Били, ламали ребра, утримували в ТЦК: підозру оголосили вже п’ятьом

Поліція розслідує діяльність фігурантів у складі організованої злочинної групи. Воєнкому із Борщева та його підлеглому, які днями вийшли під заставу, додали ще кілька статей Кримінального кодексу. Потерпілих поки шестеро, серед них — батько чотирьох дітей та заброньовані.
Новий поворот у справі вимагання та хабарів у Борщівському ТЦК: 2 серпня підозру вручили ще п’ятьом фігурантам. Серед них — Борщівський воєнком та головний спеціаліст РТЦК, які днями вийшли під заставу. Але, окрім неправомірної вигоди, їм ще інкримінують завдання тілесних ушкоджень середньої тяжкості та незаконне утримання людей.
Фігуранти - колишній і чинний воєнкоми
Серед підозрюваних ще двоє працівників цього ж ТЦК і колишній воєнком, а тепер посадовець міськради Борщева.
— Усім п’ятьом оголосили підозри за ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу України — неправомірна вигода. А також ч. 3 ст. 146 ККУ — незаконне позбавлення волі або викрадення людини, та ст. 122 ККУ — завдання тілесних ушкоджень середньої тяжкості, повідомив очільник поліції Тернопільщини Сергій Зюбаненко.
Корупційну схему отримання хабарів виконувачем обов'язків начальника відділу та головним спеціалістом мобілізаційного відділення районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, нагадаємо, задокументували нещодавно за процесуального керівництва Тернопільської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону.
— В.о. керівника підозрюють у вимаганні та одержанні неправомірної вигоди службовою особою за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави (ч. 3 ст. 368 КК України), а його підлеглого – у зловживанні впливом (ч.3 ст.369-2 КК України), — повідомили у Спецпрокуратурі.
За даними слідства, 42-річний в.о. керівника вимагав у громадянина скретч-картки на паливо, вартістю майже 15 тисяч гривень, за «вирішення питання» про не вручення повістки його брату та не доставлення його в ТЦК та СП для проходження ВЛК.
Били батька 4 дітей
— Водночас встановлено, що 54-річний головний спеціаліст вимагав від військовозобов’язаного 1500 доларів США та 200 літрів дизпалива, ціною 12 тисяч гривень, за оновлення військово-облікових даних та проставлення коду без проходження ВЛК та прибуття до ТЦК, — повідомили у Спецпрокуратурі.
У ході 37 санкціонованих обшуків правоохоронці вилучили 1 800 000 гривень, 82 000 євро, 96 000 доларів США, чорнову документацію, паливні картки, транспортні засоби, мобільні телефони, сім-карти та інші речові докази.
Як дізнались «20 хвилин» від власних джерел, А. С. — колишній правоохоронець, працював у поліції Тернопільщини. Брав участь в АТО, є учасником бойових дій. При обшуку вдома і в робочому кабінеті у нього знайшли шість тисяч доларів.
По обіді 2 серпня у Тернопільському міськрайонному суді обирають міри запобіжного заходу п'ятьом працівникам ТЦК із Борщева. Серед підозрюваних — чинний і колишній воєнкоми. Як повідомив «20 хвилин» очільник поліції Тернопільщини Сергій Зюбаненко, для них проситимуть міри запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою без альтернативи — без права внесення застави.
— Ця група була стійкою, працювала тривалий час і ми знаємо, які механізми отримання коштів вони розробляли, — розповів Сергій Зюбаненко. — Який саме час вони займались цим — буде встановлене слідством. Ми вивчатимемо, коли певні особи були призначені на ті чи інші посади і яким чином брали участь у схемам. Чому? Бо до нас звертатимуться потерпілі. І, можливо, вони вже раніше були потерпілими, аніж ми почали документувати злочини групи.
Всі жертви мали право на відстрочку
Один з потерпілих — багатодітний батько, який мав право на відстрочку. Аби її надати, чоловіка утримували в стінах ТЦК, били, зламали ребра, вимагаючи 30 000 грн.
— Після того випадку чоловік два місяці не виходив з дому взагалі, — розповів Андрій Ткачик. — коли приїхали наші працівники, він ховався на горищі, бо думав, що це знову приїхало ТЦК. Коли йому сказали, що це працівники поліції для проведення слідчих дій, вже аж тоді він спустився.
