Навів на військовий полігон: засуджений в апеляції просив його виправдати

13 березня 2022 року росіяни обстріляли військовий полігон, влучивши у казарми, у яких спали солдати. Загинула 61 людина і ще 160 були поранені. Суд за держзраду відправив за грати на 15 років 74-річного коригувальника, випускника школи КДБ. Апеляція залишила вирок в силі.
Тернопільський апеляційний суд 4 березня відхилив апеляційні скарги адвоката та засудженого, якого звинуватили у корегуванні ракет по Львівському полігону, залишивши вирок Львівського суду в силі — 15 років ув’язнення з конфіскацією. Скарги подавали і адвокат пенсіонера, якого засудили за держзраду, і сам засуджений.
Завдання отримував з анексованого Криму
«20 хвилин», нагадаємо, вже писали про те, що в Тернопільському апеляційному суді розглядатимуть скарги засудженого за держзраду. Апеляція адвоката містилася на 40 сторінках. І захисник був переконаний, що вирок був настільки суворим тому, що його підзахисний — член комуністичної партії та випускник школи КДБ.
За даними www.chesno.org, він співпрацював з Росією від 2014 року. Завдання отримував з анексованого Криму.
Правоохоронці затримали пенсіонера у червні 2022 року, на вирок він чекав під вартою.
— Як встановило слідство, він відправляв точні локації з відповідними позначками на карті щодо місця розташування своєму куратору з російської федерації в спеціально прихованому чаті в одному з месенджерів, — каже речниця СБУ у Львівській області Роксолана Яворська.
Під час досудового слідства підозрюваний пенсіонер свою вину заперечував. У суді позицію не змінив. Запевняв, позначки на картах — це місця, де збирав гриби.
Про те, що пенсіонера визнали винним у державній зраді, повідомили в Офісі генпрокурора 23 травня.
Вину не визнає досі
«Прокурори у суді довели, що від початку повномасштабного вторгнення уродженець м. Львова — колишній працівник КДБ СРСР — співпрацював з агентами фсб рф. Він збирав відомості про розташування військових об’єктів, зброї та об’єктів критичної інфраструктури в регіоні. Засуджений через месенджер Теlegram переслав карту-схему Яворівського військового полігону. На ній зображено розташування військових містечок Міжнародного центру миротворчості та безпеки. Додатково зазначив, де рощташовані казарми та гуртожитки», — повідомили в Офісі Генпрокурора.
— Допитаний в судовому засіданні обвинувачений свою вину у пред’явленому йому обвинуваченнні за ч.1 ст. 111 КК України не визнав повністю, та пояснив, що вказане кримінальне провадження щодо нього є повністю сфальсифіковане слідчими СБУ у Львівській області та прокурором, оскільки вказані особи є матеріально зацікавленими у притягненні його до кримінальної відповідальності за вказаним обвинуваченням, — йдеться у матеріалах справи, про які дізнаємося із Судового реєстру. — Стверджував, що прокурор не надав в матеріали жодних доказів його вини у пред`явленому йому обвинуваченні за ч.1 ст. 111 КК України.
По суті обвинувачення пояснив, що він фотографував не карту місцевості, а схему розташування мисливсько-рибальского об’єднання, членом якого він є. Казав, що їздив в с. Старичі, щоб оновити свій квиток учасника, там побачив схему, яку сфотографував, щоб знати, як доїхати до озер в Старичах, при цьому жодних назв на схемі немає.
— Таємної інформації він не збирав, це мисливські ліси для членів товариства було безоплатне для нього, оскільки йому вже понад 70 років, — запевняв пенсіонер у суді. — На вказаній схемі немає координат, тому цей документ не може вважатися картою. Також вказав, що на вказаній схемі не зазначено, де розташований центр миротворчий, казарми, гуртожитки, тощо.
Детальніше читайте:
У Тернополі розглядатимуть апеляцію вбивства військових на полігоні Яворова
До апеляції Тернопільщини, як з’ясували «20 хвилин», скарги подавали і сам засуджений, і його адвокат. І обоє просили скасувати вирок і виправдати Олександра К. Вони брали участь у засіданні в режимі відеоконференції.
За результатом судового розгляду колегія суддів Тернопільського апеляційного суду апеляційні скарги Олександра К. та його захисника залишила без задоволення, а вирок Галицького районного суду м. Львова від 23 травня 2024 року – без змін, повідомили у пресслужбі Тернопільського апеляційного суду.
Що оскаржуватимуть у касації?
Адвокат Юрій Палєй повідомив журналістів, що оскаржуватиме рішення судів обох інстанцій після того, як ознайомиться із мотивувальною частиною рішення суддів Тернопільщини. Адже наразі оголосили лише резолютивну частину.
— Вирок набрав законної сили, але ми маємо три місяці на оскарження у касації, — повідомив Юрій Палєй. — Мій підзахисний поки перебуває в ізоляторі тимчасового тримання на Львівщині. До якої колонії його надалі переведуть, поки невідомо.
В апеляції питань не задавали, колегія суддів лише вислухала учасників процесу і пішла в нарадчу кімнату. Після чого винесли вердикт, розповів адвокат.
— Мій підзахисний взагалі вважає, що справа проти нього сфабрикована, — розповів Юрій Палєй. — Я теж оскаржуватиму у касації рішення судів, але після того, як предметно вивчу повний текст. Апеляція містила 40 сторінок, і було багато питань озвучені. Але судді у багатьох з них достеменно не розбиралися. Я, як і раніше переконаний, що у діях мого підзахисного відсутній склад злочину саме у державній зраді.
Обвинуватили, що спілкувався з представником фсб, а сторона обвинувачення не надала належних доказів чи підтверджень, що це був саме співробітник фсб. До суду подали ксерокопію його документу. Водночас Закон каже, що копії документів не можуть вважатися за докази, бо такими є тільки оригінали або належним чином здобуті копії, зазначив адвокат.
