Чи реально у закладах Тернополя замовити кальян попри заборону? Експеримент «20 хвилин»

Чи реально у закладах Тернополя замовити кальян попри заборону? Експеримент «20 хвилин»
  • Верховний Суд заборонив використовувати кальяни у закладах. Аргументують це рекламою та стимулюванням продажу тютюнових виробів. 
  • Чи можна у кафе, ресторанах та барах Тернополя замовити кальян, чи дотримуються там законодавства – перевірили журналісти «20 хвилин». 

Протягом 2023 року до Держпродспоживслужби Тернопільщини надіслали 19 скарг щодо порушення антитютюнового законодавства у закладах. 15 з них стосувалися саме куріння кальянів та реклами, що стимулює його продаж. Під час перевірки порушення виявили у шести закладах та виписали штрафи на 372 000 грн. У 2024 році скарг за використання кальянів не було, повідомили «20 хвилин» у Держпродспоживслужбі Тернопільської області. 

Що кажуть у закладах 

Для експерименту журналісти «20 хвилин» обрали три заклади: «Клуб Файного міста», ресторан Navi, бар Hookah Hub. Їх знайшли в мережі за пошуком «де покурити кальян у Тернополі». 

Працівники закладу не знали про наш експеримент. До них ми приходили зі стандартним запитом – організація святкування Дня народження на компанію, а ось головна умова – наявність кальянів та дозвіл на їхнє використання у приміщенні. 

Відео дня

Бар Hookah Hub (вул. Старий Ринок, 3)

Заклад спеціалізується на оренді та продажу кальянів. На вході помічаємо барну стійку, на якій у два яруси виклали атрибутику для куріння: колби, шланги, чаші та інше.

Працівники запевнили, що готові зробити кальян на будь-який смак та гаманець, все залежить від вподобань клієнтів. 

– Маємо понад 150 різних смаків. Вартість залежить від міцності: легкі – 280 грн, середньої легкості – 370 грн, а преміумкласу від американського виробника – 470 грн, – каже працівник бару. 

Заклад має лише один зал для всіх відвідувачів. Та чи не скаржаться тернополяни на дим? 

– Ніхто ніколи на дим не скаржився, бо до нас переважно приходять у тих випадках, якщо хочуть покурити кальян. Таких закладів у Тернополі все менше. Влітку ми взагалі переходимо на відкриту терасу, що є ще зручнішим для відвідувачів. Можливо і є якісь заборони, але ми поки працюємо, – додав працівник. 

Кальянної карти чи меню у закладі немає. Всі питання індивідуально вирішуєте на барі. 

Наше медіа намагалося зв’язатися з власником Hookah Hub. Працівники пообіцяли передати контакти журналістів, а також попросили написати на сторінку закладу в Інстаграм. Натомість відповіді ми так і не отримали.

«Клуб Файного міста» (бульвар Тараса Шевченка, 23)

Організувати святкування з кальянами погодилися і в цьому закладі. Зі слів працівника, курити дозволяють лише у невеликому залі на другому поверсі. 

– Наші гості замовляють кальяни як влітку, так і взимку. Але ми попереджаємо, що для цього маємо інший зал. Влітку там повністю відкриваємо вікна, є свіже повітря, а взимку у нас працює потужна витяжна система. Поки ніяких скарг від відвідувачів немає, бо ми кажемо, що тут можуть курити кальяни. Кому це заважає, то йдуть на перший поверх, – каже працівник. 

Замовити можна як один, так і кілька кальянів одночасно. Все залежить від інтенсивності куріння. Понеділок-четвер послуга доступна з 16.00, а ось п’ятниця-неділя – з 14.00. 

– Вартість коливається від 170 до 320 грн, вона залежить від міцності кальяна. Щодо смаків, то вже вас більше проконсультує наш кальянник. Він все зробить і розповість, як користуватися, – додав працівник. 

Власником закладу є Петро Заставний. Ми зверталися до підприємця з проханням прокоментували, але відповіді так і не отримали. Нагадаємо, у 2023 році пан Петро відмовився коментувати, аргументувавши це тим, що є важливіші питання, які потребують розв’язання. 

Ресторан Navi (вул. Гетьмана Мазепи, 3)

Під час нашого перебування у закладі кальянів на барі не було і в приміщенні ніхто з відвідувачів їх не курив. Але офіціантка повідомила, що така послуга є, відпочити з ним можна у будь-якому приміщенні. 