Багатодітний батько навіть не знав, що за нього в ТЦК привезли гроші. Сам він таких коштів не мав, 30 тисяч збирали родичі. А його потім вивезли з ТЦК і висадили на найближчій зупинці.
Кожен з потерпілих, які вже у справі, мали право на відстрочку. Є ті, кого били, а є й без тілесних ушкоджень. Хтось збирав гроші, хтось розраховувався пальним. Були серед них і ті, хто мав бронь.
Такси для тих, хто мав право на відстрочку, були різними. Підозрювані оцінювали можливості потенційної жертви та її статки. А потім і визначали та озвучували суми, які вони мали надати, аби отримати законну відстрочку.
Закликають повідомляти в поліцію
Офіційно є шестеро потерпілих — це стосовно оголошених 2 серпня підозр, повідомив Сергій Зюбаненко. Щодня встановлюють нових. Правоохоронці закликають тих, хто потерпів від дій працівників ТЦК, звертатись до поліції.
Ще є великий об’єм інформації, яку потрібно слідству опрацювати і ще на поліцію чекає чималий об’єм слідчих дій, каже заступник начальника ГУ НП в області Андрій Ткачик.
— Ми працюємо нон-стоп у цій справі. І велике прохання до людей, які стали потерпілими від дій працівників ТЦК, прохання звертатись до поліції, — каже Андрій Ткачик. — Я впевнений, що кількість потерпілих більша, аніж зараз ми встановили. Люди, можливо, залякані і не повідомляють про незаконні дії.
Інформація щодо причетності до злочинів або схеми обласного керівництва ТЦК та СП не відповідає дійсності, — наголосив Сергій Зюбаненко.
— Саме за сприяння обласного керівництва ТЦК та СП, а також ОВА, керівництва Міністерства оборони, ЗСУ, ТЦК та СП, оперативного командування «Захід», військової прокуратури та Тернопільської ОВА нам вдалось реалізувати дане провадження, — наголосив Сергій Зюбаненко. — Тому інсинуації, що ці діяння мали системний характер і в ній замішані високопосадовці ТЦК, не відповідають дійсності. Не те, що ми не знайшли доказів, а такі припущення були спростовані слідством. Ми принципово доведемо цю справу до кінця. Очищаємось — і в цьому є великий позитив, що таких злочинів не приховуємо, а виявляємо їх і розслідуємо.
Досудове розслідування здійснюють слідчі Головного управління Нацполіції у Тернопільській області за оперативного супроводу управління карного розшуку та за сприяння спецпризначенців КОРД.
Наразі у суді обирають п'ятьом фігурантам міри запобіжного заходу. Про результати читайте згодом на «20 хвилин».
Юридична довідка
Кримінальний кодекс України
Стаття 368. Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою
Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання службовою особою неправомірної вигоди, предметом якого була неправомірна вигода у великому розмірі або вчинене службовою особою, яка займає відповідальне становище, або за попередньою змовою групою осіб, або повторно, або поєднане з вимаганням неправомірної вигоди, — карається позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна.
Стаття 146. Незаконне позбавлення волі або викрадення людини
Незаконне позбавлення волі або викрадення людини, вчинені з корисливих мотивів, щодо двох чи більше осіб або за попередньою змовою групою осіб, або способом, небезпечним для життя чи здоров'я потерпілого, або таке, що супроводжувалося заподіянням йому фізичних страждань, або із застосуванням зброї, або здійснюване протягом тривалого часу, вчинені організованою групою, або такі, що спричинили тяжкі наслідки, — караються позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років.
Стаття 122. Умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження
1. Умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження, тобто умисне ушкодження, яке не є небезпечним для життя і не потягло за собою наслідків, передбачених у статті 121 цього Кодексу, але таке, що спричинило тривалий розлад здоров'я або значну стійку втрату працездатності менш як на одну третину, — карається виправними роботами на строк до двох років або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на строк до трьох років.
2. Ті самі дії, вчинені з метою залякування потерпілого або його родичів чи примусу до певних дій або з мотивів расової, національної чи релігійної нетерпимості, — караються позбавленням волі від трьох до п'яти років.
Читайте також:
Результати обшуків у ТЦК: майже 2 млн в гривнях, 82 тисячі євро і 96 тисяч доларів
Під час обшуків у працівників ТЦК в Борщеві помер чоловік
Працівники ТЦК, яких підозрюють у корупційній діяльності, уже вийшли під заставу
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
Руки не доходять, чи страшно???