— Є багато процесуальних порушень, — каже Юрій Палєй. — Суд апеляційної інстанції це не взяв до уваги, а вказував, як подали у вироку першої інстанції. Не врахували і багато інших порушень, на які я вказував. Подивимося, що на це скаже Верховний суд.
Факти у цифрах і датах
За даними ПолітХабу «Чесно», обвинувачений у держзраді Косторний Олександр Дмитрович є фігурантом Реєстру зрадників.
У 2024 році суд визнав Олександра Косторного винним у державній зраді та призначив покарання у вигляді 15 років позбавлення волі. Слідство встановило, що він співпрацював з агентами фсб рф. Косторний збирав відомості про розташування військових об’єктів, зброї та об’єктів критичної інфраструктури в регіоні.
28 червня 2022 року Служба безпеки України офіційно повідомила про затримання Олександра Косторного. Напередодні під час спілкування з журналістами у суді 27 червня з приводу обрання запобіжного заходу Косторний заперечив свою провину і заявив, що просто переписувався з грибниками. Щоправда, він не зміг пояснити, навіщо позначав на карті військові об'єкти, окремо позначаючи деякі з них – саме ті, по яких пізніше вдарили російські ракети.
У 2022 році, з матеріалів кримінальної справи, стало відомо, що після повномасштабного вторгнення Росії пенсіонер тісно співпрацював принаймні з двома росіянами. Його завданням було передати їм точну інформацію про розташування військових частин на Львівщині, зокрема у Яворівському районі. Так, 4 березня 2022 року він надіслав росіянам у Telegram детальну карту Міжнародного центру миротворчості та безпеки, де були детально зображені казарми, гуртожитки та інша інфраструктура. За даними слідства, на карті Косторний особисто позначив точки, у які слід завдати ударів. Після отримання цієї інформації росіяни завдали 14 березня 2022 року ракетного удару по Яворівському полігону. Тоді, за офіційними даними, загинув 61 військовослужбовець, ще 160 були поранені. Цей удар став найбільшим за масштабом утрат на Львівщині.
У 2015 році, коли на сході України вже тривала розпочата росіянами війна, Олександр Косторний брав участь в події, яка вже тоді мала би привернути увагу українських спецслужб. Йдеться про «з’їзд російських та антифашистських організацій Львівщини та західної України» у Львові. На цьому «з’їзді» Косторний виступав з окремою доповіддю.
«За словами Олександра Косторного, ніхто з уроків історії висновків так і не зробив. Пропаганда ідей неонацизму, звеличення Бандери та Шухевича може призвести до повторної трагедії, що сталася з українським народом наприкінці 40-х – на початку 50-х років минулого століття», – переказують у звіті (VPN) суть цієї доповіді. Вочевидь, натякаючи на «повторну трагедію», Косторний мав на увазі період повоєнних репресій проти мирного населення Заходу України і знищення спецслужбами українського збройного підпілля.
Олександр Косторний – активний користувач російською соцмережі «Мой мир». Ця соцмережа працює таким чином, що усі вподобані дописи користувачів з’являються на їхній особистій сторінці, тому прослідкувати вподобання учасників дуже легко. Так, наприклад, на сторінці Косторного видно, що у 2014 році він вподобав допис про результати псевдореферендуму в Криму, в результаті яких був анексований півострів. Загалом, судячи зі сторінки Косторного, він сильно ностальгує за радянським союзом і любить Росію: він регулярно вподобував дописи з краєвидами рф, різноманітні картинки з забороненою радянською символікою. А у березні 2022 року, коли в Україні тривала повномасштабна війна, Косторний вподобував дописи з російською пропагандою та дискредитацією української армії.
У 2010 році балотувався Львівської міської ради 6-го скликання від ПРОГРЕСИВНА СОЦІАЛІСТИЧНА ПАРТІЯ УКРАЇНИ .
У 2006 році балотувався до ВРУ 5 та Львіської міської ради від партії Блок Наталії Вітренко «Народна опозиція». Обраний не був.
У 2002 році балотувався до ВРУ 4 від Комуністичної партії України за 127 округом, та обраний не був.
Разом з іншим львів’янином Олегом Лютіковим він досі очолює громадську організацію «Російське товариство імені О. Пушкіна». Ця організація з 90-х років провадила свою діяльність у Російському культурному центрі Львова. Але у 2017 році усіх любителів «руского міра» звідти остаточно виселили, після чого створили там «Дім воїна», де відбуваються заходи за участі українських військових, а також збирають допомогу на фронт.
Судячи з даних YouControl, з 90-х років Олександр Косторний також керує ГО «Регіональне представництво асоціації детективних служб України ARSS- товариство «Відсіч». Ця громадська організація зареєстрована у Львові у 1994 році. Чим саме займається, точно невідомо. У деяких документах вказано, що соціальним захистом, в інших – монтажем труб. Ця компанія має декілька дочірніх фірм, у тому числі «Рекламне агентство товариства Відсіч».
Після виходу у відставку у 1990 році у званні майора Олександр Косторний зберіг свої проросійські погляди і у наступні десятиріччя активної їх пропагував.
У СРСР Олександр Косторний працював у відділі зовнішнього спостереження у КГБ, відомо також, що він закінчив Вищу червонопрапорну школу КГБ у Москві.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
-
Наталія МарцелівнаТаких зрадників ,треба катувати як наших полонених москалі.Різати по кусках зрадників
-
Антонина ПетрикРозстріляти!
-
Надія ІстомінаДля таких гнид треба застосовувати тільки прилюдний розстріл на площі, щоб всі бачили
-
Галина Гром'якДовічне