11,9 млн пенсіонерів.
Єдині правила нарахування пенсій
В Уряді кажуть, що чинна пенсійна система, коли фактично відсутня диференціація розміру пенсій від заробітку, позбавляє працююче населення стимулів сплачувати внески до Пенсійного фонду. І, по суті, є несправедливою для тих, хто такі внески сплачує. Тому Уряд пропонує встановити єдину для всіх умову призначення пенсій – наявність страхового стажу. Уряд не піднімає пенсійний вік, а дає можливість обирати, коли виходити на пенсію.
Починаючи з 1 січня 2019 року для осіб, у яких страховий стаж складатиме 15 років, пенсія за віком призначатиметься в 65 років. Особи, в яких відсутній страховий стаж (загальний) тривалістю 15 років, матимуть право на призначення державної соціальної допомоги після досягнення 65 років за сукупним доходом сім’ї.
Спецпенсії будуть ліквідовані
Свого часу система спеціальних пенсій запроваджувалася, як своєрідна компенсація за низький рівень заробітної плати у відповідних категорій працівників. Однак з моменту запровадження спеціальних пенсій умови оплати праці таких працівників значно покращилися. Тож, відповідно, логічним кроком є скасування і чинних привілеїв у призначенні пенсій.
Підвищиться захист працівників шкідливих виробництв
За нині діючими правилами, пенсійні виплати для пенсіонерів, які раніше працювали на шкідливих виробництвах (мають право на достроковий вихід на пенсію. - прим.ред.), повинні відшкодовувати підприємства. Однак підприємства нерідко уникають таких виплат. В результаті заборгованість перед Пенсійним фондом, який здійснює виплати пенсій колишнім працівникам шкідливих виробництв, вже сягнула 10 млрд. грн. Тому Уряд пропонує змінити чинну систему.
Найближчим часом урядовий законопроект про пенсійну реформу направлять до Парламенту, аби депутати встигли схвалити його ще до парламентських канікул. Уряд сподівається на підтримку Верховної Ради, аби разом зробити пенсійну систему України справедливою і збалансованою.
До слова, цьогоріч дотація з Держбюджету Пенсійному фонду становить 141,3 млрд грн. Це майже половина від суми, необхідної для виплати всіх пенсій у державі. Якщо цієї ситуації не виправити, то згодом не буде можливості не тільки підвищувати пенсії, а й виплачувати їх. При цьому 60% пенсіонерів живуть за межею бідності. Мінімальна пенсія – 1312 грн (з травня ц.р) становить близько 50% вартості “споживчого кошику” фактичного прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Проблеми Пенсійного фонду провокує не тільки демографічна ситуація. Показник демографічного навантаження в Україні більш ніж вдвічі більший, ніж у країнах ЄС: 12 млн пенсіонерів на 12 млн застрахованих осіб. Ті, хто зараз працює і має наповнювати Пенсійний фонд, не зацікавлені сплачувати внески. 25 % зайнятого населення не сплачує ЄСВ (16,3 млн осіб – зайняте населення). Оскільки пенсійна система перетворилася на зрівнялівку. Тобто розмір пенсії фактично не залежать від заробітку, з одного боку, з другого - існує велика кількість пенсійних привілеїв.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 38 від 20 вересня 2023
Читати номер