— Маємо кілька залів та кімнату для індивідуального відпочинку. Якщо хочете замовити кальян – без проблем. Приходите і кажете, який саме хочете, разом з фахівцем можете обрати смаки. Пропонуємо кальяни легкі та середні. Орієнтовно вартість від 200 до 280 грн, – каже офіціантка. 

Зі слів дівчини, про заборону використання кальянів знають, але поки вони залишаються у меню закладу. Скарг від відвідувачів не було. 

Чому, попри всі заборони, досі не прибрали кальяни з ресторану – з таким запитанням журналісти звернулися до власника Романа Порубайло. На що підприємець повідомив: замовити та курити кальянні, тютюнові вироби в їхньому закладі категорично заборонено. А ось чому під час експерименту працівниця дезінформувала журналістів – обіцяє дізнатися. 

– До прийняття закону ми вже не дозволяли курити кальяни в загальному залі, лише на літній терасі. Після того, як почали запроваджувати штрафи і перевіряти заклади, то взагалі їх прибрали. Я особисто забрав всі кальяни та аксесуари до них, бо розумів, що ми не маємо з їхнього продажу стільки прибутків. А сплачувати захмарні штрафи й постійно перейматися ми не хочемо, – прокоментував телефоном Роман Порубайло. – Мені цікаво, яким чином наша працівниця планувала надати вам таку послугу. Зараз тримаю це питання на особистому контролі. 

Де та як поскаржитися на порушення

У місцях загального користування забороняється куріння, вживання та використання тютюнових виробів, електронних сигарет, кальянів. Про це йдеться у статті 13 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення». 

Також забороняються будь-яка реклама та стимулювання продажу тютюнових виробів, знаків для товарів і послуг, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються тютюнові вироби. Крім того, в грудні 2024 року Верховний Суд ухвалив два важливих рішення, які визнали заборону на використання кальянів у ресторанах, барах та кафе, а також на їх рекламу.

УВАГА! Поскаржитися про порушення можна на сервісі моніторингу порушень антитютюнового законодавства Центру громадського здоров’я: nosmoking.phc.org.ua або на порталі звернень Держпродспоживслужби чи до Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області.

– У зверненні потрібно вказати, яке саме порушення вичиняє суб’єкт господарювання  (куріння в приміщенні закладу, надання послуги з приготування кальяну, присутня реклама кальянів чи тютюнових виробів тощо) зазначити назву та адресу закладу, дані про суб’єкта господарювання (ФОП, ТОВ), та долучити фото порушення (за наявності), – говорить завідувач сектору контролю за рекламою та дотриманням антитютюнового законодавства Управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Дмитро Рабченюк. 

Штрафи від 1 000 до 50 000 грн 

Зі слів Дмитра Рабченюка, є низка штрафних санкцій за порушення законодавства. Зокрема, йдеться про:

  • 1 000 грн за куріння у заборонених місцях (крім приміщень закладів ресторанного господарства). Повторне порушення протягом року – 10 000 грн;
  • 3 000 грн за куріння у приміщеннях закладів ресторанного господарства. Повторне порушення протягом року – 15 000 грн;
  • 30 000 грн за порушення заборони реклами чи стимулювання продажу тютюнових виробів, в тому числі надання послуги з приготування кальяну.
  • 50 тисяч гривень за кожен факт реклами на окремому рекламному носії або кожний окремий захід з метою стимулювання продажу. 

Власники приміщень установ та організацій усіх форм власності зобовʼязані розмістити у своєму приміщенні інформаційне повідомлення про заборону куріння. За його відсутність у заборонених для куріння місцях передбачена відповідальність – 1000 грн. 

Читайте також:

Масло за ціною золота, а яйця дещо подешевшали: як змінилися ціни в Україні

Як змінилися ціни на пальне за два місяці у Тернополі: дивіться, де дешевше
 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (5)
  • Oli4ka)

    Я одна не розумію чому кпльяни заборонили?
  • Зоя Лисюк

    Верховного Суду України в Україні нема. Газети такого рівня мають це знати. Є просто Верховний Суд ( без приналежності до України).Єдиний державний орган без назви держави.
  • Влад

    В Курській області колони техніки ЗСУ рухаються з Махнівки та Колмакова, у бік населених пунктів Черкаська та Руська Конопелька і Фанасіївка
    Раджу канал, давно їх читаю

    https://t.me/ZSU_War/20508

  • Artem

    В Тернополі на Богдана Хмельницького 17 колишній ресторан Песенджер зараз там  Міське кафе 0352 там курять Кальян провірку треба туди

    Polina Daineha reply Artem

    Ви можете звернутися до Держпродспоживслужби зі скаргою. Як це зробити - вище розписали.

keyboard_arrow_up