Правнучка в лікарні — терміново треба гроші на операцію. Бабуся віддала останнє
- 12 червня 2023 р.

- За кілька місяців 2023 року з тернополян та шахраї виманили понад 1 500 000 мільйона гривень.
- Бабусі подзвонили, на тому кінці дроту жінка представилась лікаркою і повідомила, що її правнучка в лікарні. Врятувати життя може термінова операція, інакше… Старенька віддала все, що у неї було — 20 тисяч гривень.
- У суді мешканка Миколаївщини каялась і обіцяла так більше не чинити. То що сказав на це суд?
«Ваша правнучка потрапила в ДТП, терміново потрібно робити операцію, для цього треба кошти», — старенькій, яка проживає на Лепкого у Тернополі, зателефонувала незнайомка. Дзвінок був на стаціонарний телефон. Спочатку говорила «лікарка». Потім, заливаючись сльозами, нібито правнучка благала бабусю допомогти. Та, рятуючи кровинку, не задумуючись, передала «медсестрі» все, що в неї було — 20 тисяч гривень. Купюри були і по 500, і навіть по 10 і 5 гривень…
Шахрайств побільшало вп’ятеро
Подібні історії не рідкість на Тернопільщині. Трошки змінюються сценарії шахрайських тем і суми, які видурюють в тернополян.
Від початку року правоохоронці зареєстрували понад 1000 кримінальних проваджень за фактами вчинення шахрайства. Зі слів заступниці начальника слідчого управління Нацполіції в Тернопільській області Оксани Цвігун, майже третину шахрайських дій вчинили у кіберпросторі.
Загалом за кілька місяців 2023 року з тернополян та тимчасових жителів Тернопільщини шахраї виманили понад 1 500 000 мільйона гривень.
— Щодня слідчі поліції Тернопільської області вносять до Єдиного реєстру досудових розслідувань дані про шахрайство. В середньому це 10-15 кримінальних проваджень як злочинів, так і проступків. Якщо порівнювати статистику за аналогічний період минулого року, то за ці ж п’ять місяців 2022 ми зареєстрували 200 кримінальних проваджень. Попри повномасштабне вторгнення, кількість шахрайств збільшується, — каже вона.
Керівник сектору психологічного забезпечення Нацполіції у Тернопільській області Михайло Козюк розповідає, як діяти у випадку, коли шахраї намагаються виманити гроші телефоном.
— Якщо шахраї вам зателефонували і намагаються виманити гроші на визволення рідних чи щось схоже, то я раджу людям переключити увагу на чотири різні предмети в кімнаті. Ви маєте зрозуміти, що це за предмети, для чого вони потрібні. Далі попросіть людину повторити вам інформацію, а також вчергове поточніть її дані. Можна ще сказати про те, що ви зараз зателефонуєте рідним і вони детальніше вам все розкажуть або спростять цю інформацію. У жодному разі не довіряйте на 100% незнайомим людям. Не слідуйте їх алгоритму дій, адже він переважно ще більше заганяє людей в паніку та підштовхує на неправильні дії, — наголошує Михайло Козюк.
Правоохоронці кажуть, що такі справи дуже важко розслідувати, адже дзвінки часто надходять з місць позбавлення волі та з окупованих територій. І навіть якщо шахраїв затримали, вкрай важко довести їх провину. Мешканку Миколаївщини затримали, причому одразу вилучили у неї трохи більше 3 тисяч гривень, які залишились від того, що віддала їй та спільниці бабуся. Справу довели до суду. Участь у судовому засіданні жінка брала за допомогою відеоконференції. То як покарав шахрайку суд, яку звинуватили за ч. 2 ст. 190 Кримінального кодексу України — у шахрайстві, вчиненому за попередньою змовою групою осіб?
Якщо вимагають гроші — це аферисти!
В судовому засіданні обвинувачена свою вину визнала повністю. Запевнила суд, що у вчиненому вона щиро розкаюється, негативно оцінює вчинене, обіцяє в подальшому злочинів не вчиняти та просила її суворо не карати.
«Грошові кошти в сумі 3 615 гривень, які були вилучені під час затримання, належать потерпілій, а тому прошу суд повернути їх законному власнику, — звернулась до суду шахрайка.
— Визнати винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 190 КК України і призначити їй покарання за цією статтею у виді двох років обмеження волі, — таким був вирок Тернопільського міськрайсуду. — Відповідно до ст.75 КК України, звільнити від відбування покарання з випробуванням, встановивши їй один рік іспитового строку.
У суді скасували арешт, накладений на вилучене у неї майно. Серед вилученого правоохоронцями, й телефон Ірhone ХS та чимало банківських карток. І залишки грошей, видурених у бабусі. Їх повернуть власниці після набрання вироком законної сили. А щодо решти коштів — ані слова.
Вирок може бути оскаржений до Тернопільського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Запам’ятайте, вкотре нагадують у поліції, — якщо від вас вимагають гроші — це аферисти!
У разі якщо телефонує невідомий та просить грошей: запитайте, як його звати, перепитайте прізвище та ім’я родича. Після цього шахраї зазвичай кидають слухавку.
Обов’язково зателефонуйте родичу. Якщо його телефон не відповідає чи відключений – не панікуйте! Зателефонуйте до поліції чи лікарні й дізнайтеся, чи знаходиться там ваш родич. Завжди перевіряйте отриману інформацію від незнайомців. Не поспішайте виконувати їх умови!
Юридична довідка
Кримінальний кодекс України
Стаття 190. Шахрайство
2. Шахрайство, вчинене повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або таке, що завдало значної шкоди потерпілому, - карається штрафом від трьох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк від одного до двох років, або обмеженням волі на строк до п'яти років, або позбавленням волі на строк до трьох років.
Довідка
Справа в судовому реєстрі — https://reyestr.court.gov.ua/Review/111390004
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
-
Maria Maria 13 червня 2023 р.І,що ,,сказав,,суд?
-
Оля Крисак 12 червня 2023 р.++++++++